Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

wi-fi a antény

Stano_tvf (68)|13.5.2010 15:39
Vyzná sa niekto vo wi-fi a anténach? Mám AP WL-5460 AP v2, pôvodná anténka 2dB za sklom a vo vzdialenosti cca 80-100m je na NB signál na hranici príjmu. Chcem tam dať 10dB anténku, ako sa zvýši výkon? Dosiahne to napr. 150-200m? V podstate ma zaujíma závislosť medzi ziskom antény (dB) a dosahom.
Ak mám anténu 2dB a dosah 80m, akú potrebujem pre dosah napr. 200m.

--------------------------------------------------------------------------------
faugusztin (453)|13.5.2010 17:19
Nuz, ziadnou antenkou si nepomozes - pretoze komunikacia je obojsmerna. To znamena ze zbytocne vylepsis vysielaci vykon u AP, ked vysielaci vykon NB nezmenis.
Richmond (8084)|13.5.2010 17:38
Muzes si trosku pomoct zvednutim vykonu na APcku, ale moc od toho necekej. Sam mam 5" a 7" pc (antena je v dislejich) a mam problemy prolezt 2m sikmo pres zed (to same AP, ale v1), pritom 13" notes chyta na tom samym miste signal ok. Vyresil jsem to koupi dalsiho APcka do bridge
durib (1141)|13.5.2010 20:07
No to neni tak uplne pravda. Zvysi se vysilaci vykon, ale zaroven i velikost a citlivost prijimace. Na vice jak 60 metru to vsesmerovou antenou ale stejne nedas. Na vetsi vzdalenosti je pak dobre poridit sektorovou (takova placka)- uhel od 60°, vetsi vysilaci vykon a citlivost. Tam uz by jsi po vzduchu mohl dosahnout "az" 100 m, mozna vic?
Jo a za sklo to urcite moc nedavat (pokud je dvojite, jeste hur)- radeji to vystrc ven.
A to, co je na hranici uz neni kvalitni signal. Je dobre overovat kvalitu napr. internetovym spojenim.
Ted jsem se dival a router zvladne max 18 dBm.
Richmond (8084)|13.5.2010 20:24
Mno ja mam na 5460 v2 obyc J&J sektorku (14dB, [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]) a bez problemu chytam 2.4GHz na 2.5km ;) Kdyz jsem ji mel jen tak polozenou tak bez problemu "prorazila" celej barak se zahradou ;) S dB to neprehanej, neplati rovnice cim vic tim lip - kdyz budes mit predmenzovanou antenu tak budes chytat spoustu ruchu/sumu/chyb. pakety...
durib (1141)|13.5.2010 20:56
[quote=Richmond;375029]bez problemu chytam 2.4GHz na 2.5km ;) Kdyz jsem ji mel jen tak polozenou tak bez problemu "prorazila" celej barak se zahradou ;) S dB to neprehanej, neplati rovnice cim vic tim lip - kdyz budes mit predmenzovanou antenu tak budes chytat spoustu ruchu/sumu/chyb. pakety...[/quote]
To chytas ale dalsi sektorkou, NTB asi ne. Je pravda, ze cim vice zesileni, tim horsi signal primo u anteny. Pokud to ale chce provozovat nad 100m, sektorce a vice jak 12 dBm se nevyhne.
Richmond (8084)|13.5.2010 21:05
[quote=durib;375043]To chytas ale dalsi sektorkou, NTB asi ne.[/quote]
Jiste, to jen pro predstavu jakej je rozdil mezi tou defaultni antenkou a sektorkou ;) Rozdil mezi plnym vykonem a nejmensim na ty defaultni antence ve stenym patre je cca 15m dosahu (pocitam pripojeni notesu, cili min. 3 "carky")

edit: je dobry si uvedomit, ze signal ma urcity tvar cili neplati cim bliz tim lip - kdyz do ty anteny pustis max vykon a budes mit notes 10cm od anteny tak se muze klidne stat, ze chytnes pekny kulovy ;)
|Mio| (1333)|13.5.2010 23:17
Jedna prakticka, pokud to chce pouzivat na 200m nekde ve meste nebo pobliz, tak jeho nejvetsi problem bude najit na 2,4 volnej kanal.

Co se anten tyce, na tuhle vzdalenost, ovsem ne v tomto pripade, se da zkusit 8-12dBi vsesmer, klasicky Vertikalni polarizace, ale pro prijem bude nutna externi antenka, nebo laborovat s notebookem do spravne polohy, protoze ten ma integrovane 2x2 dBi obvykle velice slusne anteny.

Na notebook neni problem pridat antenku, kdyz se odvickuje prostor kte je miniPCI/miniPCIe tak na WLAN karte jsou 2 U.FL "konektory" takze se tam da cvaknout nejakej minipigtail + pigtail + smerovka. Neni to nejkrasnejsi ani nejjednodussi ale da se to.

V tomhle konkretnim pripade je ale antena za sklem, za sebou ma mistnost a zdi, takze vsesmer je vyslovene nevhodny, se zvysovanim citlivosti a vykonu se totiz bude zaroven zvysovat uroven odrazu tedy sumu a vysledek bude stejne SNR, tedy stejny, ne-li horsi dosah. Takze bych pouzil konkretne tuhle http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=132 antenu, ma 70 stupnu v obou osach, rozumny zisk abys nemusel resit vysilaci vykon (a CTU :-) ) a jeji zpetny lalok ti solidne pokreje byt. Ty 3m kabelu budou asi zbytecne, ale zase nemusis resit pigtail zvlast. RSMA konektor je vystup z toho ovislinku kdyz odsroubujes antenku.
Richmond (8084)|14.5.2010 00:49
Tu mam na strese (s modrou ledkou :)). Da se poridit i usb "lizatko" s pigtailem ;)
Stano_tvf (68)|14.5.2010 08:27
Na druhej strane bude tiež WL-5460 AP, v móde klient. Notebookom som iba zisťoval signál.
Na oba (AP aj klient) chcem dať 10dB anténu Ovislink WAI-101. Je tam napísané, že zvýši vzdialenosť
až 5x :-)).
durib (1141)|14.5.2010 09:38
[quote=Stano_tvf;375135]Na druhej strane bude tiež WL-5460 AP, v móde klient. Notebookom som iba zisťoval signál.
Na oba (AP aj klient) chcem dať 10dB anténu Ovislink WAI-101. Je tam napísané, že zvýši vzdialenosť
až 5x :-)).[/quote]

Jestli chces spojeni mezi dvema AP, jsou tohle vyhozene penize. Na co ti pak bude signal nekde, kde jej nevyuzijes- a sousedi ti budou urcite vdecni za zarusovani prostredi... To az 5x ber s velkym odstupem (laboratorni podminky).
Kup tam nejaky panel, nasmeruj ho a budes spokojen.
EditorPO (2819)|14.5.2010 10:20
Ja by som tam radsej dal dve smerovky proti sebe. Napríklad túto yagi:

Vyhoda? Odolnost voci ruseniu a taktiez ty nebudes rusit ostatnych. Vykon na Ovosoch zredukujes na potrebne minimum.
Ovislinky nastavit do bridge modu a mas po starostiah. Ani nebudes vediet, ze tam nejake zariadenia mas.
Da sa s tym urobit spoj minimalne na 2km.