Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Periferie: Nefunkční fleška

Neregistrovaný (0)|19.7.2010 08:46
Tazatel: Leon

Znění dotazu: Včera mi najednou přestala fungovat fleška. Odpoledne jsem ji použil v Ubuntu, bez problémů, dal jsem odpojit disk a až pak ji vyndal z PC. Navečer jsem ji napojil na tátovo nové autoradio (je u něj napsaný že to má přehrávat všemožnou hudbu a obrázky), ale ani po několika minutách to nenačetlo obsah mojí flešky. Po připojení k PC si s ní ani moje win7 neporadily:-( sice to detekuje nějaký disk, ale to je tak všechno. V Tento počítač se normálně po připojení flešky objeví nový disk a nějaké info o něm. Ikona nového disku se sice v mém případě objevila, ale informace o velikosti disku případně o typu souborového systému chybí, to samé po kliknutí na vlastnosti - nikde nic.
Nejde mi o data, jde mi o záchranu flešky. Zformátovat to nejde. Ubuntu vidí flešku úplně stejně jako Win7.
Nějaké nápady jak mé flešce pomoci?
xmarek (1676)|19.7.2010 10:37
Zkuste se podívat v Ovládacích panelech do Administrative Tools (Nástroje pro správu) -> Computer Management (Správu počítače) -> Storage -> Disk Management.
Jak se tam disk tváří? Pokud je vidět.
Neregistrovaný (0)|19.7.2010 23:05
Je tam vidět, ale opět u něj nic moc není - disk G.
Dojigiri (1629)|20.7.2010 09:07
Hmm, normálně bych řek, odebrat partition a vyrobit novou, ale žádná partition tam neni vidět :notsure

Tak zkusit ještě v tom Ubuntu, jestli jeho správce disků tam partition uvidí a umožní jí smazat (a pak znova vyrobit buď v něm anebo pak už ve Win).

Případně ještě zkusit pod Win příkaz "diskpart":

  • spustit příkaz. řádku (jako administrátor)
  • DISKPART
  • LIST DISK (vypíše seznam disků, měla by tam být vidět i flash pod nějakým číslem)
  • SELECT DISK 1 (místo 1 zadat číslo který má ta usb flash)
  • CLEAN
  • CREATE PARTITION PRIMARY (vytvoří partition)
  • SELECT PARTITION 1
  • FORMAT FS=NTFS (naformátuje partition na NTFS)
  • ASSIGN (přiřadí jednotce písmeno)
  • EXIT (ukončí program diskpart)

Jinak, zřejmě to rádio nějak pokazilo ten filesystém ... co tam bylo, NTFS? Je možný, že to rádio neumí NTFS, pak by bylo možno zkusit tu flash naformátovat na FAT32, což by pak to rádio mohlo dát ...
Neregistrovaný (0)|20.7.2010 18:08
diskpart taky nepomohl.

v Ubuntu je to prakticky stejný jako ve windows, detekuje to, že něco okupuje usb, ale jako by to něco bylo jen velká černá díra, o které se nedají zjistit žádné informace
zkoušel jsem http://wiki.ubuntu.cz/TestDisk ale ten moji flešku vůbec nevidí

měl jsem tam NTFS, taky už mě to napadlo že by to rádio očekávalo FAT32, ale proč by to něco jiného "likvidovalo"?

flešku (FAT32) s mp3 to rádio normálně přehrává
Dojigiri (1629)|21.7.2010 11:48
Ještě jsem našel že by to moh umět spravit HDD Low Level Format Tool - údajně funguje i na USB discích a flash. Zkus to s nim project, měl by komplet vyčistit celej flashdisk (informace o partitons a všechny data) tak třeba to pomůže.
Neregistrovaný (0)|21.7.2010 22:03
taky nic, flešku to nevidí
Dojigiri (1629)|22.7.2010 08:45
Hmm, tak jediný co mě ještě napadá je zkusit ještě to samý v Linuxu pomocí příkazu "dd".

Nejlepší by to bylo udělat tak, že nabootuješ z nějakýho LiveCD, např. Ubuntu, a předtím odpojíš v počítači všechny pevný disky (protože by sis je tohle operací moh komplet smazat pokud bys zadal špatně ident. disku).

Připojená flash by pak (pokud nebudou v PC žádný disky) měla bejt jako /dev/sda (pokud by byly v PC disky, byla by např. sdb nebo sdc to by se muselo potom nejdřiv zjistit např. pomocí dmesg ale je to právě rizikový pokud by ses splet, takže skutečně pro jistotu doporučuju radši ostatní disky odpojit). A kompletní výmaz flash by se pak moh povést pomocí příkazu:
[code]dd if=/dev/zero of=/dev/sda[/code]
(sda nahradit odpovídajícím názvem pokud by v PC byly jiný disky)

Ale je otázka, jestli to půjde, tj. jestli bude schopnej nějak na ten flash zapsat (jestli ho vůbec připojí :notsure).

Případně ještě, pokud by měl problém s detekcí velikosti flash, mu natvrdo zadat velikost výmazu, přidat parametry třeba "count=1024 bs=512" (imho by mělo stačit smazat jenom začátek flash, takže by nebylo nutný ho mazat úplně celej).
Dojigiri (1629)|23.7.2010 09:13
Ještě jsem zkoušel doma jak je to u mě, fleshka se mi připojí pod mountpointem /dev/sdi (první partition pak je /dev/sdi1), je to vidět po připojení flash a následným zadání příkazu "dmesg" (dole na konci je vidět jako co se připojila, já tam mám "[sdi] ..."). To je konkrétně v Ubuntu. Pokud by to nešlo, zkus po připojení flash stejně spustit dmesg a případně podle hlášek na konci (např. že nelze připojit apod.) by možná šlo zjistit co s ní je ... je samozřejmě taky možný, že už je mrtvá totálně.