Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové pc, jaký systém?

roamn (295)|15.8.2010 21:21
Dobrý den, budu mít nové pc, cca toto asi:

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A chtěl bych se zeptat jaký systém mám vzít? Windows xp nebo windows 7 a 64 nebo 32 bit?


Já bych možná zůstal i u toho XP, bude to méně náročné, a zbyde mi více výkonu na aplikace (který budu potřebovat rozhodně).

Aplikace budu používat např. 3D i 2D grafiku, ale i hry atd. Výpočetně náročné.

Já bych zůstal i u toho xp... klidně i 32 bit... Protože co jsem se díval, tak jak windows 7 22 bit tak i 64 bit mají vyšší minimální doporučení požadavky, tím pádem mi sežerou více výkonu (který by šel jinak aplikacím)...

Jaký systém by jste mi tedy doporučily a proč?

Díky moc
johny__g (6387)|15.8.2010 21:27
Win 7 64 bit. Už jen kvůli využití RAM.

Ta sestava má výkonu víc než dost. BTW, zasloužila by si lepší bednu než takový šrot jako CM Elite.
kevin00 (10238)|15.8.2010 21:28
Nyní už jedině Win7 64bit. Windows XP již nejsou mezi podporovanými systémy, tudíž nejlepší volbou je Win7.
jrx (1880)|15.8.2010 21:29
[quote=johny__g;395250]zasloužila by si lepší bednu než takový šrot jako CM Elite.[/quote]

A lepší desku, než low-end gigabitku pro X6. A mechaniku bych měnil za LG. ;)

Kolik vlastně je na to PC peněz? Chladit se procesor bude boxem?
roamn (295)|15.8.2010 21:36
Hm... ale proč konkrétně...?

BTW využití ram... xp umí adresovat asi jen 3.5 GB paměti že, pokud se nepletu... windows 7 celých 4GB (tolik budu mít), ale nesežerou mi btw mi víc nakonec? Není efektivnější mít xp ale jen 3.5 GB, protože xp zabírají méně?

A ještě dotaz, používám nějaký archaický programy (nebo spíše archaické verze programů) a protože mi funkčně vyhovují a zabírají méně výkonu, chtěl bych je využívat i nadále... Jde např. o ACDsee prohlížeš verze 3.1 (jj 3.1 :-) ), mě to stačí, mít novější verzi, jen mi žere víc výkonu (a ten budu fakt potřebovat celý) a funkčně mi vyhovuje ta stará verze...

Chci se tedy zeptat jestli je výhodnější zůstat u toho acdsee 3.1 a jiných starších programů, protože mi funkčně vyhovují a berou méně výkonu...?

Ptám se protože ty staré programy třeba nemusí umět využít všech jader programů, kdežto nová verze je sice náročnější, ale dokáže využít více jader a tím pádem bere ve výsledku méně výkonu... Chápete zhruba co jsem tím chtěl říci...?

Mohu tedy zůstat u starších verzí (pokud budouz fungovat) ?
jrx (1880)|15.8.2010 21:53
[quote=roamn;395257]Hm... ale proč konkrétně...?

BTW využití ram... xp umí adresovat asi jen 3.5 GB paměti že, pokud se nepletu... [/quote]

Pletete. Všechny 32bit systémy umí pouze 4GB celkové paměti v PC (včetně VRAM - tak vznikne např. těch 3.5, odečtením VRAM grafické karty od RAM), toto není záležitost XP nebo 7. Ta sestava má výkonu habaděj, je blbost používat haldu let zastaralý systém, jen kvůli pár stovkám MB ram. Navíc novější systémy mají hromadu optimalizací pro vícejádrové procesory, nakládají lépe s operační pamětí apod, takže jen proto, že je XP starší, nezvýší nijak výkon sestavy.
To jestli ACDsee bude fungovat říct nedokážu, ale vidím, že je momentálně venku verze 12, takže 3.1... :notsure Jestli náhodou není čas podpořit vývojáře v jejich skvělé práci posláním penízků za novou verzi, každý program prostě jednou morálně zastará a když né morálně, tak s novým hardwarem příjdou problémy s kompatibilitou.:slug

/Otázku OS bych vážně už asi uzavřel, jak s hlediska výkonu, využití ram apod. nemá cenu brát nic jiného než práve Win7 64bit. Navíc tam vidím "3d grafika", takže pokud 3d grafika neznamená navrhování koupelny ve sketchupu, tak je 32 bit sytém další hřebíček do rakve nové sestavy.
Co ten zbytek otázek? Deska, bedna, chlazení?
roamn (295)|15.8.2010 22:12
Ok takže windows 7 64 bit, díky za vysvětlení, to s tím vram jsem ani nevěděl, vram u mě bude mít asi 1 Gb takže asi fakt radši 64 bit systém.

Jinak bych se ještě rád zeptal,:

1) budu mít disk 1 TB, 50 GB odpadne počítáním (1000 vs. 1024), zbývá 950 GB, chtěl bych to udělat jako 150 gb systém disk + 4x200 Gb na data...
Je to ok rozložení? nebo bych měl dát systém disku 200 GB?

2) Mám se pokusitr většinu programu instalovat na systémový disk (kvůli rychlosti pevného disku aby hlavička nekmitala od windows programu (systémový disk) někam úplně jinam...?
Na současným HDD jsem měl jeden "virtuální" disk přímo na hry (D) a grafický programy jsem měl nainstalovaný ještě na jiných discích, nevím jestli je to optimální? Mám se tedy vždy snažit instalovat programy (co se instalovat musí) na systémové disk C: ? (z důvodu zvýšení rychlosti a aby disk tolik nechrastil za pár let az se mi to tam nakupí...)?
kevin00 (10238)|15.8.2010 22:18
1) 150 GB prostoru pro OS a programy Ti stačí naprosto v pohodě. Osobně používám na OS a software 100 GB a stačí mi to naprosto bez problémů.

2) Software instaluji na partišnu, kde mám nainstalovaný OS. Ono když se to "pokazí" a musíš přeinstalovat, tak stejně musíš drtivou většinu softwaru instalovat znovu.
roamn (295)|15.8.2010 22:29
Díky, mám teda ale pravdu s tím že je to potom rychlejší když je většina programů co se má instalovat na systémovém disku (nakonec na system disku není jen windows, který běží pořád a hlavička disku tedy musí kmitat pořád "dokola" ale na systém disku bývá i swap soubor, takže by to fakt mělo být lepší/rychlejší, veškeré programy hodit na C), mám pravdu?

Jinak další názory prosím?
jrx (1880)|15.8.2010 22:39
Nějak nechápu, jaký smysl má rozložení 4x200GB :notsure Jinak pokud bude fyzický disk jen jeden, nemá smysl moc čarovat s oddílama. Rozdělil bych to klasicky 100GB (nebo podle vkusu) + zbytek (nebo dva zbytky, třeba jeden na odklad blbiny a druhý na práci... prostě podle potřeby). ;) Výkon to nijak razantně neovlivní i kdybys měl každý program na zvláštním oddílu, furt je to jedna a ten samý disk a hlavičky si budou hrabat tak, jak si to po plotně rozhodí a může to být kde chce. Disk se fyzicky na plotně nerozdělí podle toho, jak si uživatel přeje - říká se tomu fragmentace.:slug

/Jinak znova se ptám co teda ten zbytek? Nevadí, že je tam hlučná a nic moc mechanika, levná skříň, levná deska a žádné chlazení procesoru? :notsure
roamn (295)|16.8.2010 10:53
A disk mám formátovat na ntfs nebo fat32 (všechny oddíly jako)? FAT32 nebo NTFS?
johny__g (6387)|16.8.2010 10:57
NTFS.