Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI Catalyst

Neoras (18)|15.9.2010 12:10
Zdravím,
mám v notebooku GK ATI Radeon Xpress 200M Series a chci se zeptat, když si stáhnu nejnovější ATI Catalyst pro WinXP, což je asi v.10.8, jestli bude podporovat ovladače aj pro tuto starší GK, nebo si musím vyhledat, jaká poslední verze tuto GK podporuje? Předem díky
Smeli (2302)|15.9.2010 13:12
[quote=Neoras;402601]Zdravím,
mám v notebooku GK ATI Radeon Xpress 200M Series a chci se zeptat, když si stáhnu nejnovější ATI Catalyst pro WinXP, což je asi v.10.8, jestli bude podporovat ovladače aj pro tuto starší GK, nebo si musím vyhledat, jaká poslední verze tuto GK podporuje? Předem díky[/quote]

Bohužel se budeš muset obrátit na výrobce NTB.

Edit: IGP je poněkud staršího data, podporu pro něj by měl zajišťovat kvůli kompatibilitě výrobce NTB.
xlukinek (68)|15.9.2010 13:30
Neoras (18)|15.9.2010 13:47
[quote=xlukinek;402610]tak našel sem že poslední verze driveru by měla být 10.2

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/integrated_mce-xp.aspx?type=2.7&product=2.7.5.3.4.3.2&lang=us&rev=10.2&ostype=[/quote]
Podle Release Notes, myslím, že ne...

Ještě se zeptám jinak...podle http://support.asus.com/download/dow...Language=cs-cz je nejnovejší ovladač pro tuto GK verze 8.233, který mám nainstalovaný...jak zjistím, která verze ATI Catalyst je pro tuto verzi ovladače? Popř. má smysl instalovat ATI Catalyst? Mně totiž trošku uniká rozdíl mezi ovladačem GK a ATI Catalystem...
HADES (37)|15.9.2010 14:00
Upřesněme si pojmy:
1) "ATi Catalyst" je ovladač grafického čipu
2) "ATi Catalyst Control Center" je softwarová nadstavba ovladače, která umožňuje komfortnější nastavování parametrů grafického čipu

A poslední verze driverů je 10.2, najdeš je tady:
http://support.amd.com/us/psearch/Pages/psearch.aspx?type=2.7&product=2.7.5.3.4.3.2&contentType=Tech+Download+Chipset+Motherboard&ostype=&keywords=&items=20

Přímo pro XP 32bit je to tento ovladač: http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/integrated_mce-xp.aspx?type=2.7&product=2.7.5.3.4.3.2&lang=us&rev=10.2&ostype=
dole si dokonce můžeš vybrat češtinu :D
Neoras (18)|15.9.2010 14:24
10.2 nejde nainstalovat...u 10.8 nebyl problém, ale zajímalo by mě, jestli to vůbec k něčemu bylo...

Btw, ten CCC jsem už kdysi řešil...totiž nevím, kde najdu .exe soubor CCC...v C:\Program Files\ATI Technologies\ATI Control Panel to není, tedy alespoň já to tam nenašel...

Edit: Dále bych se chtěl ještě zeptat, jestli když platí, že "ATI Radeon Xpress 200M - Podpora DirectX 9.b", a já mám 9.c, tak to nebude fungovat, tak jak by mělo? Mám si nainstalovat 9.b?

Edit2: může mi někdo, kdo bude mít čas a chuť mrknout se na toto video, vysvětlit, co si tímto pomůžu krom toho, že tam budu mít mladší datum? Díky ;)
Jandaskunk (2330)|15.9.2010 15:02
Neoras: jakou značku a jaký model notebooku máš?? Podle toho čísla modelu bych našel na stránkách výrobce NTB ovladače k tomu konkrétnímu noťasu, který máš ty. S "normálníma" ovladačema od AMD může být problém. Neb, jak psal už Smeli.

Ad DX9c: ničemu to nevadí když tam máš verzi 9c, jen grafika to hold neumí naplno využít
Neoras (18)|15.9.2010 15:09
[quote=Jandaskunk;402639]Neoras: jakou značku a jaký model notebooku máš?? Podle toho čísla modelu bych našel na stránkách výrobce NTB ovladače k tomu konkrétnímu noťasu, který máš ty. S "normálníma" ovladačema od AMD může být problém. Neb, jak psal už Smeli.

Ad DX9c: ničemu to nevadí když tam máš verzi 9c, jen grafika to hold neumí naplno využít[/quote]

ASUS A6rp...o ovladače nejde, ty se dají stáhnout na http://support.asus.com/, mně jde o ATI Catalyst + CCC

K tomu DX: A takže když bych přeinstaloval (pokud to tedy jde) 9c na 9b, pomohlo by to něčemu? Nebo to chápu dobře tak, že 9c obsahuje to, co 9b + něco navíc?
Jandaskunk (2330)|15.9.2010 15:15
[quote=Neoras;402644]ASUS A6rp...o ovladače nejde, ty se dají stáhnout na http://support.asus.com/, mně jde o ATI Catalyst + CCC

K tomu DX: A takže když bych přeinstaloval (pokud to tedy jde) 9c na 9b, pomohlo by to něčemu? Nebo to chápu dobře tak, že 9c obsahuje to, co 9b + něco navíc?[/quote]

Jestli s těma ovladačema k notebooku nebylo ani CCC (pouze Control panel pokud se tedy nemýlím??....to asi budou vcelku staré ovladače, ale tak grafika není taky nováček že :)), tak bych to prostě tak nechal - u téhle grafiky stejně asi o hraní nepůjde, tak nějaký nastavování detailů a já nevim čeho podle mě ztrácí smysl -, pokud ti jde o nějaké bližší nastavování grafiky, tak můžeš zkusit i jiné free nástroje (nevím teď přesně, který se tak běžně používaj a jsou dobrý, protože osobně je nepoužívám), které často lidi používají místo CCC.

Ano, 9c obsahuje všechno pro 9b + něco navíc, které tvoje grafika sice nevyužije, ale může být v klidu nainstalováno DX 9c, takže tam není potřeba nic měnit :)
johny__g (6387)|15.9.2010 15:19
[quote=Neoras;402644]ASUS A6rp...o ovladače nejde, ty se dají stáhnout na http://support.asus.com/, mně jde o ATI Catalyst + CCC

K tomu DX: A takže když bych přeinstaloval (pokud to tedy jde) 9c na 9b, pomohlo by to něčemu? Nebo to chápu dobře tak, že 9c obsahuje to, co 9b + něco navíc?[/quote]

Ty to pořád nechápeš - ATi Catalyst = ovladač, CCC je jen grafická nástavba ovladače, kromě víc možností nastavení ti nic jinýho nepřinese. A u takové staré plečky je celkem jedno jestli máš ovladač starý rok nebo dva, výkon to nezvedne. Nové ovladače přinášejí otimalizace jen pro nové čipy.

A ohledně dX - nech tam 9c, je to jak píšeš. Navíc, downgrade dX není tak jednoduchý.
Neoras (18)|15.9.2010 15:25
Ok, díky, ale pokud je tedy Catalyst ovladač čipu a já Catalyst nemám nainstalovaný, přicházím tím o něco? Asi bych zasloužil vytahat za uši, že? :)
Jandaskunk (2330)|15.9.2010 15:29
Stále jsi to nepochopil Catalyst ovladač JE ovladač Grafické karty......Catalyst CONTROL CENTER NENÍ ovladač, ale pouze ovládací pomůcka.....u starších ovladačů býval předchůdce Catalyst Control Centra v podobě Control panelu v liště (základní nastavení rozlišení apod. umožňuje, takže víc nepotřebuješ...)
Neoras (18)|15.9.2010 15:32
[quote=Jandaskunk;402655]Stále jsi to nepochopil Catalyst ovladač JE ovladač Grafické karty......Catalyst CONTROL CENTER NENÍ ovladač, ale pouze ovládací pomůcka.....u starších ovladačů býval předchůdce Catalyst Control Centra v podobě Control panelu v liště (základní nastavení rozlišení apod. umožňuje, takže víc nepotřebuješ...)[/quote]
Takže to, že jsem si nainstaloval jakýsi VGA ovladač znamená, že má v sobě už i ATI Catalyst s Control Panelem a tudíž není potřeba na netu vyhledávat další samostatné novější verze Catalystů? :)
Jandaskunk (2330)|15.9.2010 15:36
[quote=Neoras;402656]Takže to, že jsem si nainstaloval jakýsi VGA ovladač znamená, že má v sobě už i ATI Catalyst s Control Panelem a tudíž není potřeba na netu vyhledávat další samostatné novější verze Catalystů? :)[/quote]

Pokud máš ovladač ze stránek výrobce notebooku ke konkrétnímu notebooku, tak je to OK. Jinak ovladač = ATI Catalyst, to je prostě název ovladače pro ATI grafiky....u Nvidie se to jmenuje zase Forceware (což tebe momentálně nemusí zajímat :D)....je to prostě jen název a Catalyst Control Center má sice v sobě taky název Catalyst, ale to protože se používá ke Catalyst ovladačům, tak aby to šlo poznat (navíc to vyvíjí taky ATI/AMD), jinak je to pouze ovládací centrum, prostě rozšířená verze ovládacího panelu, který býval ke starším ovladačům grafik (Catalystům), který máš nejspíš i ty (ikonka ATi v liště napravo)
Neoras (18)|15.9.2010 15:41
[quote=Jandaskunk;402659]Pokud máš ovladač ze stránek výrobce notebooku ke konkrétnímu notebooku, tak je to OK. Jinak ovladač = ATI Catalyst, to je prostě název ovladače pro ATI grafiky....u Nvidie se to jmenuje zase Forceware (což tebe momentálně nemusí zajímat :D)....je to prostě jen název a Catalyst Control Center má sice v sobě taky název Catalyst, ale to protože se používá ke Catalyst ovladačům, tak aby to šlo poznat (navíc to vyvíjí taky ATI/AMD), jinak je to pouze ovládací centrum, prostě rozšířená verze ovládacího panelu, který býval ke starším ovladačům grafik (Catalystům), který máš nejspíš i ty (ikonka ATi v liště napravo)[/quote]
Ok, díky, tohle by už pochopila i ta moje :) Z toho vyplývá, že jedinný způsob, jak něco na grafice upravit, je stáhnout si nějaký program (ale o žádném takovém nevím...)?
Jandaskunk (2330)|15.9.2010 15:50
[quote=Neoras;402664]Ok, díky, tohle by už pochopila i ta moje :) Z toho vyplývá, že jedinný způsob, jak něco na grafice upravit, je stáhnout si nějaký program (ale o žádném takovém nevím...)?[/quote]

A co bys chtěl probůh upravovat??? Výkon ničím nezvýšíš (přetaktovat v noťasu to snad ani nejde a pokud jo, tak to bývá o držku - chlazení a u tebe by to nemělo stejně význam), ta grafika není na hry...
Neoras (18)|15.9.2010 16:27
[quote=Jandaskunk;402672]A co bys chtěl probůh upravovat??? Výkon ničím nezvýšíš (přetaktovat v noťasu to snad ani nejde a pokud jo, tak to bývá o držku - chlazení a u tebe by to nemělo stejně význam), ta grafika není na hry...[/quote]
Nj, tak on už je cca 4 roky starej, takže o nic moc nejde, jen jsem chtěl vědět, co by se s tím případně dalo dělat, ale bohužel nic, podle toho, co jsem se tu dočetl :) Ta grafika není vyloženě herní, ale starší hry se na tom rozjet dají...

Už bych to dálejc nerozebíral, takže každopádně díky za vysvětlení a přeju pevnýho nerva ;)