Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Paměti: Stále restartování po vložení nové RAM

Neregistrovaný (0)|23.12.2010 22:46
Tazatel: MichalT.

Znění dotazu: Dobrý den. mám PC s OS win XP, již asi10let. XP jsem několikrát reinstaloval, ale stále jsem se potýkal s nedostatky operační paměti.Nicméně až teď mi přestala stačit doposavadní 256MB SDRAM, a proto jsem se rozhodl přikoupit 2x 512mb SDRAM.
Bohužel mám v PC jen dva "porty" pro RAM, tak sem musel stávající (256mb) vyjmout a vložit obě nové, v celkové hodnotě 1024mb.
Od toho okamžiku se mi nepodařilo systém spustit. neustále se PC restartoval dokola, několikrát naběhl systém, ale nic neragovalo, následoval restart, občas i něco reagovalo, ale po chvilce stejně restart(když už mi to vyhodilo zprávu o chybě, pokaždé to byla jiná chyba)...asi3x mi to přestalo komunikovat s monitorem, jako by nepřijímal žádná data z PC...
toto jsem vyzkoušel několkrát, ale pokaždé bezúspěšně, tak sem se pomocí bootovacího menu z instalCD pokusil chyby opravit, načež se PC zhroutil zcela (modrá obrazovka s textem o chybě nového hardware/software a postupem co dál). Po tomto jsem opět vyjmul nové paměti, a vložil paměť starou, opravil sem systém pomocí instal CD a vše jede OK...
Nevíte prosím, proč mi to nefunguje na paměti nové, popř kde je chyba??? prodejce garantoval podporu i starčích PC...

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: AMD Athlon(tm) Processor 1195.1 MHz
RAM 256mb SD RAM - požadováno zvýšení na 1024mb (2x512mb)

Microsoft Windows XP Professional Service Pack 2 (Build 2600)
DirectX Version 9.0c
Jandaskunk (2330)|23.12.2010 22:51
Co je to za desku (přesný model)? Když vložíš pouze jednu 512MB RAM do prvního slotu, tak to funguje?
Neregistrovaný (0)|23.12.2010 23:05
Mainboard Model K7S5A
snad je to zprávně...

jinak chyba zůstává i při jedné 512, nebo kombi 256+512

děkuji za rychlou odpověď
speedsnail (4876)|23.12.2010 23:08
Je to tedy základní deska ECS K7S5A? Ta má 4 sloty pro paměti 2xSDR, 2xDDR.. Jestli to není ona, zkuste opravit název, případně to nějak vyfotit.. prostě potřebujem vědět přesný typ.
Neregistrovaný (0)|23.12.2010 23:10
Ano, to je ona.

omlouvám se za nepřesné označení, nejsem v HW tolik zběhlý, účím se.
speedsnail (4876)|23.12.2010 23:16
V pohodě, hlavně že ji máme :)
1. S novou pamětí zkuste reset biosu (pokud nevíte jak vyresetovat jumperem, tak odpojte PC ze zásuvky a na 2-3 minutky vyndejte plochou baterku co je na desce)

2: Ta deska umí i DDR paměti (které jsou obecně kompatibilnější a hlavně levnější) takže můžete současné paměti vrátit a koupit DDR (a stačí bazarové, 250kč za 512Mb zhruba).

No nejdřív zkuste ten reset biosu.
Neregistrovaný (0)|23.12.2010 23:21
Hned vyzkouším, pak napíšu;-)

pomocí programu CPU-Z jsem zjistil, že používám SD RAM, proto jsem objednal tutéž...samozřejmě bych raději DDR, ale jak jsem říkal...neorientuji se tak rychle.
Děkuji
Neregistrovaný (0)|23.12.2010 23:49
takže jsem to provedl jak bylo řečeno, odpojil PC, vyndal paměť a baterii, vložil nové paměti dal si cigárko:-D (cca5-7min)
Opět jsem vže zapojil, 1. spuštění, a naskočila zpráva, že některé registry museli být obnoveny, a že obnovení bylo úspěšné...po stisku OK se autom.restartoval.
Opět naběhl do systému, a vyskočilo upozornění od windows:Činnost systému byla obnovena po závažné chybě.
s volbou odeslat protokol, a neodesílat.
ať dám jakoukoliv možnost, zpráva vyskočí během 3sec znovu...
speedsnail (4876)|24.12.2010 00:09
Takže PC se neustále resetuje a OS nefunguje?

edit: ja koncim, takze zatim vratit funkcni 256, snad neco dovymyslime zitra.
Neregistrovaný (0)|24.12.2010 00:16
5minut po odeslání předchozí odpovědi začal padat firefox...(zprávu o obnovení ze závažné chyby sem posunul za hranu obrazovky) OS běžel ještě cca 10minut, pak začal koloběh restartů znovu...
256mb navrácena.
Zatím díky za Váš čas...
HiLow (1000)|24.12.2010 02:20
1.
Najdi na základní desce jumper(propojka) najdeš v manuálu JP4 a při vypnutém počítačí (a odpojeném ze zásuvky) !!! přehoď jumper z pinů 2 a 3 na piny 1 a 2. Potom vrať jumper zpět a zapni počítač.

pokud nepomůže

2.
Stáhni si memtest. Soubor ISO vypal na CD a nabootuj z tohoto CD. Tento program slouží na otestovaní pamětí, stejně jako GoldMemory.

Hodně štěstí. ;)
Neregistrovaný (0)|24.12.2010 11:16
Takže najít podle přiloženého manuálu jumper problém nebyl...byl sice napojený na 1-2 místo 2-3 jak jste říkal, ale to snad by nemělo hrát roli...nicméně prohodit to tam a z5 se ze začátku zdálo jako nadlidxký výkon...ale podařilo se...

ale nepřineslo to žádnou změnu...po spuštění opět nereagoval monitor, takže jsem musel opět vrátit 256mb, starou paměť...
memtest mám stažený a vypálený. mám jej použít na starou paměť, nebo na nové paměti???
HiLow (1000)|24.12.2010 11:47
[quote=Neregistrovaný;424706]Takže najít podle přiloženého manuálu jumper problém nebyl...byl sice napojený na 1-2 místo 2-3 jak jste říkal, ale to snad by nemělo hrát roli...nicméně prohodit to tam a z5 se ze začátku zdálo jako nadlidxký výkon...ale podařilo se...

ale nepřineslo to žádnou změnu...po spuštění opět nereagoval monitor, takže jsem musel opět vrátit 256mb, starou paměť...
memtest mám stažený a vypálený. mám jej použít na starou paměť, nebo na nové paměti???[/quote]

Na nové paměti. ;)
Neregistrovaný (0)|24.12.2010 11:59
Jenže s novou pamětí mi při posledním pokusu neběžel monitor, takže to nebylo možné...
budu to zkoušet znovu, a při tom bych asi měl znovu udělat ten restart BIOSU?
Manipulace s jumperem není snadná, když je kolem zdroj, přípojka zdroje a spousta relátek:-D ale dá se to...

Nicméně budu se muset jít věnovat dětem, takže pokračovat budu moci asi až zítra k večeru.

Prozatím vám tedy poděkuji za váš čas a rychlost, jsem vám zavázán, a popřeji krásné svátky, a bohatýho ježuru;-)
HiLow (1000)|24.12.2010 12:12
Reset BIOSu už není třeba.
johny__g (6387)|24.12.2010 12:23
Chtělo by to víc informací, takhle jen hádáme. Takže, jaká přesně je stará paměť a jaké jsou nové? Frekvence, časování. Mělo by to na nich být napsané, nebo sem dej fotku. Jaký je procesor, hlavně FSB? Na jaké frekvenci paměť v PC běží? Všechny informace by měl poskytnout program Everest (sice je starý ale to ten počítač také).
Neregistrovaný (0)|25.12.2010 22:26
takže bohužel nevím přesně, která data je potřeba, a proto přikládám celý soubor výpisu:-D

http://czshare.com/1538141/ZY8k/Report.htm

a abych se přiznal, docela mě vyděsilo tohle:
[ Paměťové moduly / ROW-0 ]

Vlastnosti modulu pracovní paměti:
Označení patice ROW-0
Typ DIMM, SDRAM
Instalovaná velikost 256 MB
Povolená velikost 256 MB
je možné, že více RAM mít nemohu???

nové paměti:
512mb
133 UL 328 001 AJC 11
1113

tohle jsou data, která lze vyčíst z obou pamětí, a jsou na nich identická...
snad to pomůže...
speedsnail (4876)|25.12.2010 23:01
Chipset dle specifikací má zvládat 2x512 SDR, ale bude velmi komplikované zjistit, jestli blbnou paměti jako takové, nebo jestli chipset nemá rád zrovna tyto paměti (kompatibilita - SS vs DS moduly, časování atd), což je podle mě pravděpodobnější varianta..

Myslím že pro vás by bylo opravdu nejlepší paměti vrátit (14 dní pokud byly kupovány přes e-shop máte ze zákona) případně pokud jste byl ujištěn že v PC pojedou a ony (a to je skutečnost) nejedou, tak vrátit z toho důvodu. Kupte pak v bazaru 2x512 DDR (stejné, klidně 266Mhz).. já osobně věřím že s nimi to pojede bez větších problémů (např pouze po resetu biosu - vyndání baterky). Navíc na tom asi dost ušetříte, DDR jsou levnější než SDR.

Edit: zkoušel jste to taky jen s jednou 512tkou? (ideálně nastřídačku.. může být jeden z modulů vadný)
Neregistrovaný (0)|25.12.2010 23:46
zkoušel jsem to tedy jen v "portu" se stávající pamětí...

mno tak budou mít děcka opožděného ježíška...v pondělí tam zavolám a uvidíme...
pravděpodobně je vyměním za DDR a bude...;-) tam už by to tedy mělo jít bez problémů...
ještě se zeptám, když DDR, tak bych mohl koupit 1024mb(pokud se nepletu, tak by měli být), nebo musím dodržet 2x512mb?

Nebo jestli smím požádat o přesné označení toho, co mám koupit, abych to zase nepopletl...:-D