Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: GTP nebo MBR

Neregistrovaný (0)|26.4.2011 21:16
Tazatel: x

Znění dotazu: Zakoupil jsem nový HDD(SEAGATE Barracuda Green 2000GB) no a při formátování a zadávání jmenovky disku jsem byl dotázan jestli chci svazky GTP nebo MBR. Tak nevím co jsem měl vybrat. O co tu kráčí? Dal jsem MBR.
A další dotaz. Někde jsem slyšel, že na tak velké disky se nemůže instalovat op.system, že to snad musí podporovat bios. Je to pravda?
A poslední dotaz. Tohle má být disk sataIII, ale po zapojení mě Everest hlásí, že je to sataII. Možná je to tím, že mám desku sataII. Nebo mě prodali jiný disk. Doporučte nějakou utilitku, která to spolehlivě zjistí...dík

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Windows 7 Ultimate Service Pack 1
QuadCore AMD Phenom, 3616 MHz (18 x 201)
Gigabyte GA-MA790X-DS4 - bios F10 Award Modular (11/30/09)
A-Data EXTREME 4 GB DDR2-800 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz)
NVIDIA GeForce 8800 GT (512 MB)
WDC WD4000AAKS-00YGA0 ATA Device 400 GB
ST2000DL003-9VT166 2TB
Georginek (2957)|26.4.2011 21:25
MBR is the standard partitioning scheme that's been used on hard disks since the PC first came out. It supports 4 primary partitions per hard drive, and a maximum partition size of 2TB.

GPT disks are new, and are readable only by Windows Server 2003 SP1, Windows Vista (all versions), and Windows XP x64 Edition. The GPT disk itself can support a volume up to 2^64 blocks in length. (For 512-byte blocks, this is 9.44 ZB - zettabytes. 1 ZB is 1 billion terabytes). It can also support theoretically unlimited partitions.

Windows restricts these limits further to 256 TB for a single partition (NTFS limit), and 128 partitions.

Only Itanium systems running Windows Server 2003 and Windows Vista systems with an EFI BIOS can boot from a GPT disk. The other operating systems mentioned earlier can use GPT disks as data disks but not boot disks.

Sata lll ti nepojede pokud nemas desku s Sata lll radicem.

HDTune, nebo Crystal disk, pripadne utilitu vyrobce tedy Seatools.

Instalovat system na Green disk je IMHO blbost. Jsou pomale.
x Neregistrovaný (0)|26.4.2011 22:00
No angličtinář nejsem moc zdatný, ale něco z toho snad vyčtu..tak jestli je to GTP modernější,novější systém oddílů, tak bude asi lepší..tak nevím, jestli se to dá ještě nějak změnit..zpět z MBR na GTP?Jinak to byla spíše jen teoretická otázka-jestli na to jde-nejde nainstalovat systém..mám to na data. Jo a teď jsem nainstaloval novou verzi Everestu a už mi hlási v pořádku sata III.. :-)
Rychlost sata III využiju samozřejmě až na nové desce..
Georginek (2957)|26.4.2011 22:08
Ja Ti to trochu popisu:

MBR je standartni partisna. Podporuje 4 primarni oddily na jeden disk a maximalni velikost partisny 2TB.
GTP je novejsi a podporuje teoreticky unlimitet partisnu. Windows vsak dovoluje striktne 256TB a 128 partisen.
Pouze Itanium Systems s Vistou s EFI BIOSEM a Server03 lze pouzit GTP na boot systemu. O W7 se nezminujou, ale asi to taky pojede.
Takze system na to nainstalovat jde od Vista a vejs.
Sata lll Ti hlasi maximalne support, real je Sata ll. Rychlostne v tom stejne neni moc velky rozdil.
System na to nahrat muzes, ale disk je proste Green a je pomalejsi nez "normalni"
Neregistrovaný x (0)|26.4.2011 23:08
Díky, zase jsem o cosi chytřejší..