Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

teplota CPU CORE 2 DUO E6600

MIG78 (33)|11.5.2011 10:13
Ahoj, prosím o názory na problém s dle mého názoru vysokou teplotou (idle 45°-50°, load 65°-70°C) kterou zobrazuje asus probe 2.
Sestava: CPU Core2Duo E6600 (Jadro Conroe), MOBO Asus P5K PRO, nový cpu chladič Gelid Tranquillo, 2GB RAM APACER PC2-6400, 2xHDD, GPU NVIDIA 6200 (dočasně než vyberu novou, původní 8800 GT dosloužila), zdroj SEASONIC 620W Bronze, 2x FAN v case (vpředu 92mm, vzadu zatím 80mm - bude nahrazen).
Problém: s novým chladičem mám teplotu jader na cca 23° v idle, max. 43°C ve 100% load - OCCT, Core Temps, Intel TAT +- 1-2°C, ale teplota cpu v probe vykazuje výše uvedené hodnoty. Je mi jasné, že se jedná o jiný sensor, ale nezdá se mi, že by teplota na povrchu cpu (což předpokládám ukazuje probe) byla vyšší než v jádrech. Intel datasheet píše max 61°C, ale nevím jakou teplotu přesně myslí. TPV pastu mám snad nanesenou dobře - tenký film, snad i rovnoměrný, když sundám chladič tak je pasta obtisklá po celé ploše. BIOS na desce poslední verze, ale i s předposlední je to stejné. Teplota v místnosti do 25°C - střílím od oka, teploměr tu nemám. Už nevím kde by mohl být problém, napadá mě snad jedině špatná ventilace ve skříni. Nebo vadný sensor? Nebo jsou teploty v Probe normalni? OCCT testy proběhnou bez chyby, ale nedělá mi dobře koukat na tak vysoké teploty. Máte někdo nějakou zkušenost? Rád bych CPU přetaktoval, ale za současných teplot se mi do toho nechce. Díky Michal
NHKG (1136)|11.5.2011 10:16
Na ty teploty zkus jiný program (Everest, coretemp, a jiné). Ale vhledem ke chladiči jaký máš to bude nejspíš jenom chyba měření.
r34ktor (7477)|11.5.2011 16:59
Máš aktuální BIOS? Jaké teploty ukazuje přímo on?
Georginek (2957)|11.5.2011 19:29
Jakou teplotu ukaze OCCT pri zatezi? Pripadne OCCT Linpack( zahriva jeste vic - pri normalnim hranim vsak tuhle teplotu nikdy nedosahnes )
E6600 ma tCase 74, takze s teplotama si v norme....

Muzes taky zkusit, jestli kdyz Ti ukazuje datasheet pripadne ten software od Asusu vysokou teplotu, jestli je chladic teply......
Na jake tocky jede FAN pri tech 65-70?
MIG78 (33)|18.5.2011 14:18
update 2 all:
ahoj, takze k dnesnimu dni jsem pokrocil nasledovne (jsou to male "pokroky", ale nemam moc casu a jsem v podstate OC zacatecnik). Predem jeste uvedu svuj postup mereni teploty pri zatizeni CPU:
-po zapnuti pc necham cca 15min "zahoret"
-pc probe se spousti s win, spustim asus suite (kvuli sledovani napeti), core temp (sledovani teploty jader, vyresetuju hodnoty)
-nasleduje OCCT, LINPACK test s 90% memory free -zde jsem si krome teplot core zobrazil jeste teploty CPU (zrejme Tcase) a MB. Rovnou reknu, ze teploty se shoduji s probe a teploty jader se shoduji s core temps- to je ok.

1)zmena BIOSU z nejnovejsi verze 1303 na predchozi 1202 - na zakladni frekvenci 2,4GHz delal rozdil v pc probe cca 5°C (CPU Temp). Pricinu nevim, ale mam to odzkousene 2x, vzdy v rozmezi cca 10 min, cili teplota okoli se nezmenila. Problem je, ze nevim ktera je spravna, ale na nizsi se lip kouka:-)
2)v BIOSU jsem snizil napeti CPU az na uroven kdy mi OCCT vydrzelo jet 3hod bez chyb - presna cisla mam napsane doma na papire, ale bylo tusim z 1,32 na 1,1neco V. Tim klesla teplota CPU v Probe na max 59-60°C, coretemp cca 40°C (obe jadra). To mi prislo celkem uspokojive.
3)FSB jsem zvednul na 333MHz (3GHz CPU) a zaroven jsem musel zvednout napeti CPU - momentalne mam v BIOSU nastaveno 1,3500V coz je mimochodem VID myho kusu CPU (dle coretemp). Dle SUITE je ale napeti pri zatezi na 1,33, OCCT hodi po cca 30min chybu, tim padem mi asi nezbude nez jeste trochu pridat stavu - mozna 1,36-37? Co se tyce teplot, tak v pc probe se behem tech 30min dostanu na 74-75°C (to uz me trochu strasi), v coretemp jsem na max 57°C. OCCT ukazuje hodnoty stejne. JInak vetrak na chladi CPU toci nejakych 1420+- PRM.
4) jeste jsem udelal malou upravu ve skrini - vyndal jsem zadni 80mm vetracek a misto nej dal 92mm vetrak, ktery byl puvodne vepredu, kde jsou nyni pouze otvory pro nasavani vzduchu. Zaroven jsem utesnil otvory na bocnici - chtel jsem tim dosahnout vyssi proudeni vzduchu, ale zmeny zatim nejsem schopen posoudit...
Nyni mam v zasade 3 dotazy:
1) co presne znamena VID? predpokladam doporucene napeti od vyrobce
2) zda jsou teploty uvedene v bodu 3 jeste v norme nebo zda uz jsou za hranici, kdy uz vicemene skodi cpu
3) co pripadne zlepsit udelat pro zlepseni proudeni vzduchu ve skrini
Zaverem bych mel jeste dodat ucel svyho snazeni - je to proste: odesla mi grafika a chtel bych poridit novou (zatim to vypada na ASUS ENGTX460 direct CU TOP bud verzi se 768MB nebo verzi V2). Chtel bych soucasny CPU trochu popohnat, byt je mi jasne, ze tuto grafiku "nenakrmi". Jeste bych chtel poridit dalsi 4GB DDR2, tj. celkem bude 6GB.
Diky za dosle i pripadne nove nazory.
Michal
r34ktor (7477)|31.5.2011 13:38
[quote=MIG78;452000]zmena BIOSU z nejnovejsi verze 1303 na predchozi 1202 - na zakladni frekvenci 2,4GHz delal rozdil v pc probe cca 5°C (CPU Temp). Pricinu nevim, ale mam to odzkousene 2x, vzdy v rozmezi cca 10 min, cili teplota okoli se nezmenila. Problem je, ze nevim ktera je spravna, ale na nizsi se lip kouka:-)[/quote]
Musel by jsi downgradovat až na verzi 0904. Všechny vyšší trpí bugem způsobujícím nesprávné odečítání teplot.
MIG78 (33)|1.6.2011 14:25
[quote=r34ktor;454363]Musel by jsi downgradovat až na verzi 0904. Všechny vyšší trpí bugem způsobujícím nesprávné odečítání teplot.[/quote]
ahoj, diky za info, byt teda ponekud prekvapive. Zkusim teda downgrade, ale je mi divny, ze by dalsi 4 revize mely problem. To si nekde cetl nebo mas vlastni zkusenost? diky m.
r34ktor (7477)|1.6.2011 14:51
Tento problém jsem řešil někdy před třemi lety na PC u kamaráda. Chybu jsme identifikovali postupným downgradem. Už si nepamatuji, jaká tehdy byla nejvyšší dostupná verze BIOSU, ale jak jsi sám zjistit, ani aktuální problém neřeší.
MIG78 (33)|2.6.2011 11:08
[quote=r34ktor;454642]Tento problém jsem řešil někdy před třemi lety na PC u kamaráda. Chybu jsme identifikovali postupným downgradem. Už si nepamatuji, jaká tehdy byla nejvyšší dostupná verze BIOSU, ale jak jsi sám zjistit, ani aktuální problém neřeší.[/quote]
ahoj, moc diky za radu - teplota CPU klesla temer o 30° (v Probe), aktualne mam cca 20°C v IDLE a max. 45°C pri OCCT LINPACK. Docela rozdil misto 50/73°:-) Jadra v Coretemps max 54°C. Rovnez otacky ventilatoru odpovidaji tomu co uvadi vyrobce (myslim ventilatory v case, ne u chladice CPU).
Jeste se chci zeptat zda mas nejake zkusenosti s OC E6600 (nebo jinych C2D). Aktualne jsem se dostal 3GHz (FSB 333, nasobic CPU 9). Napeti v BIOSU jsem musel zadat rucne na 1,35V, na auto se pc vubec nerozjel. Asus Suite ale ukazuje 1,3280V pri OCCT. Chtel bych se zkusit dostat na 3,2 popr. 3,6GHz, ale nevim presne kam az muzu zajit s napetim a zda i nastavit rucne PCIe sbernici na 101MHz a popr. dalsi BIOS konfigurace napr. napeti na NB. Diky.
MIG78 (33)|20.6.2011 22:13
Aktualne jsem z toho dostal 3,3GHz (stabilni 10hod OCCT Linpack). Vic uz asi zkouset nebudu, protoze teploty na jadrech v CoreTemps jsou max.70° (Tj.max je 85°) a teplota CPU je cca 59-60° (asus probe). Napeti CPU je aktualne 1,49V, na min je to v OCCT nestabilni.
Abych uz dokoncil upgrade toho kompu, chci poprosit o nazor na GPU (vim, ze toto vlakno se netyka GPU, ale nechci zakladat dalsi...) Zatim mam vybranou GTX 460tku (zrejme ASUS s 1GB pameti). Vim, ze tato GPU je asi prehnana vzhledem k cele sestave (viz. uvod - pouze zmena RAM na 8GB DDR2 1066MHz)..ale nechci jit zatim do upgrade CPU/MB, ale v budoucnu se k tomu zrejme dostanu tzn. nechci GPU, ktera bude akorat na soucasnou sestavu, ale rekneme bude mit potencial i pro dalsich par let. Cenovou hranici bych videl max. 4000,- a rad bych co nejmene hlucnou. Vseobecne se uvadi, ze mensi spotrebu=mene tepla vyrobi vyroby ATI karty, ale mozna trochu vic tihnu k te NVIDII. Tim nechci rict, ze ATI jsem vyradil bez boje:-) Jinak mam klasicke LCD 22" LCD LG Flatron L226WTQ-SF. Diky za doporuceni. m.
speedsnail (4876)|20.6.2011 22:20
GTX460 je v pohodě, dobrá volba (nebude jí ten PC nějak extrémě brzdit). Tichá je např. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].

Tak jsem ještě prošel aktuální ceny a za stejný prachy je i silnější [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. Třeba bude taky tichá (recenzi jsem zatím nenašel).
alfah4ns (1040)|20.6.2011 22:24
než gtx460 raději hd6850, jde-li o co nejnižší hlučnost, je sice o něco ménně výkonná, ale dá se k ní koupit accelero za 450Kč (+ na to prásknout jeden 120mm fan na nějaké minimální točky). Accelero na gtx460 stojí 1300 + ještě potřebuješ heatsink.
Ale předem říkám, že to nemá smysl, pokud nemáš odhlučněný case, disky, tichý zdroj i regulované větráky na CPU a case samotné. Pokud toto není, tak raději tu gtx460, smysl má třeba ve verzi MSI hawk nebo dvouvětrákovou od gigabyte. Obě jsou poměrně tiché.

Mno ale kupovat grafiku na pár let dopředu - co kdyby, je blbost.
Možná bych v tomto případě raději sáhl po něčem ve stylu 5770 (příp.6770, velice tiché jsou u obou verze Vapor-X od Sapphire) více asi smysl nemá. Za 2-3 roky bude totiž na hraní tehdejších moderních her na vysokých detailech a rozlišení i ta gtx460 poměrně slabá, asi na úrovni lowendových karet (resp. většinou to tak vychází, lowend karty mají cca výkon těch 2 roky starcýh mainsteramových...)
MIG78 (33)|20.6.2011 22:50
[quote=alfah4ns;457553]než gtx460 raději hd6850, jde-li o co nejnižší hlučnost, je sice o něco ménně výkonná, ale dá se k ní koupit accelero za 450Kč (+ na to prásknout jeden 120mm fan na nějaké minimální točky). Accelero na gtx460 stojí 1300 + ještě potřebuješ heatsink.
Ale předem říkám, že to nemá smysl, pokud nemáš odhlučněný case, disky, tichý zdroj i regulované větráky na CPU a case samotné. Pokud toto není, tak raději tu gtx460, smysl má třeba ve verzi MSI hawk nebo dvouvětrákovou od gigabyte. Obě jsou poměrně tiché.

Mno ale kupovat grafiku na pár let dopředu - co kdyby, je blbost.
Možná bych v tomto případě raději sáhl po něčem ve stylu 5770 (příp.6770, velice tiché jsou u obou verze Vapor-X od Sapphire) více asi smysl nemá. Za 2-3 roky bude totiž na hraní tehdejších moderních her na vysokých detailech a rozlišení i ta gtx460 poměrně slabá, asi na úrovni lowendových karet (resp. většinou to tak vychází, lowend karty mají cca výkon těch 2 roky starcýh mainsteramových...)[/quote]
rek bych, ze odhlucneny case prave mam (oproti predchozimu). Koupil jsem CMII 690 Advanced, zdroj a chladic CPU mam uvedeny v uvodu, fany v case reguluju, takze jedine ty HDD..ale jak rikam, vylozene hluk neslysim. Samozrejme tva uvaha nad "kdyby" je asi na miste, v tomhle oboru defacto neplati co je dnes a mozna ani zitra, ale to by clovek musel pc upgradovat kazdy rok - vim, ze muj soucasny procak ma svy nejlepsi roky za sebou, ale svoje si jeste urcite odpracuje a kdyz uz musim tu grafiku koupit (predchozi 8800GT "umrela"), tak bych nerad za rok kupoval dalsi...
Kazdopadne dik za nazor, zvazim i ATI..i kdyz vzdycky jsem mel jen NVIDIE a svyho casu byly ovladace od ATI spise hrozbou nez uzitkem...ale je mozny, ze doby se meni:-)
Kdyz uz jsme u toho...existuje metoda jak zjistit, ktera komponenta je v pc omezujici?
alfah4ns (1040)|20.6.2011 23:36
s tím accelerem - smysl má, pokud řešíš vyloženě ULN PC. odhlučněnou case jsem myslel vylepenou odhlučňovací pěnou (jako sileo, fractal R3, Cosmos, apod), případně vylepenou svépomocí.
Jinak ti stačí i ta MSI hawk, případně vapor-x, pokud půjdeš níž, jsou velice tiché.
U 6850 / gtx460 pak není o čem -> gtx460. Má i velice slušný OC potenciál.

AMD/Ati grafiky se vyplatí, když chceš něco levnějšího, resp. od Nvidie bych bral gtx460 a výše.
Jinak si nemyslím, že by c2d 3,3 GHz mělo být až takovou brzdou, většina her i tak neumí využít více jak 2jádra (až na věci typu GTA4, ARMA, apod) a 3,3 GHz není málo. Ale na 1680x1050 by hd5770/6770 měla stačit. GTX460 vzít můžeš, je to super karta, výkonově ti vydrží o něco déle, na pořádne pecky na max a příp. na vyšší rozlišení za 2-3 roky budeš ale i tak muset měnit jak CPU, tak tu grafiku.
MIG78 (33)|23.6.2011 19:15
ahoj, tak jsem uzavrel vyber GPU. Vyvolena je GTX560 Ti (ne TOP) od ASUSe. Musim sahnout hloubeji do kapsy, ale prijde mi, ze je to lepsi volba nez GTX460. Jinak jsem si jeste zkousel hrat s oc CPU, ale proste nad 3,3GHz (367x9) se nedostanu...resp nechci jit nad 1,5V. Zkousel jsem i ruzne zvedat voltaz na FSB, NB...ale efekt tam neni a nebo to delam spatne. Kazdopadne funguje to stejne jako kdyz to necham na auto. Trochu me to mrzi, protoze jsem doufal v 3,5GHz, ale asi mam horsi kousek:-) Jinak mam odzkouseno, ze na default frekvenci 2,4GHz to bezi od 1,125V (10hod OCCT linpack)..prave to do me nalilo optimismus na 3,5GHz:-) Ale lepsi neco nez nic:-) Kdyby chtel nekdo nejakou radu ohledne oc E6600 popr. s tim souvisijeci veci jako chlazeni, tak rad reknu co budu vedet...Diky vsem za nazory.