Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Do detailu - Raid edition, SMART

cepelak (5)|7.6.2011 12:21
Zdravim ve spolek,

potreboval bych radu/konzultaci s nekym, kdo ma vic nez jen nactene manualy.

Mam domaci server, v nem 2 RAID1 pole a menim ted disky (za vetsi).

"Maly domaci server" ale uz neni zas tak maly, zalohuje do nej 30 uzivatelu sva data (v prumeru 4 lidi dene), takze nejaky tok dat tu je a disk se zcela neflaka. Ponevazd se ale SMART hodnoty nedaji vycist z RAIDdovych disku, kdyz uz jsem do toho vrtal, rozpojil jsem si pole a podival se.

Na to, ze disk bezel rok a 5 mesicu jsem byl pomerne zklaman:
Reallocated sector count: 114 (warning)
Reallocated event count: 111 (warning)
http://www.hddstatus.com/hdrepshowreport.php?ReportCode=5226731&ReportVerification=86718456

SMART mi tim rika: disk uz jde dolu. A jde o WD1001FALS, takze black edice.

Z toho vyplyvaji me dotazy:

1. Vas nazor na tyto hodnoty SMART? Pouzili by jste jeste disk? Jako systemovy? Jako datovy? Jako clena RAID 1 (rikam si, jednou mam RAID tak proc ten disk "nedojet" do konce a pak reklamovat a vymenit....)

2. Z toho plyne druhy dotaz: co presne se deje, kdyz se v RAID1 na jednom disku objevi badblock? Ja bych si predstavoval/pral: data se prectou z druheho disku a sektor se oznaci za bad.

3. Jestli jsem spravne pochopil myslenku reallocated sector, tak v disku jsou rovnou pripravene neco jako rezervni sektory a co se stava necitelnym/problematickym se tam presune. A az rezervni sektory dojdou, zacina uz dochazet ke klasicke hlasce (o ktere uz vi i Win) spatny sektor? Zahlasi tohle presne RAID1?

4. Zvazuji disky z RAID edice. Nekde jsem se ale docetl, ze Raid edice je tentyz disk, akorat s jinym firmware, ktera rychleji pracuje prave za situace, kdy se badsector objevi. Ma tedy smysl je vubec kupovat, kdyz jsou o tolik drazsi a kdyz uz ted vidim, ze pro me ucely je tempo "spotrebovavani disků" asitak 1x za max 1,5 roku? Protoze, jestli je to fyzicky stejny disk (jen s jinym software), tak na to prdim a proste to jednou za cas vymenim, ale cim levneji, tim lepe. Anebo?

5. Vas nazor na disky WD Green edice? Jsou pomalejsi, to by mi nevadilo, zatim jsem vzdycky pouzival black edici, ale pokud mam k diskum pristoupit jako ke spotrebnimu materialu, logicky se ptam: je tam kvalitativni rozdil? Jak velky?

6. Scenar presunu disku, jen si chci overit: Mam RAID1 svazek na kterem je system. U vetsiny liveCD aplikaci ala Win lze nabootovat, disky naklonovat, vymenit a "zvetsit" takhle rozjety operacni system, cili prehodit na vetsi disk bez reinstalu neni potiz.
U Raidu je to samozrejme problem, rada tech CD raid nepochopi (napriklad Hiren 13 ukaze raid1 jako 2 disky), napadlo me tedy nasledujici reseni.
a) nabootoju z liveCD
b) naklonuju systemovy disk (ja pouzivam Macrium reflect)
c) novy systemovy disk zapojim, nabootouju
d) v Matrix Storage manageru spustitm "Vytvorit RAID1 z existujiciho disku".

V podstate jsem podobny postup pouzil uz u presunu nesystemoveho disku, jen si nejsem 100% jist, ze to tak bude hrat i u systemoveho disku a jestli az naklonovany OS, ktery predpoklada boot z RAID disku (s tim spravnym ovladacem) nabehne do na neRAID disku a opacne, az se rebuilduje RAID1 nabootuje i potom?


Tohle vsechno jsou veci, ktere nejak znam, ale kdyz o tom clovek premysli do detailu a jde mu o data (navic ne vlastni), premysli jinak a zjistuje, ze detailni znalosti schazi....

Prosim tedy o rady, zkusenosti nazory kohokoliv, kdo o tom vi vic, nez vycte z manualu...

Diky