Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OZC Agility 3 - je disk OK?

dawluxe (40)|15.6.2011 11:35
Zdravim,
cca před týdnem jsem si pořídíl SSD disk OZC Agility 3. Maká to pěkně což o to, ale narazil jsem na články řešící problémy se SandForce řadiči a nevím jestli je problém i u mě. Udělal jsem si tedy pár benchmarků a je fakt, že se výkon celkem liší od proklamovaných čísel.
Finální neklid mi dodala situace, která nastala před pár dny. Serfoval sem na netu a najednou se počítač celý zaseknul a nereagoval. Chvíli jsem tedy zíral na monitor a čekal co nastane.. po cca minutě vyskočila bublina u Intel Rapid Technologie - "Disk byl odebrán" (ale nevím jaký disk) a poté vyskočil BSOD a komp se restartoval. Hned po restartu nechtěl nabootovat (nenašel systém), tak jsem skočil do biosu, kde se disk zobrazoval normálně. Restartoval jsem tedy znovu a to už disk naběhl. Od té doby (cca 3 dny) vše běží bez problému.
Moje otázka tedy zní: Mám disk vrátit nebo ho ještě nějaký čas používat a testovat? A jak ho nejlépe pořádně otestovat (dát mu zahulit) abych případný špatný kus identifikoval dřív než mi skončí záruka?

SSD je zapojeno do SATA6 portu a v biosu mám aktivovaný RAID řadič (Intel) na desce Asus Sabertooth P67. Vše ve Windows 7 je nastaveno dle doporuční pro SSD (Prefetch, Superfetch, Defrag, Index.... vše OFF)

zde ještě pár výsledků z benchmarků:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
zsdx (2098)|15.6.2011 11:53
[quote=dawluxe]a je fakt, že se výkon celkem liší od proklamovaných čísel.
[/quote]

Ale v testech se SSD pouze meri, system jim bezi z jineho disku...takze vysledky spise ocekavane :notsure
dawluxe (40)|15.6.2011 19:25
Intel® P67 Express Chipset Family - 9.2.0.1025
Intel(R) ICH8R/ICH9R/ICH10R/DO/5/3400/6 Series SATA RAID Controller - 9.6.0.1014
Intel(R) 82579V based Network Controller(OEM) - 11.12.36.0
Winodws 7 SP1 x64
Asus Sabertooth P67 - 1502 BIOS
Sata řadič je nastaven na RAID .. mám v kompu RAIDový pole na zálohu.

Je pravda, že já mám na disku systém.. to jsem v testech nezohlednil.. Ale ten pomalej sekvenční zápis je fakt hodně pomalej:(
Tady jsou výsledky z recenze disku na Guru3D..
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Jinak teď koukám, že vyšel novej bios i drivery na IRST, tak to zkusim nahodit...
dawluxe (40)|15.6.2011 21:10
Tak už se v tom začínám ztrácet:(
Nainstaloval jsem nejnovější BIOS a všechny nejnovější drivery a výsledek testu je zase o něco horší:(
Tady jsou výsledky jak plynul čas..

První instalace nejstarší drivery (defaultní nastavení widnows7)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Novější drivery (nastavení windows dle návodů na netu)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Nejnovější drivery i BIOS (nastavení pořád stejně)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
clovek1 (5)|17.6.2011 17:55
ten disk moze byt uplne v poriadku.
pri testovani su dolezite tieto veci:

AHCI - mas v BIOSe nastaveny AHCI rezim namiesto defaultnej IDE emulacie ?
velkost SSD - rychlost SSD zavisi od jeho kapacity. pretoze napr. pre 128GB disk sa pouzije 2x viac pamatovych obvodov ako pri 64GB disku. potom moze SSD do kazdeho pamatoveho obvodu zapisovat paralelne, cize teoreticky az 2x rychlejsie (aku kapacitu ma tvoj disk a aku kapacitu mal disk v uvedenej recenzii ?)
kompresia dat - SandForce cipsety dosahuju vysoke rychlosti kompresiou dat (jednoducho zapisuju rychlejsie, lebo zapisuju menej). pokial testujes disk na random (nekomprimovatelnych) datach (napr. Crystalmark defaultne), tak dostanes mensie rychlosti
SATA radic - mas disk pripojeny na Intel SATA radic, alebo nejaky Marvel a pod. na doske ?
AHCI driver - pouzivas Intelovsky ovladac ICH radica. v recenzii ale mali pouzity defaultny ovladac msahci (defaultny vo Windows7), ktory spravne vyuziva TRIM. spravne pouzitie TRIM pri Intel ovladacoch je otazne (starsie ovladace ho nepouzivali spravne, nove neviem). Microsoft "msahci" ovladac ma zase problem so zobudenim normalnych diskov po prebudeni zo Sleep rezimu.
TRIM - mas zapnuty TRIM ? (spusti aplikaciu SSDlife a pozri sa, ci je TRIM zapnuty v OS aj na disku)
praca s diskom - pocas benchmarku by si nemal s diskom nic robit, ani s pocitacom

chyby na disku overis zo S.M.A.R.T. informacii posielanych diskom. Pouzit mozes programy:
- Crystal Disk Info
- SSDLife
- HD Tune Pro (zalozka HEALTH, zobrazil si benchmark rychlosti, ale nepostol si printscreen zdravia disku)

co sa tyka vypinania indexovania dalsich uprav ... pri Windows7 su asi uplne zbytocne. Windows7 rozozna SSD disky (S.M.A.R.T. hlasi z disku 0 otacok za sekundu) a automaticky nastavi spravny rezim prace s SSD (vypne pravidelnu defragmentaciu atd)

pokial mas disk malej kapacity (povedzme 32GB), tak relativne nizke rychlosti voci vyssim kapacitam budu asi normalne. A to hlavne pri pouziti 32nm pamatovych modulov, pretoze tie potrebuju menej obvodov na tu istu kapacitu (lacnejsie, mensie, mensia spotreba. aj mensia rychlost, lebo sa paralelne zapisuje do mensieho poctu obvodov).

co sa tyka rychlosti, neviem preco ta vobec zaujima sekvencne citanie a zapis. to bude zapisovat sekvecne gigabajty dat na SSD (filmy velkosti niekolko GB v jednom subore) ???
SSD sa pouziva na instalaciu systemu a programov. tam je rozhodujuca rychlost pri 4kB blokoch (citanie malych suborov) a pristupova doba (cca 100x nizsia ako u klasickeho HDD).

pripajam AS SSD vysledky mojho Crucial C300 128MB
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
dawluxe (40)|19.6.2011 01:45
Takže sem nahodil čistej systém na druhej disk (1TB WD 1002FAEX) .. Agility zformátoval a udělal jsem pár finálních měření. Ve Windowsech jsem nic nenastavoval, vše je defaultně.. neinstaloval jsem ani žádný aktualizace..čistý Windows 7 64bit Ultimate. Disk je připojen na Intel SATA6 řadič. V BIOSu mám nastavený SATA na RAID. První dvě měření jsem tedy provedl v režimu RAID a mezi nima jsem zaktualizoval firmware SSD disku na 2.08. Poté jsem ještě přehodil SATA nastavení na AHCI a provedl jsem ještě třetí měření s defaultním driverem MSAHCI.
Drivery jsem použil tyto:
Intel® P67 Express Chipset Family - 9.2.0.1025
Intel(R) ICH8R/ICH9R/ICH10R/DO/5/3400/6 Series SATA RAID Controller - 10.5.0.1026

Pro lepší přehled jsem udělal srovnávací graf..
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Zde jsou výsledky jednotlivých testů:
SATA - RAID / FW 2.06
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

SATA - RAID / FW 2.08
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

SATA - AHCI / FW 2.08
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Zde ještě výpis ze S.M.A.R.T. (RAID / FW 2.08)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Výsledek celý anabáze je pro mě dost rozporuplný:( Disk nedosahuje proklamovaných hodnot a naměřené hodnoty se liší i od hodnot naměřených v recenzi stejného disku na Guru3D (jenom s větší kapacitou - 240GB). Přestože v některých operacích, hlavně při práci s většími soubory, je mnohem rychlejší než konkurenční disky (např Intel 320), při celkovém srovnání je již zmíněný Intel 320 ještě o krapet lepší (třeba v přístupových rychlostech). Když si přičtu, že Intely by měli být mnohem lépe testované a měli by mít lepší životnost (pravě na úkor rychlosti) vychází mi jedniné. V pondělí zavolám do Alzy a poptám se na možnosti vrácení. Pokud totiž nejnovější firmware od OZC je horší než ten předchozí, nemám už ani sílu čekat na nějaké zlepšení/vyřešení situace. A co jsem četl o postoji firmy OCZ k situaci kolem řadičů SandForce, tak se ani nemůžu divit:(
clovek1 (5)|19.6.2011 22:05
myslim, ze nizka rychlost zapisu bude do velkej miery vysledkom nizsej kapacity 120GB oproti recenzovanej 240GB. ako som pisal, vacsie SSD disky dokazu zapisovat do viacerych pamatovych obvodov paralelne a to moze byt vysvetlenim zhruba 1/2 rychlosti zapisu.
nejake drobne odchylky moze robit verzia firmware 2.08 (tvoj) voci 2.06 (recenzovany).

aku kapacitu Intel 320 planujes kupit ?
aby si nebol prekvapeny, ze 80GB disk nebude mat rovnake rychlosti ako 300GB.

ja som montoval doma Intel 320 v 80GB verzii a pri nekomprimovatelnych datach som realne nameral toto:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]`