Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

dotaz, deska, bios, procesor

lupero7 (45)|29.6.2011 01:24
1.Mám desku Transcend ts-alr4 ve které byl původně procesor AMD athlon a pamet 1ks 512 (transcend) po vložení další 2ks pamětí 512(stejné jak původní pamět) se mi pc po naběhnutí oper. systému resetne a nabíhá znova a furt dokola. Co s tím???

2. na desku jsem usadil procesor s jádrem Palomino 1,4GHz a paměti 3ks, pc se už sám neresetuje,ale při používání prohlížeče explorer se mi otevírá nové okno s textem --V aplikaci explorer došlo k problému je třeba jí zavřít. Průzkumem chybového hlášení jsem došel k závěru, že je třeba zřejmě udělat flesch biosu.(nikdy jsem to nedělal) na desce je původní. Podle mého zjištění mám bios Award Modular Bios V6.00PG. Může mi někdo poradit, kde sehnat novější verzi biosu popřípadě napsat novější verzi biosu ať vím, jakej mám vlastně hledat( jestli třeba označení V7.00PG je novější verze). Díky za radu
lavjoy (1628)|29.6.2011 08:43
Dělá to i s jiným prohlížečem?Např. firefox?
Není maximum pro desku 1GB ram?Jestli máš možnost nastavit v biosu ručně časování tak to udělej ,aspon CL na nejvyšší číslo
johny__g (6387)|29.6.2011 08:59
1) zkus osadit jen dvě paměti. Deska sice má podporovat 1,5 GB ale často se stává že 3 moduly spolu nejedou. Taky zkus paměti prohazovat ve slotech. Nepíšeš jaké paměti tam máš, je možné že čipset má problém se single side moduly. On ten ALi MAGiK 1 není žádná sláva, popravdě je to největší lowend.

2) https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/60624-zakladni-desky-procesor-na-zakladni-desku#456840
r34ktor (7477)|29.6.2011 12:27
Co se týče pamětí, nemusí mít stejné parametry. Dej sem screenshoty záložek CPU, Mainboard, Memory a SPD (všechny osazené sloty) z programu CPU-Z.
lupero7 (45)|29.6.2011 15:32
chybové hlášení jsem měl i s prohlížečem gogle jinak tam mám paměti transcend 512M DDR400 DIMM, zkusil jsem jednu pamět vyndat a pc funguje ted bez problému. Je možné to nějak udělat,abych tam mohli být všechny 3 paměti???
- jinak mám bios:Award Modular Bios v6.00pg, An Energy Start ally
Copyright (c) 1984-2000, Award software
- ovladač desky Transcend modular bios: Alr4-Ver.1.20.02/26/01

viz. níže chybové hlášení , které se mi ukázalo s třemi paměti v text. souboru readme:



*** Please read and process below files in DOS environment. ***

=== Compressed file contains 4 sub-files. ===

1. README.TXT : Description of how to update the new BIOS for Transcend's
motherboards.
2. TSFLASH.EXE : BIOS upgrade utility for Transcend motherboard.
3. xxxxxxxx.BIN: BIOS file name and version number.
xxxxxxxx.BIN file name depend on your motherboard mode.
Please refer the "BIOS UPGRADE CHAPTER OF USER'S MANUAL"
4. TSFLASH.OVL: Utility for TSFLASH.EXE operation.


=== How to Upgrade your motherboard BIOS. ===

Please follow below description step by step.

1. Run "TSFLASH bios_file_name" under MS-DOS environment.
You also can run "TSFLASH /?" to get the command's format.

Example: A:>TSFLASH /?

Format: TSFLASH [(bios_file_name)||(/V)]

bios_file_name: Upgrade BIOS file name
/V: Display utility version information

Example: TSFLASH xxxxxxxx.BIN
TSFLASH /V


2. If you get the following message:

(A)
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄż
ł The upgrading BIOS version is not compatible with your current motherboard. ł
ł Please check it on the web, or check it with your vendor. ł
ł ł
ł Transcend Information Inc.-> http://www.transcendusa.com ( English version ) ł
ł -> http://www.transcend.com.tw ( Chinese version ) ł
ŔÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄŮ

---> You got a wrong BIOS version. Please download the correct one again.

(B)
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄż
ł This file is not a correct BIOS file, or it's too old for this MOTHER-BOARD. ł
ł Please check it on the web, or check it with your vendor. ł
ł ł
ł Transcend Information Inc.-> http://www.transcendusa.com ( English version ) ł
ł -> http://www.transcend.com.tw ( Chinese version ) ł
ŔÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄŮ

---> You have entered the wrong BIOS file name ( it may not be a BIOS file ).
Please input the correct one and retry it again.
---> You have entered an old version BIOS file name ( it is too old to fit on
this MOTHER-BOARD ). Please use the correct one, or download the
correct one on the web again.

(C)
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄż
ł This file can not be opened correctly. Please check the file existed or not. ł
ŔÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄŮ

---> You have entered a wrong BIOS file name that does not existed. Or, there
is an error on the disk. Please check if the file exists in the disk.

(D)
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄż
ł This file can not be read correctly. Please check the file. ł
ŔÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄŮ

---> You got a defective disk. Please check the file and disk.

(E)
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄż
ł We can not find any BIOS file (.BIN) in current directory. Please check it. ł
ŔÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄŮ

---> The TSFLASH program can not find the XXXXXXXX.BIN file in current
directory. You may have lost the ( .BIN ) file, or you have executed
the TSFLASH program at wrong directory.

(F)
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄż
ł There are too many BIOS files (.BIN) in current directory. Please choose the ł
ł correct one ( by TSFLASH xxxxxxxx.BIN ), or delete the wrong one. You can ł
ł keep only one file ( .BIN ) in current directory. ł
ŔÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄŮ

---> There are too many BIOS files ( .BIN ) in current directory.
You have two ways to solve this problem.
1. Please choose the correct BIOS file by TSFLASH xxxxxxxx.BIN to
process the BIOS upgrade.
2. Please delete the un-used BIOS file, and retry it again.

(G)
ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄż
ł We can not find the file TSFLASH.OVL. Please check if the file exists or not.ł
ŔÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄŮ

---> The system can not find the TSFLASH.OVL file in current directory. Please
check the file and disk.


3. If you do not get any error message shown as above, you are running the
correct BIOS upgrade operation.

4. Finish the upgrade operation and re-boot to start the new version BIOS.


- r34ktor program CPU-Z mám nainstalovanej,ale nevím jak ty záložky CPU atd.. uložit a vložit sem
r34ktor (7477)|29.6.2011 16:06
[quote=lupero7;458775]program CPU-Z mám nainstalovanej,ale nevím jak ty záložky CPU atd.. uložit a vložit sem[/quote]
Screenshot aktivního okna uděláš pomocí klávesové zkazky Alt+Print Sreeen. Posléze ho musíš načíst do nějakého editoru nebo prohlížeče (Malování, IrfanView, XnView), a uložit (ideálně ve formátu PNG). Výsledné obrázky vložíš do příspěvku pomocí tlačítka Spravovat přílohy.
lupero7 (45)|30.6.2011 12:12
fota mého pc s 3 paměti ve slotech
lupero7 (45)|30.6.2011 12:16
hlášení co se mi zobrazuje při používání 3 pamětí 512MB
r34ktor (7477)|30.6.2011 12:28
U pamětí bych rád viděl i parametry SPD zbývajících dvou modulů. Přepínají se pomocí roletky v levé horní části.

BIOS je první verze - 1.20. Pro podporu procesorů Athlon XP je potřeba updatovat na poslední dostupnou (1.42).

EDIT: Hmm, odkazy na motherboards.org nefungují.

EDIT2: Klika. Našel jsem je ve svém archivu. Nahrál jsem pro jistotu všechny verze.
lupero7 (45)|30.6.2011 14:10
posílám ty sloty a prosím tě jak jsi dal k dispozici ty verze můžu nahrát rovnou tu nejvyšší nebo musím postupně od 120(tedy od 130, když 120 mám) až po 142 ?? děkuji za odpověd
r34ktor (7477)|30.6.2011 16:28
[quote=lupero7;458928]prosím tě jak jsi dal k dispozici ty verze můžu nahrát rovnou tu nejvyšší nebo musím postupně od 120(tedy od 130, když 120 mám) až po 142 ?? děkuji za odpověd[/quote]
Stačí nahrát nejnovější.

Updatoval bych raději se starým podporovaným procesorem a jedním paměťovým modulem. Operace se provádí samozřejmě v DOSu. Ideálně z diskety.
lupero7 (45)|30.6.2011 20:03
stáhnou na disketu to zvládnu se zbytkem to bude horší myslím tím updatace z dosu já myslel že to tam frknu z xp, budu muset pohledat na netu jak se to vlastně dělá dík za rady
lupero7 (45)|7.7.2011 12:30
Tak jsem základní desku uspěšně flash a mám Bios 1.42 viz. výše. Po tomto flashu jsem umístil do třetího slotu pamět 512 MB viz. výše a problém začal uplně stejný, tak jsem tam kde jsem byl. Tak asi upgrade 3 pamětí nebude, protože po vytažení třetí paměti pc funguje jak má neresetuje se a nevyskakují mi žádné chyby. Mimo jiné se mi zobrazila nová chyba při 3 pamětí viz. příloha nevím co znamená,ale pochopil jsem že zřejmě je zrada v pamětích. Neznáte někdo nějaký program (odkaz) na testování pamětí zda je 100% OK???? Nebo myslíte že kdybych dal procesor výkonnější 2000 + xp jedem mám vyhlídlej že by třeba závadu odstranil??? třeba procák nestihám pamětím v součtu maj vetší vykon.
john (877)|7.7.2011 14:21
mel jsem kdysi podobny problem 3xSDRAM ani nahodou, 2xSDRAM v pohode...
3xSDRAM jsem rozchodil az zvysenim napeti RAM z 3.3 na 3.5V / tusim /, pak jely vsechny 3 v pohode, jestli za to mohla deska nebo zdroj jsem nezkoumal...
tj. zkus po 0.1V zvysovat napeti RAM, jestli to pomuze...
lupero7 (45)|7.7.2011 18:05
Takže taktovat jestli jsem pochopil správně, tak to jsem taky nikdy nedělal jak flash Biosu (před nedávnem) to se někde nastavuje v Biosu ne??? záložka Frequency/Voltage Control jsem mihem vyčetl se ptám protože o taktování nevím zcela nic. Popřípadě pokud máte někdo gut odkaz o taktování tak ho sem flákněte díky.
zsdx (2098)|7.7.2011 18:35
[quote=lupero7;459896]Takže taktovat jestli jsem pochopil správně...
záložka Frequency/Voltage Control[/quote]

NEJDE o taktovani...ano, nejspise tam - DDR maji normalne 2,5V, zkus pridat na 2,6V
lupero7 (45)|7.7.2011 20:38
ok dík za opravu a tu záložku v tom biosu kde se to má nastavit jsem trefil (Frequency/Voltage Control) ??? Jestli ne tak bud tak hodný tak mi napiš jak se jmenuje děkuji.
r34ktor (7477)|16.7.2011 19:49
Deska úpravu napětí pamětí nepodporuje. Jedině můžeš zkusit v BIOSu nastavit položku Advanced Chipset Features/Dram Performance na Failsafe.

Nevím jestli jsi to už nedělal, ale v prvním slotu bych nejdříve modul po modulu otestoval pomocí GoldMemory, zda jsou vůbec všechny bezvadně funkční.