Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zapnutí PWM v BIOSU

smrtka88 (23)|15.7.2011 13:03
Zdravím lidičky, potřeboval bych poradit.

Koupil jsem tento větrák s automatickou regulací otáček:
Enermax UCTB12P T.B.Silence PWM fan, 120mm
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Použil jsem ho na chladič CPU a za pojil jsem ho na desku CPU fan 4kolík
Desku mám asus 5ews pro která PWM podporuje.

Ale větrák furt jede na plné otáčky, mohl by mi prosím někdo poradit co mám nastavit v biosu aby se automaticky reguloval?? Třeba aby jel když jsem na internetu pomaleji a pak když spůstím hru tak aby zase zrychlil na max. budu vděčný za každou radu i obrázek. Předem děkuji za pomoc
Richmond (8084)|15.7.2011 13:23
Power > Hardware Monitor > CPU QFan > Enabled > vybrat profil (Silent, Normal, Performance) > uložit (F5) > Exit (F10) > Enter
smrtka88 (23)|15.7.2011 13:28
Děkuji, jen by mě ještě zajmalo jestli bude jak to fungovat když si vyberu třeba profil silent a budu ve win tak to bude ok, ale když pak zapnu třeba crysis 2 tak se mi ty otáčky navýší??? Předem děkuji za upřesnění
athens (724)|15.7.2011 13:28
Musíš do BIOSu přes tlačítko DELETE a tam nastavit regulaci otáček a dále viz Richmond :thumb

Hardware Monitor
  • CPU Fan Speed: měření otáček ventilátoru CPU
  • CPU Q-Fan Control: možnost regulace otáček ventilátoru CPU
  • Chassis Fan 1 Speed: měření otáček ventilátoru FAN1
  • Chassis Fan 2 Speed: měření otáček ventilátoru FAN2
  • Chassis Q-Fan Control: možnost regulace otáček ventilátorů FAN1, FAN2, Power Fan
  • Power Fan Speed: měření otáček ventilátoru Power Fan



edit//
Ten ventilátor máš jakou outake nebo intake nebo na chladič CPU.
16cmfan (2153)|15.7.2011 13:36
[quote=smrtka88;461371]Děkuji, jen by mě ještě zajmalo jestli bude jak to fungovat když si vyberu třeba profil silent a budu ve win tak to bude ok, ale když pak zapnu třeba crysis 2 tak se mi ty otáčky navýší??? Předem děkuji za upřesnění[/quote]

Vyskúšaj si to :) Napr. zaťaž CPU v programe OCCT... a napíš model základnej dosky.
zsdx (2098)|15.7.2011 14:37
[quote=16cmfan;461375]a napíš model základnej dosky.[/quote]
Sesty (resp. osmy s mezerami) radek prvniho postu ;)
[quote=smrtka88]Desku mám asus 5ews pro která PWM podporuje.[/quote]
Richmond (8084)|15.7.2011 14:46
[quote=smrtka88;461371]Děkuji, jen by mě ještě zajmalo jestli bude jak to fungovat když si vyberu třeba profil silent a budu ve win tak to bude ok, ale když pak zapnu třeba crysis 2 tak se mi ty otáčky navýší??? [/quote]
Ano, otáčky se budou zvyšovat v závislosti na teplotě - hranice teplot je na Silent nejmenší, na Performance naopak nejvyšší, ale spálit CPU se stejně nedá - když přeleze teplota např. 55 stupňů (z hlavy si přesnou teplotu už nepamatuju) tak se větrák roztočí naplno. Stejně tak funguje regulace u case fanu - pokud teplota CPU bude vysoká, roztočí se i case fan. Dá se to řídit i podle svého uvážení, ale je zapotřebí Asusí software (+ odpovídající deska - některé umí regulovat podle vlastní křivky pouze CPU fan, některé CPU + case fan, ROG série mají okruhů ještě více).
smrtka88 (23)|15.7.2011 16:10
[quote=athens;461372]
edit//
Ten ventilátor máš jakou outake nebo intake nebo na chladič CPU.[/quote]


Mám to na CPU, chladič mám Ninju 2, větrák mám výše uvedený Enermax T.B. Silence
smrtka88 (23)|15.7.2011 16:13
Díky Všem za pomoc a hlavně tobě Richmonde. Ještě jednou Díky a večer napíšu jak jsem dopadl až dorazim z práce.