Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Nespustí se počítač

Neregistrovaný (0)|7.8.2011 19:18
Tazatel: Luděk Spejchal

Znění dotazu: Dobrý den,
po zapnutí počítače se na panelu rozsvítí trvale všechny LED (Power, HD, všechny mechaniky), ale počítač nepracuje. V této době nelze počítač vypnout ani resetovat, procesor je studený a na desce svítí dioda Standby. Tento stav trvá 15 až 20 minut. Pak počítač sám od sebe normálně naběhne a pracuje bez problémů. Po vypnutí a novém zapnutí do asi 10 minut naběhne normálně, po zapnutí po hodině nebo více se závada opakuje. Závada se poprvé občas projevovala při vysoké teplotě v místnosti (nad 27 stupňů), později už na teplotě nezávisle.
Závada nezávisí na zatížení zdroje, projevuje se i při odpojení mechanik a druhého disku.Na desce není viditelně žádná závada (např. nafouklý kondenzátor) a nepomůže ani výměna procesoru. Podle mého laického názoru se jedná o závadu na desce snad související s posloupností zapínání počítače.
Zjištěno bylo:
Zdroj statické měření:
Napětí 12 V kolísá v rozmezí 11,5 až 11,7 V, napětí 5 V v rozmezí 5,15 až 5,2 V a napětí 3,3 V v rozmezí 3,3 až 3,4 V podle zátěže 0 až 10 A (zatěž autožárovkami, rovnoměrně i nerovnoměrně všechna napětí).
Zdroj dynamické měření:
Pokud počítač pracoval, byla napětí v rozsahu uvedeném výše, při záběru některých mechanik nebo zadání příkazu z klávesnice bylo zvlnění +-50 mV, přes ss úroveň byla impulsní přeložka +-50 mV/1MHz. Přidáním dalších filtrovacích kondenzátorů se změnila na polovinu, bez úspěchu.
Můžete mi, prosím, nějak poradit?
Děkuji.
LS

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Deska: D845GVSR, procesor 2,6 GHz
Zdroj: EC 350X, 3,3 V/20 A, 5 V/30 A, 12 V/16 A, verze ATX2.03 (P4) thermo control
Díly: 2x HD, DVD, floppy
OS: Win XP
dzandra (1368)|10.8.2011 08:06
Napětí 12 V kolísá v rozmezí 11,5 až 11,7 V - nemělo být tam právě oněh 12V +pár desetinek
Neregistrovaný (0)|10.8.2011 17:07
Co jsem si na zdejších stránkách četl o napětí zdrojů, tak mají mít toleranci +- 5 %, takže by mělo uvedené napětí dostačit. Ale už mám slíbený zdroj k zapůjčení, jeden nikdy neví.
Luděk.
zsdx (2098)|10.8.2011 19:54
[quote=Neregistrovaný;466146]Co jsem si na zdejších stránkách četl o napětí zdrojů, tak mají mít toleranci +- 5 %[/quote]

Na 12V vetvi je to dokonce 10%.
Ale taky bych doporucil zkusit jiny zdroj.