Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení: Doporučení chladiče pro CPU

Neregistrovaný (0)|3.6.2012 21:27
Tazatel: CardeasII

Znění dotazu: Zdravím, chtěl bych se zeptat na nějaké doporučení na chladič procesoru.

Koupil jsem si před vánoci nový počítač, nicméně jsem zbytečně šetřil na chlazení a ponechal to na "sériové výrobě." Přestože funguje skvěle a během letních dnů je počítač nejchladnější místo v bytě, je neskutečně hlučný, obzvláště pokud se opovážím spustit graficky náročnější hru.

Bojím se koupit něco bez uvážení, nebo po poradě s "obchodníkem," jelikož věc to není levná a riziko že nebude nějakým způsobem pasovat a tudíž fungovat se mi nelíbí....

Mohli by jste mi, prosím, doporučit nějaký tichý (ale pochopitelně efektivní) chladič pro moji sestavu?

Popis procesoru a základní desky je uveden na příslušném místě, děkuji mnohokrát za ochotu a případné rady či doporučení.

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: ProcesorAMD Phenom II X4 970 Black (čtyři jádra 45nm, 3.5 GHz, cache: L1-512kB L2-2MB L3-6MB, 125W)
Chladič CPU - 1. stupeň odhlučněníBOXovaný chladič procesoru. (není-li uvedeno u procesoru jinak)
Základní deskaGigabyte 870A-USB3L chip. 870 sAM3+, DDR3, SATA3, GLAN, PCIE2.0, USB3
Win7 Home Premium (64bit)
Georginek (2957)|3.6.2012 21:33
No podivej se. Napis celou sestavu.
Prvotne huci nejvic chladic CPU + chladic graficke karty GPU.
Dale je klidne mozne, ze huci ZDROJ, nebo nejaky z ventilatoru v bedne.
Jestli jsi si jisty, ze to dela ventilator, napis celou sestavu, financni limit a my ti navrhneme reseni.
CardeasII (0)|4.6.2012 12:54
Jsem si naprosto jistý že je to chlapič CPU...Počítač jsem i rozebral a zjišťoval který to je...

Tady tedy celá sestava, ač bych netušil že víc než procesor a základní deska bude na tohle mít vliv...

Procesor AMD Phenom II X4 970 Black (čtyři jádra 45nm, 3.5 GHz, cache: L1-512kB L2-2MB L3-6MB, 125W)
Chladič CPU - 1. stupeň odhlučnění BOXovaný chladič procesoru. (není-li uvedeno u procesoru jinak)
Základní deska Gigabyte 870A-USB3L chip. 870 sAM3+, DDR3, SATA3, GLAN, PCIE2.0, USB3
Pevný disk 500 GB SATA III, 7200 otáček, 16 MB ( 8.9 ms, Western/Seagate/Samsung)
Operační paměť 8 GB (2x4GB) DDR3 1600MHz+ , Transcend®/Kingston® záruka 10 let
Grafická karta ATI Radeon HD6850 1GB DDR5 (DVI/HDMI/DP, 256bit, jád./pa: 775/4000 MHz)
Chladič VGA - 2. stupeň odhlučnění Referenční chladič grafické karty.
Mechanika SATA DVD-RW zapisovací mechanika Samsung SH-222AB ±R/±RW/RAM/DL 8.5 GB
Zvuková karta 8mi-kanálová Surround High Definition audio pro repro 2+0 – 7+1.
Operační systém Windows 7 Home Premium CZ
Zdroj 550W Fortron zdroj s pasivním PFC, 12 cm nízkootáčkový ventilátor s termoregulací

Co se finančního limitu týče, tak nějak doufám že se vejdu do 1500, pochopitelně raději méně než více, ale strop jsou určitě dva tisíce
DrZelenka (2491)|4.6.2012 13:10
Na výběr chlazení má vliv celá sestava. Komponenty vydávají teplo a podle toho se musí určit jak moc je potřeba odvětrávat - nemůžeš nacpat něco s tepelným výkonem až stovky W do malý bedny bez jakýhokoliv odvětrání.

Chtělo by to ještě dodat konkrétní model grafiky ať víme jak je chlazená. Tam se většinou vybírá chlazení již při koupi - je dost výrobců a ti dělají velmi slušný chladiče a vylepšený GK často nestojej o moc víc než ty základní. Dokoupit lepší bejvá dost drahý.

Rozhodně bych dokoupil 12cm větrák na odvětrání skříně (pokud ho již nemáš), stačí pomaloběžnej. Na CPU bych dal Gelid Tranquillo - za necelejch 700 ideální, naprosto tichej a v revizi 2 už nemá problém s orientací na AMD deskách pokudvím.

//EDIT - A málem bych zapomněl - pošli fotku vnitřku skříně. Občas hluku dost pomůže jednoduchý uklizení kabelů :)
CardeasII (0)|4.6.2012 20:08
Vnitřek bedny - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Jinak, nepřijde mi že problém je samotný teplo, ventilátor začne řvát vlastně v reakci na to, že začne pracovat CPU víc - Můžu mít počítač zaplej celej den jen s Wordem a ve vedrech a je v klidu, nebo třeba ihned ráno po zapnutí zapnu třeba Deus Ex a hned řve, aniž by měl šanci se vůbec zahřát...

..navíc, ač to beru s rezervou, mám na bedně teploměry ukazující teploty hdd/cpu/vga a je spíše sváteční situace když jedna z nich (v podstatě teplota vnitřku počítače) přesáhne 40 °C...kupříkladu na mém starém PC se po odchodu větráku grafika zahřívala třeba na 110°C (podle ovladače grafiky)...

A ještě tedy chlazení grafiky...no upřímně netuším co k ní napsat víc než co jsem už napsal - co se chladiče (VGA) týče, na něm je napsáno leda "Windforce anti-turbulence cooling," je to chlazení přes celou grafiku s dvěma větrákama...
DrZelenka (2491)|5.6.2012 11:05
Ty teploměry na bedně berou teploty z čidel, který jsou k nim připojený - podívej se, kde ty čidla jsou umístěný (jdi po kabelech co z toho panelu vedou)

Nejblíž k čipu budou podle mě někde v žebrech chladiče, což je k ničemu (asi jako měřit teplotu vody v hrnci podle teploty ucha na hrnci).

Podle toho co vidím jsou kabely tak nějak uspořádaný a GK má slušný chlazení. Koupil bych [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. Potom to PC bude tišší.
CardeasII (0)|5.6.2012 11:08
Dobrá, díky za čas vás všech a za radu. Hurá utrácet.