Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Je můj HDD Raptor na reklamaci?

Neregistrovaný (0)|19.6.2012 14:38
Tazatel: George21

Znění dotazu: Mám již od loňska disk WD Raptor, na kterém jsem měl nainstalovaný Win7 64 bit. Domníval jsem se, že odezva systému bude s tímto rychlým diskem trošku lepší, než-li tomu bylo se starým diskem. Ale žádnou markantní změnu jsem nepozoroval. Nedávno jsem jen tak z plezíru stáhl HD Tune a on mi v grafu ukázal, že disk má nějaké podivné chování a hlavně velice kolísající přístupové doby. Na přiloženém obrázku je to vidět. Je zde Access Time 12,6 ms, ale v několika dalších měřeních to taky bylo až 25 ms. Co byste mi poradili?
Předem díky za odpovědi.
G.

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Gigabyte EP43-DS3L
CPU Pentium(R) Dual-Core E5800
RAM 2×2 GB Zeppelin
GK ATI Radeon 3650
HDD1 Samsung HD502HI
HDD2 WDC WD3200AZRX-00A8LB0
alfah4ns (1040)|19.6.2012 15:06
Kup SSD.
Takhle děsnej výsledek nemá ani můj notebookový 5400rpm.

Ty výkyvy mi přijdou divné, je ten HDD ok?
stav disku - S.M.A.R.T.?
kontrola povrchu?
Nehrabe ti něco neustále na pozadí?
George51 (8)|19.6.2012 15:46
SSD bych bral, ale jsou pořád ještě drahé. Ten Raptor jsem koupil loni na podzim a to jenom proto, že jej nabízela ALZA v akci za nějakých 12 stovek.
Dle SMART je O.K. Já už jsem jej z počítače vyndal, když jsem se začal zaobírat myšlenkou, že jej možná úspěšně vyreklamuji. A když pánbůh dá, tak na tom i možná vydělám - po těch loňských potopách v Thajsku by to už za 12 stovek nebylo....
Richmond (8084)|19.6.2012 15:48
Nedělal bych si iluze - oni ti nejspíš vrátí peníze a to tu sumu, za kterou jsi disk koupil (čili 1.200,-)

edit: mimochodem nebylo by od věci ten disk otestovat přes Hirens Boot CD (je tam HD Tune) aby ses vyhnul vedlejším efektům (hrabání po disku protože je jako systémový) případně disk naformátovat na Low-Level (taktéž na Hirens Boots CD) ;)
George51 (8)|19.6.2012 16:20
Disk už není systémový - píšu to vejš. A před tím, když na něm systém byl, tak se choval normálně. Ani na něm ani mně nikdy nehrabalo :)
Ten test na obrázku už byl na čistě naformátovaném disku.
Low Level formátování bych se trošku bál, protože může někdy nadělat víc škody, než užitku.
Myslím si, že tehdy se na ALZA potřebovali zbavit nějaké vadné série, proto to sekali za takovou cenu...
George51 (8)|19.6.2012 16:25
Jo a s tou reklamací, že bych na tom jako mohl něco vydělat, tak to jsem myslel tak, že bych samozřejmě nepožadoval svých 12 stovek, nýbrž disk, který bude mít deklarovaných max. 5 ms Access Time.
Richmond (8084)|19.6.2012 16:29
...a oni budou tak pitomí, že ti dají SSDčko. A zrovna Alza :rolleyes: Navíc když jim zákon dává na výběr tak si určitě vyberou tu (pro ně) horší variantu. BTW kdy Low-Level udělá víc škody než užitku? Pokud je to pro disk řekněme "poslední štace" tak už toho moc zhoršit nejde ;)
George51 (8)|19.6.2012 17:03
Ale sakryš vždyť já nemám na mysli to, že mi dají SSD! To vím taky, že nedají! Ale měli by mi dát zase Raptora, ale tak malej už asi nebude (74 GB), tak možná dají nějaký větší - byť s požadavkem na nějaký kompromisní doplatek (myslím, že by mohly ještě být nějaké 150 GB).
Prostě očekávám nějakou podobnou situaci, jako když jsem před léty reklamoval základovku ještě se skt. A (462), ale protože mezitím desky s tímto skt. už nebyly, tak jsem dostal gratis novější model se skt. 939 a nabídku na výraznou slevu na odpovídající CPU.
A pro můj podivně se chovající Raptor není určitě Low Level "poslední štace" (nemyslel jsi poslední šance?). Je ještě nějakých 28 měsíců v záruce, tak radši nebudu Low Levelovat. Kór když jej momentálně zrovna akutně nepostrádám a v PC mám jiné dva zdravé disky...
Raptora jsem koupil jenom proto, že byl levný a přitom velikostně na systém zcela dostačující. Myslel jsem si, že vzhledem k jeho 10.000 otáčkám a s tím související velice krátké přístupové době bude na něm systém poznatelně rychleji reagovat...
Chtěl jsem svým dotazem sem do fóra zjistit, zda někdo jiný nemá podobnou zkušenost s tímto diskem a jeho reklamací.
robky (3195)|19.6.2012 18:10
Neštudoval som rma podmienky alzy, ale imho tam bude zmienka v zmysle, že pri vybavovaní rma ti môžu ponúknuť rovnaký alebo lepší tovar, prípadne vrátenie kúpnej ceny alebo dobropis ...

Na spomínanom hirens boot cd je aj utilitka výrobcu disku (WD Data Lifeguard Diagnostic) ... tak to skús pretestovať, pri akomkoľvek inom výsledku ako without errors disk reklamuj .
Richmond (8084)|19.6.2012 18:29
Ale taky je tam WD Low-Level format :slug Co s nim asi jinýho když "kravne" :rolleyes:
George51 (8)|19.6.2012 19:14
No právě. WD Data Lifeguard Diagnostic je volně dostupný na http://support.wdc.com a samozřejmě jsem jej použil už před tím. Žádnou chybu disku mi však neukázal. Proto jsem na velkých pochybách, co tomu mému Raptorovi vlastně může být. Za provozu se totiž chová taky vcelku normálně. Ale ty strašné modré ostré zuby v grafu HD Tune mně přesvědčují o opaku...
Správně by neměl graf být tak zubatý.
Richmond (8084)|22.6.2012 09:54
No nevim, ale mě se zdá křivka (byť se na pohled zdá zubatá) normální, akorát ty hodnty jsou podprůměrné jakoby jej škrtil řadič ;) BTW nemáš ten disk doufám připojený na GSATA portu...
George51 (8)|24.6.2012 19:32
GSATA se na mojí desce nevyskytuje. 6×SATA je na South Bridge Intel ICH10. Na stejném portu byly zapojeny taky i moje další 2 disky, které neměly takové obrovské kolísání rychlosti jako Raptor. Prostě ten Raptor zdravej není, to mi nikdo nevymluví...
George51 (8)|11.7.2012 08:44
Včera jsem Raptora odnesl do Alzy na reklamaci. Uvidíme, jak to dopadne...
George51 (8)|17.8.2012 09:53
Takže to dopadlo tak, že mi po cca 14 dnech došla hláška, že si mám přijít vyzvednout peníze. Takže disk v pořádku určitě nebyl. Čao