Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HD 4870 crossfire

Freeh8407 (18)|3.10.2012 10:02
Zdravim vsechny,
naskytla se mi moznost zapojeni HD 4870 v crossfiru a tak bych vas poprosil o zdopovezeni par otazek.

graficka karata:
2x [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

deska:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

O rezimu crossfire vim minimum a tak prosim o zodpovezeni par dotazu nize.

1) Grficka karta neni moc vykonna, je pomerne stara. Nemuzu si pri zapojeni crossfire akorat zhorsit performance jeste vice?

2) Spolecne s deskou je dodan datovi mustek pro crossfire - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Na par screenshotech a videi jsem jsi vsiml ze nekdo pouziva pro toto zapojeni mustky dva. Muzete mi objasnit jak je to spravne?
Napriklad zde v clanku jsou dva - http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/9159-ati-hd4870-hd4850-crossfire-performance-review-2.html

3) Jedine ovladace ktere jsem nasel je tento nejnovejsi catalist - http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/legacy/Pages/legacy-radeonaiw-vista64.aspx
Potrebuji pro crossfire zapojeni zvlastni ovladace nebo tyto jsou spravne ?

4) Jak otestuji ze crossfire stoprocentne funguje?

5) Musim crossfire zapnout na desce v pomoci biosu?


Predem dekuju za vysvetleni pripadne dodatecne poznamky, ktere bych mel brat na vedomi.


F.
Freeh8407 (18)|3.10.2012 14:42
Nikdo ? :/
Freeh8407 (18)|4.10.2012 10:21
No...grafarny jsem zapojil, predtim odinstaloval veskere ovladace spojene s grafikou a v zapeti nainstaloval AMD catalist 12.6. display driver, kde jsem ale bohuzel ani po pul hodine nenasel zminku o zapnuti crossfiru. Zkusim pustit 3Dmark V. ale vysledky jsou na chlup stejne,vypada to ze v rezimu CF to nejede. Nekdo nejakou radu?
lavjoy (1628)|4.10.2012 15:42
Pokud catylisty zjistí přítomnost druhé karty,mělo by ti to nabídnout samo.Zapnutí nebo vypnutí.Zkus pohledat v biosu,nebo na desce podle manuálu
Freeh8407 (18)|4.10.2012 16:15
[QUOTE=lavjoy;515719]Pokud catylisty zjistí přítomnost druhé karty,mělo by ti to nabídnout samo.Zapnutí nebo vypnutí.Zkus pohledat v biosu,nebo na desce podle manuálu[/QUOTE]

V biosu nic neni ani na desce, to jsem zkoumal jako prvni. Sice to bude zni blbe, ale pravdepodobne mam druhou kartu ve spatnem slotu. Vlozim sem screeshot at vidis co mam na myslim. Deska totiz obsahuje celkem 3x PCEx16 slotu, alespon podle popisu v manualu, viz obrazek.

Jsou tam totiz nasledujici sloty:
PCIe 2.0x16_1 slot (blue)
PCIe 2.0x16_2 slot (blue)
PCIe 2.0x16_3 slot (black)

A protoze na grafice mam jine chlazeni nez tovartni, tzn. daleko vetsi, druhou grafiku jsem misto do slotu PCIe 2.0x16_2 slot (blue) vlozil do PCIe 2.0x16_3 slot (black), protoze zkratka do tech dvouch modrych se to vedle se be nevejde. A podle textu vidime, ze slot black je univerzalni a jeho maximalni rychlost je @4x a nejmensi @x1.Tak ze to vypada na jednu jedinou moznost a to poridit jine chlazeni, takove aby se obe karty vesly vedle sebe.

Co myslis? :)


[ATTACH=CONFIG]26887[/ATTACH]
slots_screen.jpg
lavjoy (1628)|4.10.2012 16:57
Hm,měli by být v obou modrých no.CF jsem nikdy neprovozoval,ale kdysi SLI ano.Stačilo propojit můstky a na desce přehodt se single video na dual a bylo(P5N-E SLI).Ovladače si to najdou samy,jen to povolíš
emba5 (30)|4.10.2012 22:25
Podívej se na specifikaci desky http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5E3_PremiumWiFiAP_n/#specifications ,,3 x PCIe x16 (blue @PCIe2.0 x16 mode, black @PCIe x4 or x1 mode) supports CrossFire Technology
1 x PCIe x1" .V tom trětím, černém slotu asi ta grafika nepojede protože má pouze x4 or x1 .
lavjoy (1628)|5.10.2012 06:44
[QUOTE=emba5;515730]Podívej se na specifikaci desky http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5E3_PremiumWiFiAP_n/#specifications ,,3 x PCIe x16 (blue @PCIe2.0 x16 mode, black @PCIe x4 or x1 mode) supports CrossFire Technology
1 x PCIe x1" .V tom trětím, černém slotu asi ta grafika nepojede protože má pouze x4 or x1 .[/QUOTE]

Nojo,jenže co vim tak vždy v CF jedna karta jede x16 a druhá x4.O to je to záhadnější proč mu to nejde.To jen ve SLI fungujou karty obě x8,mám dojem :notsure
TomasM_78 (2)|5.10.2012 07:22
Ahoj,
asi před třemi roky jsem si sestavoval PC, kde jsem použil 2x HD 4890. Crossfirové můstky jsem použil oba. Dále jak správně píšeš, musíš mít obě grafiky v modrých slotech PCI a v neposlední řadě bys měl mít 64 bitový systém. Jinak Crossfirové můstky se většinou dodávají přímo s grafickou kartou => dvě grafiky dva můstky.
Freeh8407 (18)|5.10.2012 11:59
[QUOTE=emba5;515730]Podívej se na specifikaci desky http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5E3_PremiumWiFiAP_n/#specifications ,,3 x PCIe x16 (blue @PCIe2.0 x16 mode, black @PCIe x4 or x1 mode) supports CrossFire Technology
1 x PCIe x1" .V tom trětím, černém slotu asi ta grafika nepojede protože má pouze x4 or x1 .[/QUOTE]

To vim a proto se o to zminuju ve svem prispevku viz. veta "A podle textu vidime, ze slot black je univerzalni a jeho maximalni rychlost je @4x a nejmensi @x1." :)
Freeh8407 (18)|5.10.2012 12:12
[QUOTE=TomasM_78;515737]Ahoj,
asi před třemi roky jsem si sestavoval PC, kde jsem použil 2x HD 4890. Crossfirové můstky jsem použil oba. Dále jak správně píšeš, musíš mít obě grafiky v modrých slotech PCI a v neposlední řadě bys měl mít 64 bitový systém. Jinak Crossfirové můstky se většinou dodávají přímo s grafickou kartou => dvě grafiky dva můstky.[/QUOTE]

Co tak pozuruji na forem tak kazdy uvadi jiny pocet mustku. Cetl jsem, ze na dve grafiky staci jeden mustek a ze dva se pouzivaji pri zapojeni dvou a vice graficky karet. Nekdo rika ze se dvama ma problemy a nekdo ze mu to bez dvou nejede...po pravde vubec netusim co je spravne :) Kazdopadne mam jen jeden.

tady je clanek, kde pouzivaji taky jen jeden, dokonce se zabyva stejnym typem graficke karty:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Freeh8407 (18)|5.10.2012 12:14
[QUOTE=lavjoy;515734]Nojo,jenže co vim tak vždy v CF jedna karta jede x16 a druhá x4.O to je to záhadnější proč mu to nejde.To jen ve SLI fungujou karty obě x8,mám dojem :notsure[/QUOTE]

Hmm ...ani to ve vidlych nepipne. Myslim, ze to bude urcite tim blue slotem. Ted se jen rozhodnou, jestli si poridit jine chlazeni, aby se tam ty mrkchy vesly.
Momentalne je na ni [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], se kterym sem moc spokojen, leda ho prodat.