Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vertex 4 pomalost kvuli pciide?

Tim007 (23)|15.11.2012 15:15
Ahoj,
koupil jsem SSD Vertex 4 128GB a naměřené hodnoty se mi zdají nějaké malé. Dokonce jsem dostal o něco horší výsledek, alespoň co si pamatuju skóre, teď na SATA3, než předtím na SATA2.
Je možné, že je to tím, že jedu přes pciide a ne přes AHCI? Disk je zatím prázdný, připojen jen na testování, dát ho jako systémový se právě chystám, až bude čas přeinstalit widle a rovnou bych i přepnul do AHCI režimu.
Benchmark tam u pciide ukazuje BAD, tak nevím, jestli ten řadič něco nepodporuje nebo tak, protože jsem myslel, že všechny featury jedou i přes ide. Je tedy možný, že je to tím, že to není v AHCI? Nebo jaké se Vám zdají hodnoty? Přikládám obrázek.

Jinak mám Win7 x64, zakl. deska Gigabyte P67A UD4-B3, 16GB RAM a ten zbytek už je asi celkem jedno. Ještě abych nezapomněl, firmware na disku je 1.5.

Díky moc za odpověď.
ssd.jpg
zsdx (2098)|15.11.2012 16:02
Tak AHCI ma navic minimalne NCQ (poznas hlavne v 4k-64Thrd) . Testy v redakcich jsou lepsi - 1, 2 - oba maji iaStor (tedy AHCI).
Tim007 (23)|15.11.2012 16:21
OK, díky za rychlé info. Zkusím a uvidím, popřípadě budu dál informovat pro ostatní. Je mi ale divný, že když jsem to měl napojený ještě na SATA2, tak jsem měl první skóre cca 226 a teď na SATA3 je jen 100. Bohužel ostatní hodnoty si už nepamatuju.
Tim007 (23)|15.11.2012 16:30
A ještě dotaz, jestli stačí tedy AHCI ovladač, který je přítomen nebo je lepší nainstalovat nějaký externí, pokud to vůbec jde a má to význam.
Tim007 (23)|15.11.2012 17:37
Tak jsem přehodil IDE na AHCI.

Výsledek je teď skutečně mnohem lepší. I tak ale když to porovnám s testy co jsi dal odkazy, tak v některých testech stále pokulhává, navíc když je úplně prázdný. A další věc je, že co byly předtím lepší hodnoty, tak se teď trochu zhoršily (4K). Nevím, jestli je ještě něco, co můžu udělat. Nebo jestli když bude jako systémový, jestli to bude ještě lepší, ale to asi ne.
ssd2.jpg
zsdx (2098)|15.11.2012 17:46
Pokud to mas ve spravnem portu a mas 6Gb kabel (cerny), hledal bych v BIOSu - Integrated Peripherals - PCH SATA Control Mode a SATA Port0-3 Native Mode. Ovladac viz vyse - iaStor od Intelu.
Proste bud pockej na reinstal nebo si zkusmo zapni AHCI (ve W7 staci zapnout v registru sluzbu msahci + instalovat Intel® Rapid Storage Technology).
r34ktor (7477)|15.11.2012 17:55
Zápis dost ovlivňuje procesor. Jaký máš?
Tim007 (23)|15.11.2012 18:18
Moc díky za odpovědi. Port mám každopádně správnej, taková lama nejsem. :-) Ale o tom, že je potřeba určitý kabel teda slyším poprvé, s ssd jsem prostě lama. Mám tam danej červenej, ale černý mám taky, takže to mám prohodit, aby byl u ssd černej?
Procesor mám dobrej. Jedu na 2600K 3,4GHz a přetaktoval jsem to na 4,2GHz, jak jsem již zmínil 16GB RAM a grafika GTX 580. Dělám grafiku, takže to potřebuju na práci (3ds max, mudbox, photoshop, after effects,.......)

to zsdx: jak jsem psal, AHCI jsem aktivoval. Jak je vidět na obrázku, jede to teď přes msahci (1.nebo myslíš něco jiného tím zapnutím AHCI ve win7?).
2.Ten iaStor od intelu je lepší?
3.Co se týče BIOSu, SATA port 0-3 má být teda native jo?
4.Ten soubor jsem stáhl, ale nevím tedy, jestli po instalaci mám ještě něco měnit v registrech.

5. A poslední dotaz, když systém přeinstaluju, tak se nahodí jiný driver nebo prostě bude to fungovat jinak než teď, jak jsem to udělal podle toho návodu? Ptám se, protože říkáš, abych dyštak počkal na reinstal.

Díky.
r34ktor (7477)|15.11.2012 18:49
Procesor je OK. U kabelu se barvou neřiď (já mám např. SATA 6 Gb/s modrý), ale podívej se na jeho označení (potisk). iaStor nainstaluj - pravděpodobně to přinese další navýšení výkonu. Po reinstalaci tam bude výchozí ovladač (msahci), specifický (iaStor) musíš nainstalovat ručně.
Tim007 (23)|15.11.2012 18:57
Aha. No koukám na něj a jsou tam jen nějaký nesmysly a pak serial ata kabel, ale nic víc. Tak to trojka asi nebude.
Hledám ten iaStor na netu, ale marně, asi se to originálně jmenuje jinak nebo nevím. Nemáš link? A jinak stačí pak nainstalovat a nikde nic neměnit? A co ten Intel Rapid Storage, to je předpokládám něco jiného?
r34ktor (7477)|15.11.2012 19:12
Tim007 (23)|15.11.2012 19:21
aha ;-) Mě to napadlo, ale název je jinde, tak jsem nevěděl :-)
Zkusím teda instalnout a popřípadě zkusím koupit SATA3 kabel. Zjistil jsem, že ty co mám mají jeden konektor lomenej, což je normálně dobrý, ale tady to do SSD nestrčím a do desky taky ne.
Tim007 (23)|15.11.2012 19:46
Tak nahazuji další test, po instalaci Intel Rapid.
Stále trochu pokulhává write u sekvenčního a pak u 4K-64 fronty. Na druhou stranu hodnoty read a write 4K jsem nikde na netu tak velké neviděl a zároveň přístupovou dobu jsem tak rychlou nikde neviděl, takže super, teď tomu i celkem odpovídá to skóre konečně.
Jinak Intel Rapid ukazuje, že disk jede na 6Gb/s, takže kabel bude v pohodě, ty rychlosti by se ani s SATA2 nedaly dát.

Takže díky moc všem a kdyby Vás ještě něco napadlo, tak sem s tím :) Až budu mít přeinstalnuté widle, tak sem nahodím ještě, jak si disk vede jako systémový. Pro informaci by to mohlo být zajímavé pro srovnání a třeba se to také bude někomu hodit. Navíc o Vertex 4 je celkem zájem, tak si třeba někdo bude moci udělat lepší představu.

Mimochodem, zkusil jsem udělat test AS SSD s plotnovým diskem a to je fakt horor, jak je to pomalý :-)
ssd3.jpg
Tim007 (23)|17.11.2012 09:37
Tak jsem přeinstaloval windows, ssd pochopitelně nyní jako systémový. Je po instalaci všech ovladačů, takže jsem udělal test a výsledek výborný, jak je vidět na obrázku. A na systému je to znát, co vám budu povídat. ;-)
ssd4.jpg