Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Win98SE instalace

Radovanz (6)|8.7.2007 14:34
Ahoj, jsem lama,
naformatoval jsem disk, nevytvoril disketu a ted nemuzu nainstalovat win.
je nejaka moznost, aby kompjutr nacetl potrebna data s flashky?
Nemam nic krome instalacniho CD. Bootovaci soubor jsem si ztahnul z netu.
mmmm
Mr.Enter (3)|8.7.2007 15:33
Stačí v biosu nastavit bootování z CDromky. Potom vybrat: boot from CD.
Jezevec (607)|8.7.2007 18:55
[QUOTE=Mr.Enter;40878]Stačí v biosu nastavit bootování z CDromky. Potom vybrat: boot from CD.[/QUOTE]

Přesně tak, např. v mém BIOSu od AM (AMI) je zalozka Boot a te predradis CD/DVD ROM pevnemu disku a tramtadada behem startu se objevi obvykle "Stisknutim kterekoli klavesy se system nabootuje z CD"(?) nebo tak nejak:)
Radovanz (6)|8.7.2007 20:43
Disk neni platny
Chyba I/O disku
Vymente disk a zkuste to znovu

Toto mi haze po nastartovani

vubec netusim ...
Radovanz (6)|8.7.2007 21:07
Mel jsem normalni windows98. Smazal jsem vse z disku, krome windows.
Restartoval jsem komp v DOSu.
napsal jsem format c:

No, a ted jsem chtel nainstalovat win98SE, ale po startumi to pise: Disk neni platny, chyba I/O disku, Vymente...
nazactkku si muzu vybrat nabootovat z CD, nebo vstoupit do BIOSu.
Tam jsem dal vykricnik k Boot from CD
Jinak jsem si stahl z netu bot98se.exe a dal jej na zvlastni CD, ale stale pise Disk neni platny.
Zkousel jsem i win2000 a XP, stale stejne

Netusite, co s tim?
Jezevec (607)|8.7.2007 22:04
Na tom CDku co tam davas k nabootovani musi byt operacni system v instalacni verzi, na ciste bootovaci neinstalani CD bych zapomnel zbytene si to komplikujes.
Radovanz (6)|8.7.2007 22:16
OK, to dava smysl.
Tak jsem konecne najel na to CD v BIOSu - musel jsem dat vykricniky k harrdisku a removable diskum.
Ted to napsalo:
Operating system not found, tak nevim, jestli jsem si pomohl...

nevim , v jakych formatech jsou ty CD bohuzel....
Jezevec (607)|8.7.2007 22:42
Myslim, ze pomohl, protoze uz se to snazi snad alespon bootovat z CD:)

Instalacni CD asi neni korektni. Jsou to opravdu instalacky? Mas CD nebo DVD mechaniku, nepouzivas nahodou medium, ktery mechanika nepodporuje?
Radovanz (6)|8.7.2007 23:04
No, tak nakonec jsem do toho narval XPcka. Nevim proc, ale 98se ani 2000 to nechtelo - nemel jsem zadnou startovaci disketu, tak asi proto. Abych rek pravdu, tak ani poradne nevim, jak jsem to udelal. Nicmene, mam toshibu 500Mhz, 8 GB HDD, takze to asi nebyla nejstastnejsi volba, ale nepodarilo se mi nastartovat ty 98SE. Jinak zadny ze znamych nema disketovou jednotku...
Radovanz (6)|8.7.2007 23:38
Diky cloveku (jezevce) ! :-)
tak se mi to povedlo
zpetne jsem zmenil nastaveni na bootovani z HDD a Win XP bezi ... zatim ;-)
Jezevec (607)|9.7.2007 00:45
[QUOTE=Radovanz;40934]Diky cloveku (jezevce) ! :-)
tak se mi to povedlo
zpetne jsem zmenil nastaveni na bootovani z HDD a Win XP bezi ... zatim ;-)[/QUOTE]

:) Vyborne, za malo, rado se stalo:)... jinak ta konfigurace si myslim ze by nejlepsi byla pro Windows 2000, stabilni a vykonny system, na kterem slape vetsina veci:)... uvidime jak to XPcka zvladne, ale mam trohu obavu u toho 8GB disku, jestli system sam nebude zrat kopu mista, nehlede a RAMku... uvidis jak to bude slapat a pak to kdyztak s dnesni zkuseosti uz dovedes prekopat;)
Styryx (351)|9.7.2007 10:03
[QUOTE=Radovanz;40928]No, tak nakonec jsem do toho narval XPcka. Nevim proc, ale 98se ani 2000 to nechtelo - nemel jsem zadnou startovaci disketu, tak asi proto. Abych rek pravdu, tak ani poradne nevim, jak jsem to udelal. Nicmene, mam toshibu 500Mhz, 8 GB HDD, takze to asi nebyla nejstastnejsi volba, ale nepodarilo se mi nastartovat ty 98SE. Jinak zadny ze znamych nema disketovou jednotku...[/QUOTE]

Hmm, ty XP asi na tom nepoběží zrovna nejsvižnějc (záleží taky kolik je paměti, chce to aspoň 512MB), a zaberou po čase tak cca 1,5 GB místa (moje současná instalace na notebooku očesaná n-litem teď 2GB), W2k by bylo asi vhodnější z hlediska rychlosti, místa nezaberou o moc míň (i když, XP kupodivu startujou rychlejc než 2000 na stejný konfiguraci, ale pro práci je dobrý ledacos povypínat, minimálně zapnout "Vzhled 2000").

Pokud by přece jenom šlo o to nainstalovat ty w98se (ty tolik místa nezaberou, po čase cca 500MB), z těch XP jde vytvořit bootovací disketa (formátovat disketu, při formátování diskety zvolit Create MS-DOS boot disk), pak z ní nabootovat, dát hlavně pozor jestli se inicializuje ovladač CD-ROM (tj. zkusit přistoupit na to instalační CDčko přikazy např. "D:" (možná bude na C: jestli je XP disk NTFS) a "cd W98install" (tj. přechod do inst. adresáře na CD)), pak fdisk, znova udělat disky, jestli jsou v XP ntfs. Pak format C:, a spustit z CD instalaci, to by mělo jít.

Na druhou stranu, XP nebo 2000 jsou o něco bezpečnější a stabilnější.