Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová karta do 5 let staré sestavy

qwertas (37)|2.9.2013 10:51
Zdravím, moje současná sestava je tu [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] jediný rozdíl je, že místo 2GB RAM je tam dnes 6GB stejného typu a výrobce. Mno a teď se zdá že se odporoučela grafika. A tak přemýšlím nad náhradou. Vzhledem ke stáří a výkonu stroje se mne ale dost těžko odhaduje vhodná výkonost grafiky. Určitě za novou nechci dávat víc než nějakých 2500-3000. Vzhledem k tomu, že tak do roka stejnak tohle budu komplet měnit. Tak tedy prosím o radu, co by mohla být vhodná náhrada. Tato grafika svého času byla výborná, a co jsem tak zběžně koukal, tak mne přijde, že karty za těch 5 let moc dopředu nepokročily. Což je divné. Po 2000 neseženu nic jiného než GDDR3, s tím, že teď mám GDDR4. Všelijakých vertex a pixel shaderů také má moje mnohem víc, než dnešní aktuální lowend a takhle můžu pokračovat u dalších parametrů. A právě tato papírová čísla mne dost matou. Je otázka co je vlastně skutečně podstatný parametr, co dokáže můj procesor a ramky utáhnout apod. Bylo mne doporučeno toto [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Tady mne ale něco říká, že je to až zbytečně výkoné. Logicky to musí být mnohem výkonější než potřebuju. Vždyť mám CPU staré 6 let. Ale nevím.

Díky za rady
VencaX (3686)|2.9.2013 11:54
Tak jestli do roka budeš kupovat nový počítač, tak je podle mě pitomost kupovat novou grafiku, podíval bych se po bazarech po 9800GT, HD4830, HD4850 a ten rok to s ní přečkal. Taková karta se dá sehnat někde mezi 500-1000, takže ušetříš klidně 15 stovek, což je třeba cena, kterou dáš za 8GB DDR3 pamětí.

Jinak ano, HD7770, popřípadě GTX650Ti BOOST 1GB. Nic lepšího už bych asi nekupoval, výrazně lepší kartu by už ten CPU mohl zpomalovat.
qwertas (37)|2.9.2013 12:33
U těchhle starších karet mám obavu, aby se nezačly projevovat stejné potíže. Přeci jen už jsou trochu starší. Krom toho chci alespoň stejně výkonou grafiku. a to se mne zdá, že tyhle nejsou. Všelijaké parametry mají horší.
VencaX (3686)|2.9.2013 12:43
Výkonově na tom jsou přibližně stejně... sám mám 9800GT a před ní 3870 a že bych oproti Radeonu postrádal výkon... 4850 je rozhodně výkonnější než 3870. Takhle vychází 3870 proti 8800/9800GT http://www.anandtech.com/bench/product/514?vs=521
Abys měl výkonnější kartu, než máš teď, tak ti z nových bohatě stačí 6670 s GDDR5. http://www.anandtech.com/bench/product/514?vs=613
Pokud chceš něco ještě lepšího, tak 7750, ale jestli ti nynější karta vyhovuje a do roka plánuješ nový PC a nynější ti plně dostačovala, tak bych neutrácel a ušetřil třeba na lepší chladič ;).
qwertas (37)|2.9.2013 13:21
Stránka je dobrá, díky :). Tak v tuhle chvíli to tedy vypadá na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] nebo [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Ale vzhledem k tomu, že můj monitor má ještě starý d-sub, tak jestli vidím dobře, tak můžu vzít jen lite verzi. I když tichá verze by se mne líbila víc i za těch pár stovek navíc. Nebo je možnost použít pro DVI-D redukci? Jestli vidím dobře, tak se trochu ten port liší proti redukci, kterou na DVI mám.
VencaX (3686)|2.9.2013 13:26
ta redukce by měla bohatě postačit a podle infa by měla v balení být redukce také
qwertas (37)|2.9.2013 13:46
Ouk, díky za rady, mám nejspíš vybráno. Teď si už jen potvrdit, že opravdu problémy dělá grafika, a šup pro ni. Ale to se snad povede vyřešit jinde.
trodas (1753)|2.9.2013 20:28
Redukce jsem se také bál, ale funguje dobře a žádný problém s ní jsem nezaznamenal. Žádné strachy, šlape to.

BTW, ta karta vypadá docela zajímavě:
http://www.sapphiretech.com//images/product/gallery/0150/150_20090120_1315.jpg
http://www.ixbt.com/video3/images/sapphire-16/sapphire-3850-scan-front.jpg

Co jí chybí? :)
qwertas (37)|2.9.2013 20:40
No chybí jí to, že nezobrazuje, což u grafické karty je bych řekl docela zásadní problém ;). Zjednodušeně řečeno hází fragmenty. Ve win, v 3D aplikacích, v biosu. Časté modré smrti s odkazem na ati. Jinak jsem s tou kartou byl navýsost spokojený. Dodnes jsem narazil na jedinou hru, kterou nerozběhla - Planetside2. Jinak cokoli. I v CADu se s ní dalo kreslit.

K redukci, totiž slyšel jsem, že záleží na typu DVI. Že snad z jednoho typu DVI (snad DVI-I) je možné použít redukci pro d-sub a z jiného (DVI-D) ne. A jak to podle obrázků na czc vypadalo, tak měla mít DVI-D. Na druhou stranu na stránkách výrobce a ve specifikacích se psalo o DVI-I. Jina ks redukcí problém nemám. Vlastně už na HD3870 celou dobu jedu na redukci.
trodas (1753)|2.9.2013 21:25
Aha, to bude asi chtít reflow (znovupřepájení) některého z paměťových čipů, ale to hádám z křišťálové koule a také to může být horší... Docela škoda, že soudruzi zblbli to pájení... Dělá to po zahřátí, nebo stále nebo jde vystopovat nějaká závislost na činnosti usera?

Pokud k kartě výrobce redukci dodává, pak bych si nedělal starosti. Jistě, třeba audio přes ní nepojede - nevím, jak by se do R,G,B,V-sync,H-sync dostalo :D Ale jinak bych se toho nebál ani trochu.