Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

R9 270x Taktování

charonbobo88 (65)|16.3.2014 08:40
Dobrý den,

Včera sem se poprvé v životě pustil do taktování,pokud nepočítáme OC Genie v MSI. Přečetl sem si návod např ( https://www.svethardware.cz/pretaktovani-graficke-karty-od-a-do-z/11923 ) a eště něco kolem.

Taktoval sem Sapphire R9 270X DUAL-X 2GB GDDR5 OC WITH BOOST a to přímo prográmkem TRIXX ze stránek Sapphire. Základní takty GPU i RAM sem zvedal po malejch krocích protože sem si na poprvé netroufal udělat zvednutí třeba o 50Mhz.
Taktoval sem spíše jen na zkoušku abych zjistil jak výrazně se bude zvedat výkon.Příklad bych uvedl hru Guild Wars 2 ke v hlavním měste Lion Arch kde momentálně zuří bitvy což znamená zpousta postav potvor ohen . . . . . . . . . . . Původně ( mimo město ) sem měl detajly na max a cca 50fps ale ve zmíněném městě cca 10-12 a tak sem musel snížit razantně ve městě detajly.Po i podle mě mírném taktování se situace natolik zlepšila že i ve městě mám plné detaily. Původní nastavení GPU 1020 sem postupně vytáhl na 1090 a RAM z 1400 na 1430,po každých 10Mhz sem provedl nejdříve test OCCT přesněji test GPU:3D a když vše dopadlo dobře eště 3x za sebou 3Dmark11 pouze bechmark test. Při posledním nastavení 1090gpu a 1430ram opět vše dopadlo dobře. OCCT při plné zátěži ukázal max teplotu 64 °C a 3DMark také proběhl dobře.hlavně tím myslím žádné vady obrazu. poté při hraní sem nechal stále běžet GPU-Z abych si poté mohl prohlédnout max dosaženou teplotu u hry. po 7 hodiných nestoupla teplota nad 53 °C což je eště mín než na kolik to dal OCCT. Eště před taktováním sem rozebíral celou skřín vytřel prach namdal přídavné chlazení atd. Jenže nakonec mi tak 2x problikl fialový '' artefakt '' Přesněji vysvětleno,představte si velkýho zelenýho hada stojící před skálou,kolem něj 50 hráčů a všichni na něj valej kouzla. Pak se situace 2x opakovala stejně. Jeden z hráčů přímo v ploše dopadů aktivoval štít ( průhledná bublinka) a nato arcane.Nejde ani tak o kouzla samotné,ale o barvu. pokaždé když se odehrálo tota současně,místo barevné exploze sem měl čistě fialovou. Po tom v místě zůstal fialový flek ale cca po 5s zmizel a vrátili se zpět barvy jak maj bejt. A ted čím to je ? Přehnal sem taktování ? Hned jak se stala tato věc vypnul sem hru a kontroloval gpu-z ale v tu chvilku teplota nepřesáhla 53 °C. Problém je že nevím jak zjisti teplotu přímu RAM ale jen GPU ( teploměr nemám ) Nebo to mohla být chyba hry ikdyž to je dost nepravděpodobné .

Předem děkuji za radu
Výstřižek.PNG Výstřižek2.PNG Výstřižek3.PNG Výstřižek4.PNG Snímek obrazovky (1).png
charonbobo88 (65)|16.3.2014 09:32
Dneska se mi to povedlo i vyfotit.Problém nastal na tom samém místě při takřka stejné situaci
gw001.jpg
Salamander (6177)|16.3.2014 11:06
Hmm, nejspis problem s pameti. Na standartni frekvenci to dela taky, nebo jen po pretaktovani?
charonbobo88 (65)|16.3.2014 12:08
No vtim je spíše vtom,že to dělá jen na tomhle konkrétním místě hry. Před taktováním sem se vtom místě nepohyboval takže nevím,myslíš že mám vrátit pamět na 1400 ?