Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

XP bez SP2 / 500GB - Prosím o radu

agnusdei (1)|12.8.2007 20:34
Koupil jsem si nový počítač bez systému, který mám doma. Jsou to XP Pro bez SP2, disk je 500GB připojemej přes SATA (?) takovej malej placatej kabel :)
Když dám instalaci, tak mi to hlásí, že to našlo disk o kapacitě 130GB. Dostal jsem CD k desce, kde udělám disketu, ze který by se měly načíst ovladače. Je jich tam asi 10 (označený 36x - RAID nebo 36x /A...).
Zkoušel jsem několik těch ovladačů a nic. Taky jsem na radu kolegy zkoušel rozdělit disk na 5x100Gb, ale to taky nejde. Pořád mi to nabízí 130GB.
Prosím moc o radu.
Díky
dzandra (1368)|12.8.2007 20:46
Hod na ten disk ty ixpa i se 130gb, velikos by jsi mohl upravit potom, navíc po aktualizaci na sp2 se to bude dát určitě.
brkfrk (10)|12.8.2007 21:25
Možná jse pletu ale není to náhodou tim že Windows xp bez sp2 nepodporují větší disky?
eraser (0)|12.8.2007 21:30
Áno, niečo na tom bude... a platí to tuším už pre SP1, no vhodnejší iste bude tento link.

http://www.largeharddrivesupport.windowsreinstall.com/index.htm
Styryx (351)|13.8.2007 10:50
Nejsem si jistej, ale SP1 by už snad měl umět větší disky, to byl problém pokud byly XP úplně bez SP (ale možná se pletu, nevim to jistě). Případně zkusit udělat CDčko s naintegrovaným SP2 (např. nLite, nebo ".exe /s:").

Samozřejmě, záleží taky jak to máš přepnutý v Biosu - tohle by moh bejt problém v IDE-Compatible modu (kdy není potřeba F6 driver). Takže přepnout na AHCI nebo nějakej takovej Enhanced mod (v IDE-Compatible to stejně jede s nižším výkonem), ale je pak potřeba driver z diskety. Pokud nevíš jakej, nejlíp se podívat co to má za chipset (např. P35+ICH9R, P965+ICH8R apod. - nebo napiš jméno desky), to ICxR je southbridge chipset, kterej obsluhuje disky. Pak záleží, jak je to přepnutý v BIOSU, pokud AHCI, tak tam bude např. pokud máš ICH8R potřeba zvolit driver, kde bude "ICH8R AHCI", pokud je to přepnutý např. na SATA RAID (i pokud nemáš disky v RAIDu) tak je třeba zvolit driver, jehož jméno obsahuje "ICH8R SATA RAID" (opět v případě ICH8R, jinak odpovídající chipset). No anebo zkoušet, dokud se to nepovede :)
dzandra (1368)|13.8.2007 16:31
Já bych to moc neřešil, hodil bych to na jakýkoliv disk a pak to zkusil naklovovat.
ICEBOSS (3435)|14.8.2007 19:45
we Win XP staci SP1, nicmene snad neni zadny blazen, co by si daval jenom sp1 kdyz mame sp2, ze.

si pri instalaci udelej oddil 20GB na system a programy, natahni wokna, natahni SP2 a doformatuj zbytek disku.
eraser (0)|15.8.2007 21:44
OK, takže tu je oficiálne FAQ priamo zo stránok WD a týka sa preberaného problému s limitovanou veľkosťou disku.