Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ktory router asus wl-500gP or wl-700gE

jpeg (6)|14.8.2007 13:53
Pomozte mi pri vybere spravneho riesenia.

Moj problem spociva v tom ze by som to chcel vyuzivat takto.

1. Z notebooku ktory ma integrovane WI-Fi by som chcel pristupovat k svojim datam (prezerat fotografie , pocuvat hudbu, sledovat video a pod.), ktore budu pripojene k tomuto routeru v inej miestnosti, aby som neustale nemusel nosit zo sebou ten externy disk ktory v sucasnosti pouzivam.

2. Aby som mohol z prace a z ineho miesta kdekolvek na svete tak isto pristupovat k svojim datam a povolit inym osobam pristup k niektorym tymto datam.

A tak teraz neviem, v tejto oblasti sa az tak dobre nevyznam, ktore riesenie by bolo pre mna najvhodnejsie, ci kupit ten:

WL-500gP + nejaky sietovy disk s konektorom RJ 45
WL-500gP a pripojit k nemu externe disky 2 do buducna cez USB 2.0 alebo
WL-700gE ktora ma interny 250GB disk a v buducnosti k nej pripojit dalsie pomocou USB 2.0

Ktore z tychto alebo inych rieseni by bolo pre mna najvhodnejsie, na pouzivanie hore uvedenych sluzieb. Mohli by ste mi prosim poradit.

No samozrejme nemusi to byt s tymito zariadeniami

Dakujem.
eraser (0)|14.8.2007 16:07
O lokálny bezdrátový prístup sa nebojím, no nie som si istý tou druhou možnosťou, pretože tá vyžaduje verejnú IP adresu - napr. cable/DSL alebo i dial-up :slug. Skorej by si mal ešte dopísať, ako si pripojený na Internet, resp. tvoj provider. Ďalej by to chcelo i presný štruktúru tvojej sieťovej topológie, vrátane zoznamu sieťových prvkov.
Lax (97)|14.8.2007 17:02
No, osobně bych doporučoval router s možností VPN, a k tomu NAS. Ale jak říká eraser, je potřeba trochu více informací.
jpeg (6)|14.8.2007 18:31
No vopred chcem upozornit ze sa v tejto sfere az tak nevyznam. Momentalne mam pripojenie WI-FI, mam 15db entenu a router oveslink 1120. Nas provider taraz ale zacal zosietovavat vsetky panelaky a v blizkej buducnosti mi zvedie klasicky ethernetovy kabel. Vsetci klienti idu von cez NAT. Prislubil mi ze budem mat verejnu IP adresu ale nejako 1:1 ze udajne by to malo fungovat.

Presna struktura mojej sietovej topologie?, a zoznamu sietovych prvkov? Kedze sa v tom az tak dobre nevyznam tak neviem co mas na mysli ale ak mi to priblizit tak to zistim. Velmi ma zaujima tvoj a aj nazor inych aby som tieto zariadenia nekupoval zbytocne.

Poradte.
eraser (0)|14.8.2007 19:23
Pre teba i z hľadiska bezpečnosti, určite postačí ten WL-700gE, ten sa mi pozdáva najviac, navyše by mal byť pre teba veľmi jednoduchý na obsluhu, resp. nastavenie.


No, sieťovú topológiu si viacmenej popísal. Mal si obdobné pripojenie, ako som mal donedávna ja. Ak ti provider zaručí verejnú IP adresu a bude i pevná (netreba DDNS), potom by som nevidel problém v tvojich požiadavkách. Ten router napojíš pomocou UTP kábla do WAN portu, či už pôjde z AP alebo priamo, ako spomínaš pre blízku budúcnosť.

Nastavenie by si mal zvládnuť, prípadne ti nejako poradíme. Dôležitá je však tá verejná IP adresa, tú musíš mať, inak ti neostane nič iné, než len lokálne využitie.
jpeg (6)|15.8.2007 13:54
Chcem sa este spytat. Asus WL-700gE, je to vobec router? Lebo ak som si prezrel datasheety http://www.joyce.cz/main.php?kat=68&id=18 tak v kolonke routovani je napisane jasne NE. Tak taraz neviem mozte mi to nejako vysvetlit.
eraser (0)|15.8.2007 15:23
To majú nejakú dezinformáciu...

Multifunctional Broadrange Wireless Router
jpeg (6)|18.8.2007 17:41
Caute no nakoniec som kupil ten router wl-700gE. No mam niekolko problemov.
1. pripojil som k nemu externy HDD. router ho sice vidi vo web managmente ale pise: No health information is available about disk `Foreign Disk 1'. Chcel by som prekopirovat data to interneho co sa nachadza v routery, ale neviem ako.
eraser (0)|20.8.2007 02:15
Máš ten disk naformátovaný?
jpeg (6)|21.8.2007 11:02
samozrejme ze je naformatovany, na NTFS a mam nanom aj data ktore chcem prekopirovat. No neviem ci to nie je sposobene tym ze ten router bezi pod linuxom. Ak ano na aky system to mam naformatovat?
a8nr (176)|21.8.2007 17:15
Ani bych se nedivil, že mu NTFS nechutná (pokud by to měl ve specifikaci, to by byla jiná). Spíš bych použil FAT32, případně Ext3.
eraser (0)|21.8.2007 23:45
Ako linux bežne NTFS zvláda, lenže jedná sa o špecifické zariadenie, takže určite nebude na škodu, ak sa pozrieš do popisu, ktorý by mal obsahovať manuál. Ak nie je v tlačenej podobe, tak verím, že bude na CD. Prípadne si ho môžeš stiahnuť, vrátane poslednej firmware aktualizácie, ktorú by som ti odporúčal, častokrát to rieši mnohé problémy.

Inak Asus vo FAQ píše, že maximálna veľkosť pripojeného disku nemôže presiahnuť 650 GB a dokopy (viacero diskov) 1.2 TB.

Pozeral som sa na fórum Asusu a je tam otázka ohľadne NTFS disku, avšak žiadna odpoveď. Mimochodom, užívateľ píše, že z disku môže len čítať a pýta sa, či existuje update pre NTFS ovládač pod linux, ktorý vie čítať i zapisovať.
jpeg (6)|8.10.2007 15:04
No tak som tu znova a vsetkych Vas pozdravujem.

Nakoniec sa ukazalo ze ten router bol vadny od vyroby, nakolko na nom nefungovalo viacero veci.

Dal som ho na reklamaciu a poslali mi ho uz opraveny.

Vsetky sluzby ktore som si chcel nastavit, ako je zdielanie tlaciarne, pripojit externy disk so sub. systemom NTFS sa mi podarili bez problemov a dari sa mi aj lokalne pristupovat bezdrotovo na disk ktory ma v sebe router a aj na ext. disk pripojeny k routru.

Moja poziadavka na Vas je o pomoc pri nastaveni FTP serveru aby som mohol k tymto diskom pristupovat a z vonku, nakolko s tym nemam skusenosti.

Ako pomocka nam mozno posluzi DEMO web. rozhrania mojho routra.

http://www.joyce.cz/data/webadmindemo/ASUS/WL-700gE/


Popiste mi prosim navod ako to spojazdnit.

Dakujem
eraser (0)|8.10.2007 19:47
Najskôr si musíme ujasniť, ako si na tom s verejnou IP adresou a nastaveným virtuálnym serverom, resp. forwardovaním portov. Mrkni na spodok článku DSL/Cable pripojenie a zdieľanie (+wifi).

Inak veľmi šikovný link, taže teraz ťa môžem bližšie navigovať.

Configuration - Advanced Settings - NAT Settings - Virtual Server (prečítaj si nápovedu).

Teraz klikneš na Well-Known Applications: combobox a vyber FTP. Musíš určiť PC, pre ktoré je port pre FTP forwardovaný. Môže to byť len 1 PC súbežne pre daný port. Otázkou zostáva, že ty chceš vlastne určiť router, tak neviem, či je nutné do tej kolónky vložiť IP adresu routera a tým by to bolo vyriešené. Hmmm, to si nie som istý, musel by som to vyskúšať prakticky.

Ešte nezabudni overiť, či je FTP aktivovaný.

Configuration - Advanced Settings - Share Management - Basic Config - FTP Access (tu sú dve možnosti, chcelo by to výpis, čo hovorí na to manuál, ak ho máš v PDF, tak daj na neho link, prípadne sem skopíruj text pre Basic Config - FTP nastavenia)

Hlavne si pozri Dynamic DNS, je to opäť spomenuté v mojom článku, ktorý som ti nalinkoval. Pomocou toho sa môžeš pripájať na svoj FTP i v prípade, že router zmení externú IP adresu, ak teda nemáš od providera pevné, takže by si mal trošku toho viacej popísať.