Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Síť

koubis (101)|19.8.2007 10:53
Mam problem... potrebuju propojit pocitace dle prilozeneho schematu, ale zabyvam se tim uz nekolik hodin, porad neuspesne. Tak jsem se rozhodl, ze vas poprosim o radu.
Doma mame 3 pocitace pripojene k Internetu pres router (s DHCP serverem). Ja mam v pokoji 2 pocitace. Pocitac c. 3 a pocitac c. 4. Pocitac c. 3 je pripojen k routeru. Mezi pocitaci c. 1, 2, 3 je vytvorena sit (pres router). Jenze ja potrebuju propojit pocitac c. 3 (dale jen cislo pocitace, tzn. 1, 2, 3 nebo 4) s 4. 3 ma dve sitovky. Jednou je pripojen k routeru, druhou je krizenym kabelem pripojen ke 4. Problem je v tom, ze na 3 mi funguje bud sit pocitacu 1, 2, 3 anebo 3, 4. Potrebuju mit pocitac 3 v obou sitich zaroven.
Dalsim problemem je, ze nijak nemuzu dosahnou toho, aby na 4 fungoval Internet s 3 jako hostitelskym pocitacem.
Chapu, ze to zni dost zmatene, ale prikladam schema pro lepsi orientaci. Pokud nekdo budete schopen aspon trosicku poradit, napiste... kazda rada dobra, dekuji.

pocitac c. 3 - Windows 2003 Server Standard Edition
pocitac c. 4 - Windows XP Professional
Schema.JPG
odb (505)|19.8.2007 12:36
doplnujuca otazka - musí byť pc4 s pc3 v inej sieti, nemôžu byť všetky 4 PC v jednej sieti?
mech13 (5526)|19.8.2007 12:48
nejjednodusi se mi zda vytvorit na PC3 most mezi sitovkami. nevim jak to na tom serveru bude presne, ale v XP by to bylo mista v siti->vlastnosti->oznacit obe sitovky->premostit a bude tam mozna nejaky pruvodce nebo neco... rekl bych ze na tom serveru by to mohlo byt dost podobne

EDIT: nebo na tom serveru rozbehat routovani, jednu sitovku co vede do modemu nastavit jako WAN a tu druhou jako LAN... kdyz das spravovat role serveru nebo tak nejak a nechas probehnout pruvodce na standartni konfiguraci, tak asi jen postaci ybrat ktera sitovka je ktera a melo byto jet taky

(v pripade premosteni budou vsechna PC v jedne siti, pokud na serveru budes routovat tak budes mid dve site - PC 123 a PC 34)
koubis (101)|19.8.2007 14:29
[QUOTE=odb;44942]doplnujuca otazka - musí byť pc4 s pc3 v inej sieti, nemôžu byť všetky 4 PC v jednej sieti?[/QUOTE]

Ne, to neni podminkou. Jenze router je uz plne obsazenej, takze PC4 musi byt v siti o uroven niz, nez jsou PC1, 2 a 3.
koubis (101)|19.8.2007 14:32
[QUOTE=mech13;44945]nejjednodusi se mi zda vytvorit na PC3 most mezi sitovkami. nevim jak to na tom serveru bude presne, ale v XP by to bylo mista v siti->vlastnosti->oznacit obe sitovky->premostit a bude tam mozna nejaky pruvodce nebo neco... rekl bych ze na tom serveru by to mohlo byt dost podobne

EDIT: nebo na tom serveru rozbehat routovani, jednu sitovku co vede do modemu nastavit jako WAN a tu druhou jako LAN... kdyz das spravovat role serveru nebo tak nejak a nechas probehnout pruvodce na standartni konfiguraci, tak asi jen postaci ybrat ktera sitovka je ktera a melo byto jet taky

(v pripade premosteni budou vsechna PC v jedne siti, pokud na serveru budes routovat tak budes mid dve site - PC 123 a PC 34)[/QUOTE]

Kdyz vytvorim na PC3 most, prestane mi fungovat sit mezi PC3 a PC4. Stejne tak, kdyz na PC3 nastavim sdileni pripojeni k Internetu, sit mezi PC3 a PC4 se stane nefunkcni. Jinak IP, masku a vychozi brany mam u sitovych pripojeni nastavene rucne.
Bohuzel jsem nikdy pocitac jako DHCP server nenastavoval, takze to neumim. A co hure, nemuzu se dostat na google ani na microsoft :)
Ritchie83 (369)|19.8.2007 18:08
Se síťařinou ve Windows vám neporadím, ale zvažte, zda se vám nevyplatí koupit si za 300-400 Kč pěti či osmiportový 100Mb switch.
pavel_p (993)|20.8.2007 00:22
No s Windows jako routerem zkušenosti nemám, ale obecně ...
Pro intranet jsou rezervovány rozsahy adres 10.x.x.x, 192.168.x.x, 172.16-31.x.x.
Na síťovkách na serveru 3 by měly být síťovky v různé síti (např 10.0.0.x, maska 255.255.255.0, druhá 10.0.1.x , maska 255.255.255.0)
U PC3 zkonfiguruj první síťovku dle nastavení zbytku sítě.Dejme tomu, že druhá síťovka na PC3 bude 10.0.1.1,pak zadej masku 255.255.255.0 a zbytek nech prázdný. Na počítači 4 dej IP 10.0.1.2, výchozí brána bude 10.0.1.1, DNS server jaký chceš (totéž co na ostatních počítačích)
Přemostění síťovek by také mělo funguovat, pak nastav PC4 stejně jako ostatní počítače, obě síťovky na PC3 se pravděpodobně promění na nějakou virtuální, které nastavíš IP a provoz z/k PC4 se bude mezi síťovkami prohazovat (v podstatě se pak PC3 chová jako switch s vlastní IP adresou). Pak není PC4 v síti na nižší úrovni.
DHCP server není potřeba a skoro ani ne žádoucí.
Bohužel vše je jen teorie, nikdy jsem nenastavoval Windows tak aby dělali routování. V nejhorším v příkazové řádce příkaz route

Mech: uf,ono se to dokonce nastavuje v rolích serveru?
Lax (97)|20.8.2007 01:01
DHCP je jen od toho, abys to nemusel nastavovat ručně, pokud to ručně nastavuješ, tak můžeš v klidu DHCP vypnout.
Jinak mělo by to fungovat tak, jak píše pavel_p, ale nastavil bych to raději ručně, ono to přemostění ve woknech si to totiž nastaví i s IP a to nemusí být to nejlepší.
Nezapoměň, že na 3 může být nastavena jen jedna GW!
eraser (0)|20.8.2007 02:02
Jednoznačne Ritchie poradil výborné riešenie za pár stoviek. Stačí použiť switch, ktorý je vlastne transparentné sieťové zariadenie. Inak pre PC, resp. NAT by som volil neverjnú C triedu, čiže napr. 192.168.1.1, atď. s maskou 255.255.255.0 a router by mal napr. 192.168.1.254, čo by bola vlastne adresa pre každé PC v TCP/IP nastaveniach pre gateway a DNS.
mech13 (5526)|20.8.2007 07:04
[QUOTE=pavel_p;45026]Mech: uf,ono se to dokonce nastavuje v rolích serveru?[/QUOTE]

uz je to chvilka co jsem se drbal v W2003server, ale je tam proste pruvodce kde se da vybrat jestli chces mit mailserver, FTP, DHCP, active directory... nevim co vsecho... proste co ti na nem ma bezet a kdyz toho pruvodce projedes jako na nejaky standartni nastaveni tak bude routovat (tusim. snad... uz je to fakt chvilka ale na 95% to fungovalo)
koubis (101)|20.8.2007 21:19
Děkuji všem za podanou ruku, problém se podařilo vyřešit. Ještě jednou, díky moc :)
mech13 (5526)|20.8.2007 23:14
[QUOTE=koubis;45123]Děkuji všem za podanou ruku, problém se podařilo vyřešit. Ještě jednou, díky moc :)[/QUOTE]

no a jaky teda bylo konecny reseni? nejjednodusi by byl ten switch... nebo se podaril most nebo routovani?
eraser (0)|20.8.2007 23:26
Jojo, určite by i ostatných zaujímalo to riešenie. A taktiež môže byť inšpiráciou pre iných ľudí, ktorí budú mať obdobný problém, takže by bolo dobré, keby sa zverejnilo, resp. detailne všetko popísalo.
qaq (49)|21.8.2007 07:26
...a co tak rozjet na tom pc3 nejaky software (treba kerio?... umi to i dhcp... myslim, ze jo?), ktery by delal konektivitu stroji za nim? To mi prijde o cosi lepsi, nez "MS-premostovani" :)
koubis (101)|21.8.2007 12:01
Řešení bylo nakonec snad tou nejjednodussi variantou. Protože jsem PC3 upgradoval novym hardwrem, nechtel jsem riskovat stabilitu Windowsů a radsi jsem je naistaloval znovu. Tentokrat jsem ale zvolil i na PC3 Win XP, takze stejny operacni system, jaky na PC4. Kdyz jsem je daval do site, tak jsem spustil pruvodce, ktery sam navrh sitovy most a celou konfiguraci udelal sam. Po dokonceni pruvodce a po restartu vse funguje, tak jak jsem si predstavoval. Obcas je tedy lepsi necha Windows volnou ruku:) Jeste mi ale zbyva rozchodit IPX protokol mezi PC3 a 4, bohuzel ted nemam moc casu, na to se podivam vecer. Pak samozrejme napisu.
Jeste jednou dekuji vsem za poskytnutou pomoc.
qaq (49)|22.8.2007 07:27
... IPX?? probuh, co ti po tom beha? To je hooooodne old-school... ;)
mech13 (5526)|22.8.2007 07:32
[QUOTE=qaq;45246]... IPX?? probuh, co ti po tom beha? To je hooooodne old-school... ;)[/QUOTE]

traba red alert 1:) a jeste par takovych her doma nekde mam:)

staci otevrit vlastnosti pripojeni -> nainstalovat -> protokol -> transportni protokon kompatibilni s.... NWlink... IPX/SPX tak nejak a melo by to valit
koubis (101)|23.8.2007 23:18
IPX potrebuju kvuli Diablu :) Pravdou je, ze hry me moc neberou, ale tohle byla prvni ve Win, kterou jsem poznal. Bylo to, kdyz jsem chodil do kurzu Turbo Pascalu. To jsem myslel chodil do druhy tridy (1996/1997). Vetsinu casu jsme misto programovani hrali (vsichni kurzisti vcetne ucitele) Diablo po siti. Do ted na to rad vzpominam...
eraser (0)|24.8.2007 16:16
Tak to som bol na tom obdobne, dokonca som sa v týchto rokoch tiež učil programovať v Pascale. :) Mimochodom, tá hra určite dačo zanechala v každom z nás, :cry a hlavne pokiaľ ju niekto drtil po sieti. Ja som dokonca s kámošom používal serial kábel, to bola jedna s posledných hier pod Windows, ktorá tento spôsob sieťovania podporovala. :shut
pavel_p (993)|24.8.2007 20:19
Kurz programování pro děti: Golden Axe :-)
Poznatek o sítích z gymlu: vytažení T-čka ze síťové karty způsobí pád celé sítě a lidi jsou k...y.
Btw, StarCraft rulez.
mech13 (5526)|24.8.2007 20:38
ale notak, uz jsme tezce OT...

UFO: enemy unknown:inlove