Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vypnutí turbocache

mecsoun (43)|10.9.2007 05:42
[FONT=Arial]Určitě si dost lidí všimlo, že grafická karta bere část systémové paměti RAM. Kterou jí systém velice rád nasdílí. Microsoft k tomu vydal zajímavý článek, které je na stránce [/FONT][FONT="][FONT=Arial]http://www.microsoft.com/whdc/device/display/graphicsmemory.mspx
[/FONT][FONT=Arial] a podle toho jak jsem to pochopil tak si windows xp tu RAM půjčí, ale rezervuje si ji jen pro grafickou, kdy ji systému neuvolní, kdy naopak windows vista s ní pracuje tak chytře, že jí má půjčenou, ale když ji nepoužívá může s ní os pracovat bez problému. Mě tahle věc připadá dost zbytečná (zrovna u mojí karty se 768 MB) a ve vistách jsem měl spíš pocit, že nefunguje, protože mi jakýkoliv program, který ukazuje množství používané a volné paměti ukazoval, že mám jen 3.2 GB kdy mám v pc nainstalované 4 GB RAM. Proto by mě zajímalo jestli někdo už nezkoušel a nebo nenašel nějaký působ jak vypnout turbocache. Já se setkal s návodem, že ji vypnu přes rivatuner nebo přes atitool, ale opět jsem nepochodil. Díky za každou dobrou radu.[/FONT]
[/FONT]
mech13 (5526)|10.9.2007 08:49
to bude jednoznacne tim, ze mas jen 32-bit OS
limit 32bit systemu je 4GB pameti, do toho se ale pocita temer vsechna pamet co v PC mas (krome HDD), takze si od 4GB odecti pamet na grafice (mozna tam je jeste par veci, ale ty maji zanedbatelny par MB velikosti) a zustane ti mnozstvi pouzitelne pameti... jedine reseni jak tu pamet vyuzit je prechod na 64-bit OS: to je taky hlavni duvod existence a prechodu na 64-bit - vic operacni pameti

s nejakou turbocache nebo necim takovym to nema nic spolecneho
husky14 (4214)|10.9.2007 10:10
Turbocache (TC) musi podporovat VGA a pochybuju, ze mas nejakou 8800GTXTC....
32bit OS dokaze adresovat max. 4GB pameti (2 na 32 bytů) minus vram a ostatni. Je to presne jak pise mech13, s TC to nema vubec nic spolecnyho....;)
mecsoun (43)|10.9.2007 12:19
Vím, že 23 bit OS umí adresovat jen 4GB systémové ram. Ale v podstatě je jedno jakým způsobem nazveme to, že je systémová paměť sdílená pro grafickou kartu. Hlavně protože je tohle přesně podstata turbocache a u ati hypermemory, kdy si bere grafika část ram. Je mi jasný, že 8800GTX se svojí propustností pamětí jí je RAM vlastně k ničemu, a proto se zajímám o to jak té grafice tedy zamezím, aby si brala ramky. To je vlastně to samé jako, když mám zapnutý swapování, tak systém swapuje, i když nemusí a tím se zbytečně spomaluje. Ale asi jste si nepřečetli článek, který jsem dával nahoře do odkazu, kde se microsoft vyjadřuje a vysvětluje fungování sdílení ram grafické kartě. Proto dám přímej download toho článku sem: http://download.microsoft.com/download/9/c/5/9c5b2167-8017-4bae-9fde-d599bac8184a/GraphicsMemory.doc
Smeli (2302)|10.9.2007 12:51
Zřejmě si to nepochopil - ta grafika si ze systémové RAM nic nebere, jen "nahrazuje" to, co systém vidí. TC nebo HM jsou technologie jen pro některé (low endové a notebookové) GK.
mech13 (5526)|10.9.2007 13:04
skus vihodit jeden pametovy modul, zjistis, ze kdyz nemas 4GB RAM tak uvidis vsechnu
jedine reseni jak mit 4GB RAM je 64-bit operacni system

EDIT: ta ram neni nijak vyuzivana grafikou, ta RAM je "prekryta" grafickou pameti, protoze vic system nezvladne, tak radsi zahodi RAM nez aby grafika byla bez pameti a mela problem zvladnout 2D windows
husky14 (4214)|10.9.2007 16:01
[QUOTE=mecsoun;48409]Vím, že 23 bit OS umí adresovat jen 4GB systémové ram.[/QUOTE]Takze kdyz mu 4GB ram osadis, uz nebude mit moznost adresovat dalsi ram v systemu (vram), takze to resi takhle....
TC (HM) je vlastnost VGA, ne OS!
Kdyz potrebujes opravdu cele 4GB ram, musis prejit na 64bit OS....
mecsoun (43)|10.9.2007 18:28
ok v tomhle máte pravdu a opravdu jsem nepochopil, že si to vlastnně na ramce ubere, aby mohla grafika pracovat s pamětí. ale pořád si stojím za tím, že grafika si sdílí paměť od systémové ram. Našel jsem na netu screen z visty, na kterým je vidět, že grafická si ???odněkud??? sdílí ram. a každopádně fx5700 asi žádnou turbocache taky neměla, ale až nainstaluju visty x64, tak pošlu screen od své grafické karty.
nastaveni-graficke-karty-sdilena-pamet.jpg
mech13 (5526)|10.9.2007 19:56
nebude to tim, ze FX5700 byla na AGP a princip AGP byl schopnost ukousnout z RAM pro GF aby se na GK nemuselo rvat moc pameti? a v biosu bylo nastaveno, kolik si grafika mohla ukousnout?

(nicmene to byla jen puvodni myslenka, jakmile zacala byt pamet na grafikach podstatne rychlejsi nez RAM, stratilo to smysl uplne... a zbyla jen vyssi datova propustnost oproti PCI)
tgfh (2985)|10.9.2007 20:43
[quote=mech13;48485]nebude to tim, ze FX5700 byla na AGP a princip AGP byl schopnost ukousnout z RAM pro GF aby se na GK nemuselo rvat moc pameti? a v biosu bylo nastaveno, kolik si grafika mohla ukousnout?[/quote]
Přesně tak to u AGP bylo. BIOS automaticky nastavoval poměr 1:1, ale pro výkon to někdy nebylo optimální. Člověk musel nastavovat sám a testovat.
Jinak ta hodnota neoznačovala kolik grafika max. dostane z RAMky ale to do kolikati by se měla držet.

Každá grafika si při zaplnění vlastní paměti začně nahrávat data do RAM, až je RAM plná tak na Stránkovací soubor, a až je Stránkovací soubor na total tak vyskočí chybová hláška "máte nedostatek operační pamětí" něco v tom smyslu.
mecsoun (43)|10.9.2007 23:00
tzv. AGP aperture size. Jasně to bývalo u agp karet. Nainstaloval jsem vista x64 a skutečně je tam 4GB ram tak jak má být. Opravdu mě nenapadlo, že ji jen zastiňuje. Ale tady přikládám ty slibované screeny, kde na prvním ukazuje množství sdílné paměti (v x86 verzi si brala míň) a na druhém je správce úloh, v kterém je vidět kolik mám volné paměti atd. Každopádně dle mého názoru jak tvrdíte, že grafika ram nekrade tak tyto screeny tvrdí krapet něco jiného. Navíc jsou podle mě dvě možnosti jak vypnout tohle sdílení. Buď by mělo jít vypnout v biosu tak jako agp aperture size, ale žádnou takovou ani skrytou položkuu tam nemám a nebo se to načítá v průběhu zavádění ovladačů grafiky a to by mělo jít údajně vypnout v tom rivatuneru nebo ati tool. Ale nejde mi to. Ale dle tvrzení ms to oproti xp, kde ta paměť byla nadobro odkázána pro grafiku, ve vistách běží tak, že když ji nepotřebuje tak ji jednoduše uvolní. Mimo to jsem se šel zeptat na to sem vás všech, protože vím, že dokážete poradit. Protože předtím jsem zadal dotaz do poměrně staré diskuze a už se mi nikdo stejně neozval. Tady je link na tu stránku odkud jsem vlastně čerpal většinu poznatků) kromě spousty zahraničních for http://www.mojevista.cz/sdilena-vyhrazena-pamet-graficke-karty-graficka-karta-operacni-systemova
Bez názvu.jpg Bez názvu2.jpg
mech13 (5526)|11.9.2007 01:00
tim bych se uz vubec netrapil, nevis jakou paseku by laborovani a zakazovani mohlo udelat s vykonem, pokud nespustis nejakou silenou hru ktere by 700MB graficke pameti bylo malo (takova dnes asi neexistuje) tak ta grafika do RAMky nesahne, protoze ta je oproti GDDR silene pomala. visty navic maji mnohem lepsi memory managment nez XP, proste bych to uz nechal plavat
husky14 (4214)|11.9.2007 12:08
A kdyz mas 4GB pameti, muzes zkusit vypnout nebo aspon zmensit swap. I kdyz, jak tu bylo receno, Visty maj lepsi memory managenent nez XP, stejne bych ho zmensil treba na 1GB nebo vypnul.... ;)
speedsnail (4876)|11.9.2007 12:35
No mit swap 8gb navic dynamickej to je silenost :) za par tydnu bude fragmentovnanej jak cip. Ja bych nastavil natvrdo tak 2Gb.
mecsoun (43)|11.9.2007 20:39
právě o to mi jde, že není zatím žádná hra, která by spotřebovala takovou paměť a tím zbytečně přicházím o ram. Ale je to jako když nevypnete swapování tak si stejně swapuje systém dál a v tom vidím to úskalí. Ten screen s 8GB ram je po nainstalování visty. samozřejmě ho mám stažený na 2GB, protože bohužel spousta věcí hlavně hry ho vyžadují, no vlastně nevím proč ho tak vyžadují??? ale na tom screenu je vidět kolik je volné paměti a to je vlastně naběhlý samotný systém se všema driverama a spuštěným avg tak si myslím, že si grafika stejně bere paměť ze systému...no nevím a pořád mám chuť se v tom porejpat a odzkoušet jestli se to projeví na výkonu grafiky