Jak GPS přijímač zjistí vzdálenost od družice? Přijímač přece nemá synchronizovaný čas s družicí, tak neví, jak dlouho signál putoval.
Není to náhodou tak, že zjišťuje rozdíly vzdáleností od jednotlivých družic?
Odpovědět0 0
Díky za pěkně napsaný a poučný článek, dozvěděl jsem se spoustu nových věcí :)
Odpovědět0 0
no je to sice velice zaujimave, hlavne osamostatnenie sa od americkeho gps, ale mam pocit, ze vhladom na to, ze budu musiet vyrobit nove prijimace, to na trhu neprerazi. dnes uz ma takmer kazdy gps primac. neverim tomu, ze si teraz kazdy kupi novy gps primac, len koli tomu, ze je presnejsi (lebo v aute je stavajuci dostatocne presny) a europsky...
Odpovědět0 0
Neboj - než to bude funkční, tak nebudou funkční ty naše GPSky. Nezapomeň, že každé dnešní zařízení má v sobě tzv. opotřebovávátko, aby náhodou nevydrželo navěky a podpořili jsme spotřebu. Neboť naše ekonomika je postavená na tom, že když není spotřeba, je krize. Jen ty armádní ho nemají, proto jsou tak drahé :-)
Odpovědět0 0
plny souhlas. Jen upresnim, ze te soucastce, ktera zpusobi, ze dana vec prestane fungovat kratce po skonceni zaruky, se spravne technicky rika kurvitko... :-)
Odpovědět0 0
bobsik
|
4.6.200910:18
by byla sranda, kdyby zkusili na mesici zapnout GPS :D , kdyby je to dokazalo zamerit teda :D . jinak podle tech poctu tady nakonec bude 120 ruznych vysilacu, no nevim, to uz je trochu predimenzovany. a zaujal me ten dopis od USA aby ukoncili ten Galileo :D zajimavy, asi maj bobky
Odpovědět0 0
Neřekl bych že mají bobky. Spíše šlo o vhodný způsob jak evropskému projektu pomoci, protože ve finále z něj bude těžit i amerika. I v době války spolu totiž usa a evropa spolupracují, navíc nikdo nepředpokládá možnost ozbrojeného konfliktu mezi USA a EU.
Odpovědět0 0
uRu
|
4.6.20099:38
...jsou dva body, ale nepocita se, ze by se clovek pohyboval nekde hodne daleko od zeme, ze ? :-)
Odpovědět0 0
Musím se přiznat, dostal jsem se jenom k poslednímu obrázku na první straně. Ale ten obrázek mne přinutil přemýšlet. Škoda že má menší perspektivní vady :D (pořád je to dost názorné). Nakreslit rukou by to autor určitě zvládnul lépe. To ale pouze svědčí o tom, že jsem o tom přemýšlel. To se asi opakuju.... :)
Jinak GPS bere v potaz i Einsteinovu teorii gravitace, to bude dost těžké zpopularizovat :(.
Odpovědět0 0
Jiri48
|
4.6.20099:48
v praxi stejně nejde o bod, ale o nějaký "interval" v prostoru závislý na vzájemný poloze družic.
Stejně tak se používají raději minimálně 4 družice, protože čas na družici s časem na přijímači neni úplně stejný.
Odpovědět0 0