Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GeForce 2 MX vs. ATI Radeon SDRAM

27.10.2000, Štěpán Mrázek, zpráva
GeForce 2 MX vs. ATI Radeon SDRAM
Srovnání výkonu a přehled cen low-price grafických akcelerátorů
Grafické akcelerátory jsou patrně nejdražší částí osobního počítače, snad proto se výrobci snaží téměř s každou verzí uvádět méně výkonné, zato lacinější varianty svých supervýkonných novinek. Třemi nejznámějšími výrobci grafických čipů jsou ATI, nVidia a 3Dfx. Výrobky dvou prvně jmenovaných (resp. jejich výkon) se staly předmětem zkoumání na serveru Tom’s Hardware (dále TH), no a zde Vám přinášíme dostupné informace o tomto testu. Na závěr jsem doplnil i srovnání cen, tedy alespoň těch které znám, doplnil jsem i cenu karty Voodoo4 4500, kterou jsem při psaní článku o ní neznal a která se ke mě během minulých dní dostala.

Vlastnosti čipu GeForce 2 MX již byly na tomto serveru mnohokráte popsány a proto je již nebudu zdlouhavě rozepisovat. Tedy alespoň stručný popis:
    • 0.18 mikronový výrobní proces
    • 175 MHz takt jádra čipu
    • 2 pixely na jeden takt
    • 350 Mpixelů za sekundu
    • 700 Mtexelů za sekundu
    • 20 milionů trojúhelníků za sekundu

Jiné je to s kartou ATI 32 MB SDRAM, ta na rozdíl od GeForce 2 MX nemá méně výkonnou pipeline, změna spočívá v odlišném taktu čipu a také paměti, která jak již bylo řečeno je typu SDRAM a pracuje na 166 MHz, což je také takt jádra grafického čipu. Ve skutečnosti, jak zjistili na serveru TH, je takt čipu i paměti 159.8 MHz. Verze se 32 MB paměti typu DDR, která je také zastoupená v testu pak pracuje s taktem 165/333 MHz jádro/paměť a u 64 MB DDR verze je to 183/366 MHz.

Výsledky testu
Testu se zúčastnily všechny tři výše jmenované karty společnosti ATI, dále pak karty Asus AGP-V7700 TVR 32MB a Asus AGP-7100 Pure. Všechny karty pracovali s procesorem Intel Pentium III 1 GHz v základní desce Asus CUSL2 s pamětí Crucial PC133 CAS2, velikost nebyla uvedena, ale předpokládám standardních 128 MB, sestava byla doplněna o síťovou kartu 3Com Etherlink 3C905-TX Test probíhal v operačním systému Windows 98 SE s následujícími verzemi ovladačů.

Karty s čipem nVidia – verze ovladače 4.12.01.0631
Karty s čipy ATI Radeon – verze ovladače 4.12.3063

Výsledky testů ve hře Quake III (nejoblíbenější testovací aplikace pro grafické karty) jsou vcelku očekávatelné. V 16-ti bitové barevné hloubce nemá GeForce 2 MX v Radeonu konkurenci (předstihuje jej pouze nejvýkonnější verze Radeonu a to doslova “o prsa”), při přechodu na 32 bitů zase nVidia “funí za krk” Radeonu a kouká mu na záda z tím větší dálky, čím je vyšší rozlišení. Můj osobní názor je, že FPS je důležitější než 32-bitové rendrování a osobně bych volil GeForce 2 MX. Již pro cenu, na TH uvádějí u Radeonu SDR 150 dolarů, cena konkurenční nVidie je o 50 dolarů nižší.

Cenové srovnání low-price grafických akcelerátorů
Škoda jen, že v testu chybí Voodoo4 4500, tato karta je lacinou alternativou od 3Dfx. V našich podmínkách se dá pořídit v cenách od 6250 - 6500 bez DPH. Cena karet založených na čipu GeForce 2 MX se pohybuje přibližně na necelých 6000 Kč avšak již se zahrnutou DPH (neznačková karta, např. cena retail balení od Elsy je o 2000 vyšší). No a cenu ATI Radeonu 32 MB SDR se mi nepodařilo zjistit, dle údajů TH je 75% ceny ATI Radeon 32 MB DDR, která v tuzemských podmínkách stojí 12250 Kč vč. DPH. Cenově nejvýhodnější se mi zdá koupení některé no-name karty s čipem GeForce 2 MX, ale závěr nechávám na čtenářích.


Zdroj Tom’s Hardware
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.