Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GeForce3 podrobena extrémnímu přetaktování

11.7.2001, Petr Klabazňa, článek
GeForce3 podrobena extrémnímu přetaktování
Lze vůbec u tak výkonné grafiky s čipen nVidia GeForce 3 ještě zvýšit její výkonnost? Zjistit odpovědět na tuto nelehkou otázku se pokusili technici serveru Xbit Labs.
Současná grafická špička - nVidia GeForce3 - je řešením pro 3D aplikace (především hry) nabízející nejvyšší výkon. Ale již dnes se hovoří o ještě výkonnějších čipech a karty postavené s těmito čipy pocházející z produkce různých výrobců (zde mám na mysli firmu ATI, která změnila svou obchodní politiku a poskytla čipy ostatním firmám, stejně tak jako to již před ní delší dobu provozovala právě nVidia). Radeon 2 sice ještě běžně v prodeji nenajdeme, ale již dnes se začíná hovořit o Radeonu3...

Ale vraťme se zpět k GeForce 3. Její výkon je dostačující jak pro současné špičkové hry, tak i s jistým výhledem do budoucna. Nicméně se mnozí ani s takovýmto výkonem nespokojí a tak se podívejme na výsledky "brutálního" přetaktování grafické karty s čipem GF3. A dále také jak vůbec grafickou kartu připravit po HW stránce, aby ji bylo možno vnutit vyšší frekvence - jak pro samotné jádro, tak i pamětem.

Nejprve tedy ke kartám, v počátku se k testům sešly dvě: ASUS V8200 a VisionTek GeForce3. Obrázky původních karet je možné shlédnout buďto na webech výrobce a nebo také přímo na serveru Xbit Labs. Ale podívejme se na jednu z karet jak vypadala po úpravě:



Čeho si povšimneme na první pohled je masivní chladič Thermaltake. Jeho montáž si ještě vyžádala drobnou úpravy, jelikož vlivem nerovnosti povrchu čipu GF3 by docházelo ke špatnému odvodu tepla. Navíc při testech ofukoval celou kartu klasický ventilátorek (z napájecího zdroje) umístěný v blízkosti karty. Dále je nutné pomocí odporových předřadníků patřičně povýšit napájecí napětí, a to jak samotného čipu, tak i pamětí (viz. podrobný návod úpravy zapojení čipu SEMTECH SC1175CSW - elektrického regulátoru napětí, který se stará o jeho správnou velikost zde a zde).

Testovaná konfigurace:
    • AMD Athlon 1.2 GHz CPE (133 MHz FSB)
    • základní deska ABIT KT7A (čipset VIA KT133A)
    • paměť 256MB NCP PC133 SDRAM
    • disk Fujitsu MPE3084AE 8.4GB HDD
    • OS Windows 98 SE (4.10.2222), DirectX8.1a, Quake3 aréna v1.27g
    • ovladač Detonator 12.41 a utilita RivaTuner (pro přetaktování)
A již se můžeme podívat na výsledky testů z Quake 3 Arena (FPS, tedy počet snímků/s). Z hlediska nastavení frekvencí byly zvoleny čtyři kombinace a výsledky jsou tvořeny aritm. průměrem z pěti měření pro kartu ASUS, která se jevila jako stabilnější:
    • nominální frekvence jádra (200 MHz) a pamětí (460 MHz)
    • paměť přetaktována (600 MHz) a frekvence jádra nominální
    • přetaktované jádro (270 MHz) a nominální frekvence pamětí
    • jádro (270 MHz) i paměť (460 MHz) přetaktovány na maximum



Dále je na serveru Xbit Labs rozebráno přetaktování v závislosti na výkonu v procentech (docela zajímavá úvaha). Nicméně z předchozích grafů je zřejmé, že v oblasti nižších rozlišení jsou výsledky vyrovnanější a omezení spočívá v samotném systému (jeho průchodnost je nedostačující). Zatímco u vyššího rozlišení (1600 x 1200) a v 16-bitové barevné hloubce jsou rozdíly markantnější. Zde má pak vyšší vliv na velikost FPS (počet snímků/s) zvýšení frekvence jádra nad změnou frekvence pamětí. Naproti tomu ve 32-bit zobrazení je znatelný únik patrný u varianty přetaktování jak pamětí, tak i jádra současně (patrně vyrovnanější souběh datové komunikace).

A závěrem jen malá úvaha, výkonově jsme se přibližně pohybovali na úrovni grafických karet GeForce3 Ultra. Ty se liší od klasických GF3 právě zvýšenou frekvencí (250/600 MHz) a jsou o cca 25 ÷ 30% rychlejší než nVidia GeForce3...

Pro případné zájemce ještě upozornění: veškeré úpravy, přetaktování a pájení míjí za následek ztrátu záruky a mohou v krajním případě vést až ke zničení karty. Veškeré úpravy je tedy možno provádět výlučně na vlastním uvážení, jak je ostatně zdůrazněno i v závěru popisovaného experimentu.


Zdroj Xbit Labs


Poznámka autora:
Pokud by se chtěl některý ze čtenářů o obdobné přetaktování pokusit, poznamenám, že je možno začít utilitkou "GeForce Tweak Utility v3.04". Najdeme ji na serveru Guru of 3D a slouží pro ladění grafik postavených na populárních čipech GeForce (prý jedna z nejlepších). A ještě kde je možno si GeForce Tweak Utility stáhnout - v sekci download a nebo přímo zde.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.