Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GA-GF2560 SDR GeForce

24.2.2000, Jindřich Rössler, zpráva
Gigabyte GA-GF2560 SDR GeForce
Gigabyte to na poli grafických karet rozjíždí ve velkém a dělá to rozhodně dobře.
Gigabyte pokračuje v krasojízdě na poli grafických karet. Po uvedení TNT2-A a nedávno popisované trochu zvláštní G400, se vrací zpět ke společnosti NVIDIA a vydává klon jejich veleúspěšné grafiky s čipem GeForce 256 (snad všichni vědí co to znamená :-) A tak se přidává k obrovské plejádě společností, které vydaly kartu s právě tímto čipem – Creative Labs, Guillemot/Hercules, ASUS, Leadtek, ELSA (že bychom se časem dočkaly i GeForcky od Intelu, to snad raději ne :-). Člověka by spíše zajímalo, zda dnes, kdy je na trhu (především zahraničním) doslova přeGeForckováno, je ještě rozumné přijít pozdě s něčím již přece jen zaběhnutým. Jak se zdá, Gigabyte na to má svůj názor a my, obyčejní uživatelé, můžeme jeho rozhodnutí s radostí uvítat, jelikož ještě stále platí, že čím větší konkurence, tím nižší cena (alespoň v to tajně doufám), a tak až bude v našich obchodech nabídka pěti grafických karet s čipy GeForce, bude teprve z čeho si vybírat a je jasné, že tím hlavním bude cena. Ale teď několik nezbytných detailů, které sice každý správný čtenář Světa Hardware již jistě zná nazpamět, ale opakování je matka moudrosti, takže :
  • čip NVIDIA GeForce 256
  • paměť 32 MB SDRAM
  • podpora AGP 4x
  • DAC převodník taktovaný na 350 MHz
  • integrovaná podpora T&L
  • DVD a HDTV ready motion kompenzace pro dekódování MPEG-2
  • WHQL – drivery připravené na Win2000, WinNT 4.0, WinNT 3.5, Win98, Win95 a dokonce ještě Win 3.1
  • plně kompatibilní se standardem PC99 a PC99a
  • volitelně může obsahovat TV-Out a konektor pro LCD panely

Takhle vypadá GeForce v provedení Gigabyte :
front


Taky jste čekali, že bude modrá, já nevím proč, ale když se řekne Gigabyte, tak se mi prostě vybaví modrá. V každým případě na vás mám ještě jednu záludnou otázku : nepřipomíná vám ta fotka něco. Ano, ano, máte pravdu připomíná to GeForce přímo od NVIDIA, ale čím tohle bude, to tedy rozhodně netuším :-) (vzpomínáte na GA-7IX – motherboard pro Athlona, který se na chlup přesně shodoval s referenčním Festerem od AMD, zdá se, že Gigabyte hodlá už jen napodobovat). V každým případě je právě stejný design zárukou vysoké kvality a též o něco nižší ceny a navíc tahle krásná grafika zvládá rozlišení až 2048x1536 v barevných hloubkách 8/16/32 na frekvencích 75/75/60 – no řekněte není to skvost, ale jinak se její obnovovací frekvence na asi 12 podporovaných rozlišeních pohybují v 90% od 100 Hz výše a to rozhodně stojí za povšimnutí.

Jedním z hlavních důvodů proč je tato karta poměrně výjimečná, jsou její drivery. Ty jsou sice téměř identické původním firmy NVIDIA (na pozadí oken je dokonce znak NVIDIA), ale Gigabyte k nim přidal jednu velmi zajímavou utilitu, která se dá povolit pouze zásahem do registrů Windows, ale pokud se vám to podaří, pak máte rozhodně důvod o tom uvažovat. Jde o přetaktování karty a jak se zdá Gigabyte na tom doslova staví svůj úspěch. Hlavním problémem přetaktování jakékoli karty je paměť a právě zde neponechal Gigabyte nic náhodě a uložil na kartu čipy společnosti EliteMT, které disponují přístupovou dobou 5.5 ns. Pokud na toto číslo aplikujete funkci 1/x, pak dostanete frekvenci pamětí asi 183 MHz a vzhledem k tomu, že referenčně je nastavena na 166 MHz, je tu jasný důvod, proč to zkusit. S přetaktováním paměti, ovšem musí přijít i přetaktování jádra (referenční frekvence 120 Mhz) na frekvenci 140 MHz. Pokud byste se báli o čip na kartě, pak vězte, že ten je chlazen systémem velmi podobnému větráčku na stařičkých a dnes již jistě zapomenutých 486 DX-66. Ten odvede onu špinavou práci (jinak řečeno teplo) a postará se, aby čip byl stále na rozumné teplotě. Takže pokud máte dosti odvahy stačí jen chytit do ruky myšičku a začít vesele přetaktovávat :
clock


No řekněte, není to Havai ? Na AnandTech, kde tuto kartu testovali, zkoušeli frekvence pořád dál a došli až k neuvěřitelným frekvencím jádro/paměť – 160/204 MHz. Taky se mi to nezdálo, ale testování ve hře Quake III a rozlišeních 640-800-1024 ukázalo, že tato frekvence je možná (maximální rozdíl mezi 120 MHz a 160 MHz “verzí” činil 25%). V již zmíněných testech dosáhla tato karta “klasického” výkonu GeForce SDR a rozhodně se jí nedá nic zazlívat (procesor PIII 550E, Quake III a barevná hloubka 32 bitů 640x480 – 90,2 fps; 800x600 – 68,3 fps; 1024x768 – 42 fps).

Krása grafických karet od Gigabytu spočívá v tom, že Gigabyte vždy vymyslí něco jediněčně originálního. Dát na katru velmi rychlou paměť a navíc větrák ze 486, to jakoby přímo vyzívalo k přetaktování. Karta zvládá velmi vysoká rozlišení ve velmi výsokých obnovovacích frekvencích a proto se rozhodně nemusíte bát, máte-li doma 21” monitor. V softwarovém balíčku jsou tři plné hry : Populous, Future Cop a SuperBike World Championchip, přehrávač DVD a dekodér VCD (máte-li na kartě TV-Out). Svým kvalitním provedením a nenáročným vybavením okolo (i když poněkud moc standardním) se rozhodně GA-GF2560 SDR GeForce zařadí na špičku dnešních GeForce karet a je velkým lákadlem pro hráče, pro něž je GeForce DDR přece jen poněkud dražší.


Zdroj : AnandTech
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.