Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GA-MG400 – nová grafika od Gigabyte

18.2.2000, Jindřich Rössler, zpráva
Gigabyte GA-MG400 – nová grafika od Gigabyte
Gigabyte už nevyrábí jen základní desky ale i velmi slušné grafické karty

Gigabyte GA-MG400 16MB Matrox MGA G400 – nová grafika od Gigabyte


Pokud se řekne slovo Gigabyte, všichni pomyslí na kvalitní základní desky, ale málokdo asi ví, že tato firma se začíná uplatňovat i na trhu high-end grafických karet. Jedním z posledních počinů v této oblasti byla grafická karta Gigabyte GA-660 Plus TNT2-A, jejíž kvality jsou více než skvělé. Výkonem perfektně sedí ostatním TNT2-kám a pokud byste se odvážili ji přetaktovat, pak není nic jednoduššího.
Pokud se řekne Matrox, pak každý “normální” člověk zpozorní, protože to vždy znamená dokonalou kvalitu obrazu s naprosto špičkovým výkonem držícím se ve vyjeté koleji špičkového výrobce high-end grafických karet, jakým Matrox nepochybně je. Jeho posledním vskutku husarským kouskem bylo uvedení karty Matrox G400 s vlastním čipem jsoucím ve stopách G200. Tento čip se prokazuje jako jeden z nejlepších na trhu, co se týče rychlosti a též kvality zobrazovaného výstupu v těch nejnáročnějších 3D aplikacích, dnes samozřejmě nejvíce her. Za tuto dokonalost se ovšem musí řádně zaplatit a cena kolem 7 tisíc za jednoduchou a 7,5 tisíce za DualHead je přece jen poněkud z oblasti typického pařana.

Avšak pokud spojíte tyto dva pojmy dohromady, jako to udělal Gigabyte, může vzniknout velmi lákavá nabídka koncovému uživateli. Proto možná se Gigabyte rozhodl uvést na trh svoji novou grafickou kartu s čipem G400, 16 MB RAM a jedním VGA-výstupem.
MG400


Tato krásná karta má jednu velikou zvláštnost a tou je neschopnost pracovat na jiných deskách než Gigabyte – tato karta totiž nemá BIOS. Ne to není vtip. BIOS karty je včetně flashovacího programu uložen na přiloženém CD a pokud vlastníte jednu z desek z tohoto seznamu : GA-BX2000, GA-6BXE, GA-ZXC, GA-6CX, GA-6VX-4X a GA-6VXE+ - pak máte vyhráno. Stačí jen naflashovat váš “starý” BIOS na desce, pak zasunout grafickou kartu do AGP a zapnout počítač. Ten by měl naběhnout bez naprostých problémů a při testování tomu tak skutečně bylo. Ještě jedna věc, pokud byste se báli, že karta vám na jiném počítači shoří, pak rozhodně nemějte obavu, prostě jen nepojede.
Další malý rozdíl od “skutečné” G400 je v použitém chladiči. Jak jste si jistě všimli, používá GA-MG400 pouze pasivní chladič, avšak ani v tomto případě se nemusíte obávat. I tento pasivní chladič stačí a karta vám rozhodně neshoří.

A teď trochu technických detailů, jsou stejné jako u Matroxe, ale raději pro pořádek :
  • 0.25 mikronový G400 čip taktovaný na 125 MHz
  • 16 MB SGRAM taktované na 166 MHz a připojené přes 128-bitovou sběrnici se schopností vyprodukovat 250 Mpixel/s
  • 300 MHz RAMDAC
  • 2D max. rozlišení 2048x1536 v 16.8 milionech barvách a s frekvencí 85 Hz
  • 3D max. rozlišení 1600x1200 v 16.8 milionech barvách bez Z-bufferingu
  • podpora AGP 4x i 2x
  • plná akcelerace DVD
  • podpora EMBM - environment mapped bump mapping – stačí se jen podívat na obrázek a bude vám hned jasné, o co jde. Vlevo je obrázek s použitým EMBM a vpravo bez. Rozdíl je patrný na první pohled.
EMBM

Pokud si tuto kartu zakoupíte, dostanete k ní i solidní balíček programů a her. V sadě jsou jen trochu pozměněné ovladače od Matroxu, včetně jejich utility PowerDesk, která vám umožní nastavit si téměř cokoli co se týče obrazu, hry Need For Speed III: Hot Pursuit, SuperBike World Championship, Future Cop LAPD a Populous : The Beginning. Dále pak ukázkovou verzi DVD playeru PowerDVD (mnohem lepší by bylo dodat plnou verzi DVD přehrávače, ale co s tím naděláme).

A teď konečně část nejdůležitější – testování. To proběhlo na P III 500 MHz, se základní deskou GA-BX2000 (čipset 440BX od Intelu), 128 MB RAM PC100, SCSI harddisku IBM DGVS09U 9GB zavěšeném na SCSI řadiči Tekram a konečně zvukovou kartou SoundBlaster AWE 64. Jako protivník byla nasazena karta též od Gigabytu a to GA-660 Plus, která je založena na čipu NVIDIA TNT2-A. I když testování dopadlo podle očekávání a TNT2-A byla rychlejší něž G400, byl rozdíl mezi oběma kartami v určitých chvílích téměř propastný, což nepochybně znamená, že se něco děje. A taky, že ano. Gigabyte totiž nějak pozapomněl aktualizovat ovladače a jejich modifikovaný PowerDesk je již pár měsíců z obliga. Další “drobný problém” jsou chybějící ovladače TurboGL, které zvyšují výkon například ve hrě Quake III Arena. Tyto dva “bugy” zapříčinili snížení výkonnosti karty v testu a to není dobré.

Skutečně objektivní hodnocení této karty se zatím v nedohlednu. Pokud se Gigabytu podaří aktualizovat ovladače, pak to bude rozhodně velmi dobrá karta ze velmi dobrou cenu (v USA kolem $90). K dobru jí rozhodně přispívá špičková kvalita obrazu, skvělé hry, přidané v “balíku”. Nevýhody jsou celkem jasné, staré ovladače snižující výkon a možnost pracovat pouze na vybraných deskách firmy Gigabyte. Určení této karty je zcela zřetelné – OEM trh : “Chcete G400 a k tomu velmi kvalitní základní desku Gigabyte – tady je a dokonce velice levně !” – perfektní kombinace do sestav, kde se výrobci, především zabývají cenou. Takže. Žijete-li ve světě “Gigabyte”, pak rozhodně musíte tuto grafickou kartu mít (samozřejmě až po aktualizovaných ovladačích).

Zdroj: SharkyExtreme
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.