gadget
Miniaturní aplikace velice podobná widgetu. Za gadget (v překladu „hračička“) se obvykle považuje položka postranních panelů (tzv. side barů). Side bar pak obvykle slouží jako engine, k němuž se gadgety vztahují. Nejsnadněji můžete gadgety najít na snímcích obrazovky z operačního systému Windows Vista, který side bar s několika předinstalovanými gadgety defaultně obsahuje. Na internetu je k dispozici spousta různých zpracování side baru s nejrůznějšími gadgety. Drtivá většina z nich je distribuována zdarma. Side bary i gadgety lze najít pro všechny běžně používané operační systémy.
Gainward
Výrobce kvalitních grafických karet s čipy NVIDIA. Firma byla založená v roce 1984 v Taipei (Čína). Gainward nabízí celý sortiment grafických karet od Low-Endu až po High-End. Továrna v Číně, založená v roce 1992, produkuje přibližně 1,2 milionu grafických karet za měsíc.
Naše články o společnosti Gainward.
Galaxy
GALAXY Technology - firma, se sídlem v Hong Kongu, byla založena v roce 1994. Zaměřuje se na výrobu grafických karet a základních desek s čipy NVIDIA, vyrábí také TV Boxy. Továrna se nachází v Číně.
Game Port
Rozhraní, které je součástí DA-15 konektoru, který nalezneme na většině zvukových karet. Game port slouží k připojení herních ovladačů jako je gamepad, joystick či volant s pedály. V současnosti je Game port nahrazen USB rozhraním.
Gamma
Gamma korekce, též gama, intenzita obrazu či míra konktrastu - jedná se o stejnoměrnou regulaci barevných složek, jejímž výsledkem je nestejnoměrná změna jasu. Výsledkem je určitý kompromis mezi kontrastem a jasem.
GDDR
Obecné označení paměťových modulů pro grafické karty. GDDR zpravidla mívají vyšší takty než konvenční DDR. Stejně jako u klasických DDR, i zde rozlišujeme několik verzí počínaje GDDR2, přes GDDR3, GDDR4 až k chystaným GDDR5.
GeForce
Název pro grafické karty společnosti NVIDIA. Série karet GeForce odstartovala s GeForce256, následována sériemi GeForce 2, GeForce 3, GeForce 4, GeForce FX, GeForce 6, GeForce 7 až po současnou generaci GeForce 8 s podporou DX10.
GEIL
Golden Emperor International ltd. - Světoznámý výrobce pamětí RAM pro PC a MAC. Paměti GEIL oplývají dobrou taktovatelností, čímž si u mnoha uživatelů vysloužily dobré jméno.
Naše články o společnosti GEIL.
Genius
Výrobce počítačových komponent, periferií, multimediálních zařízení atd. Portfolio této společnosti je opravdu obsáhlé a s výrobky této společnosti se můžeme setkat velmi často zejména kvůli dobrému poměru cena/výkon (kvalita).
Naše články o společnosti Genius.
GIF
Graphics Interchange Format - grafický formát využívající bezztrátové komprese LZW určený pro použití na webovou grafiku. Vzhledem k tomu, že není schopen pracovat s více než 256 barvami ze kterých může být jedna barva určena jako průhledná, je vhodný pouze pro jednoduché obrázky jako schéma nebo nadpis. Formát GIF umožňuje obrázek animovat pomocí rámců.Jednotlivé varianty formátu GIF byly vyvíjeny v letech 1987 (varianta 87a) a 1989 (varianta 89a), od 11.8.2006 není na tento formát žádný platný patent.
GIGABYTE
GIGA-BYTE Technology CO., LTD. - Společnost zabývající se výrobou počítačových komponent jako jsou základní desky či grafické karty a také výrobou notebooků, HTPC atd. V současné době jsou produkty této společnosti velmi oblíbeny obzvláště kvůli výborné taktovatelnosti a přiměřeným cenám.
Naše články o společnosti Gigabyte.
Gigabyte @BIOS
@BIOS je freeware utilita společnosti Gigabyte sloužící k aktualizaci (upgrade) BIOSu základní desky z prostředí operačního systému Windows. Program po spuštění sám vybere a stáhne ze serveru poslední aktuální BIOS pro danou desku a po potvrzení dojde k automatickému upgrade BIOSu na základní desce. Utilita spolu s návodem je volně ke stažení na stránkách společnosti Gigabyte.
GLAN
Zkratka pro Gigabit LAN, též Gigabit Ethernet. Jedná se síťové rozhraní disponující rychlostí až jeden gigabit za sekundu (1 Gbps) v obou směrech (Download/Upload - Full duplex).
GNU GPL
GNU General Public License - jedná se o licenci pro šíření SW (jejíž druhá verze pochází z roku 1991) způsobem, kdy je umožněno přístup ke zdrojovým kódům. Pokud je na jejich základu je vytvořena nová aplikace, je povinné ji šířit pouze pod stejnou licencí (tedy GPL, k šíření však nejsme nuceni). Osoba šířící program či jeho modifikaci si sama může určit, zda-li jej bude šířit bezplatně či za poplatek. Licence se ovšem nemusí vztahovat na části aplikace jenž lze považovat za nezávislé a nejsou odvozeny od díla pod GPL. Více na adrese:
http://www.gnu.cz.
Gordon E. Moore
V roce 1968 spoluzaložil Intel Corporation. Nejprve pracoval jako výkonný viceprezident. V roce 1975 se stal prezidentem společnosti. Po volbách roce 1979 zůstal výkonným ředitelem až do roku 1987 a pak byl jmenovám čestným předsedou společnosti. Moore je znám také svou formulací Moorova zákona, která se poprvé objevila v roce 1965, kdy tvrdil, že za deset let (tj. 1975) budou mít čipy 160 000 prvků, což se přesně splnilo. V roce 1980 došlo k úpravě, že se počet prvků nezdvojnásobí každých 18, ale až každých 24 měsíců. Podle projekce z roku 1975 se počet prvků přesně nevyvíjí (na dlouhou dobu se zpomalil, nyní se zase zrychluje), i zdvojnásobování počtu prvků už bude zřejmě platit pouze několik let, protože jinak bychom dospěli k 2^64 prvků již v roce 2024. V každém případě, Moorovo pravidlo se stalo vůdčím principem pro polovodičový průmysl - vyrobit výkonnější čip za nižší cenu. Moore dosáhl diplomu B.S. (asi bakalář přírodních věd) v Chemii na univerzitě v Kalifornii a Berkeley a Ph.D. (doktorát) z Chemie a fyziky na kalifornském institutu. Narodil se v San Franciscu 3 ledna 1929. Je ředitelem Gilead Sience Inc., členem Národní Akademie Techniky (strojnictví), a také členem IEEE. Moore figuruje i ve správní radě Kalifornského technologického institutu. V roce 1990 obdržel od prezidenta George Bushe Národní medaili za technologii.
GPRS
GPRS - (General Packet Radio Services) - jedná se o mobilní datový standard používaný v sítích GSM. Toto spojení je v drtivé většině zpoplatňováno za přenesená data, tedy nikoliv za dobu připojení jako je tomu u CSD připojení. Rychlost GPRS připojení závisí hlavně na dvou faktorech. Prvním faktorem je použité kódovací schéma (CS-1 8kbit/s, CS-2 12kbit/s, CS-3 14,4kbit/s, CS-4 20kbit/s - rychlosti uvedené na jeden timeslot). Síť mobilního operátora si volí typ kódovacího schématu podle odstupu signálu od rušení. Druhým faktorem je třída mobilního zařízení. Tyto třídy určují kolik timeslotů (současných spojení) umí zařízení současně použít. V současné době se většina mobilních zařízení vyrábí v třídě 10, která umožňuje užití až 5 timeslotů a to v konfiguraci 4 pro download a 1 pro upload, nebo 3 pro download a 2 pro upload. Teoretická maximální rychlost GPRS je tedy 80kbit/s (CS-4, mobil třídy 10).
GPS
Global Positioning System - vojenský navigační družicový systém, který provozuje ministerstvo obrany Spojených států amerických. GPS zařízení je dnes běžnou součástí moderních automobilů či mobilních zařízení jako MDA, PDA apod. Přesnost zaměření polohy se v současnosti pohybuje (v civilním sektoru) v rozmezí 2 až 7 metrů.
GPU
Graphics processing unit, též grafický procesor. Jedná se o mikročip, který nalezneme na grafické kartě. Od něho se odvíjí následný grafický výkon podobně jako výkon výpočetní v případě CPU. GPU mívají vždy svá přesná kódová označení jako např. G80 (NVIDIA GeForce 8800) nebo R600 (AMD Radeon HD2900XT)
GPU-Z
GPU-Z je freewarová aplikace pro MS Windows, která slouží na získání podrobných informací o grafické kartě a jejím čipu.
GSM
Global System for Mobile communications - původně ze slov Groupe Spécial Mobile. Jedná se o standard, který využívají mobilní telefony ke vzájemné komunikaci.
GUI
Graphical user interface - grafické uživatelské rozhraní. Jedná se o obecné označení uživatelského rozhraní operačního systému, které slouží k přímé interakci s uživatelem. Například systém MS-DOS nedisponuje grafickým rozhraním a vše probíhá výhradně přes příkazový řádek. Až první verze MS Windows přinesly GUI díky kterému se počítače začaly masově šířit i do běžných domácností. Nebyl to ale samozřejmě jen Microsoft, kdo přinesl GUI, první grafické rozhraní přinesla firma Apple u svých Mac OS X.