Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Pojmy
Narrowband Úzkopásmový - jedná se o obecné označení pro přenos dat nízkými rychlostmi. Obecně jde o jakoukoli síť, která přenáší data rychlostí nižší než 100 Kb/s.
NAS NAS jako Network Attached Storage je úložné zařízení připojené na Ethernetovou síť. Jako záznamové médium může být využit pevný disk, flash disk a pomocí USB mostu i další. Využívá TCP/IP a DHCP protokoly a vedle nich samozřejmě i jiné jako FTP, Samba a další. Může být tedy použito jako samostatný File Server, ale i samo o sobě může být využito pro stahování dat ze sítě (Bittorent, FTP, HTTP).
NASM The Netwide Assembler je v současné době nejuniverzálnější překladač ASM pro procesory na architektuře x86 a nyní i x86-64. V současné době je k dispozici pro řadu OS (Linux, Windows, DOS, OS2) s bohatým výběrem výstupních formátů který jim umožňuje vytvářet soubory pro všechny zmíněné OS, bez ohledu na to, zda-li pod tímto OS právě běží. Mimo jiné muže být užíván i pro psaní samotných OS či částí programů jenž je potřeba mít v extrémně rychlém provedení. Jeho vývoj je veden jako OpenSorce, přičemž licence pod níž je poskytován je GPL. http://nasm.sourceforge.net.
NAT Network Adress Translation (překlad síťových adres) je funkce routeru, která překládá neveřejnou IP adresu z lokální sítě při přechodu do Internetu na jedinečnou IP adresu. Pokud klient posílá data do Internetu právě přes směrovač s funkcí NAT, jeho adresa bude přeložena na veřejnou a pod náhodným portem uložena v tabulce překladů. Při odpovědi si router daný port vyhledá a pošle pakety na jemu přiřazenou IP adresu. Číslo portu je jenoznačné pro jeden překlad. Při nedoručení odpovědi se po stanovené době řádky tabulky vymažou, což zabraňuje zbytečnému zaplňování tabulky. Tato funkce šetří veřejné IP adresy a zvyšuje bezpečnost počítačů připojených za routerem (není známá jejich skutečná IP adresa). Existují dva režimy NAT: statický a dynamický. V statickém režimu se narozdíl od dynamického umožní přístup pouze na vybrané privátní IP adresy (používá se pro přístup k Internetovým službám v síti LAN).
NBD NBD záruka - z anglického Next Business Day - příští pracovní den. Tento typ záruky se většinou využívá u notebooků a v praxi znamená, že nejpozději následující pracovní den po vzniku závady se k zákazníkovi dostaví technik který ji vyřeší. Tuto záruku si lze dokoupit k notebookům většiny solidních výrobců jako Lenovo, HP, Toshiba, Dell aj.
NC Norton Commander - souborový manager společnosti Symantec, který byl díky své jednoduchosti a funkčnosti jedním z nejolíbenějších programů pro MS-DOS. V distribuční síti byl od roku 1986 až do roku 1998. Poslední verze pro MS-DOS nesla označení 5.51. Vydáno bylo také několik verzí pro MS Windows.
NCQ Native Command Queuing - Vlastnost některých SATA disků. NCQ umožňuje nevykonávat požadované I/O operace jako FIFO, ale efektivně je řadit, aby se předešlo zbytečnému pohybu čtecích hlaviček nad diskem a tím by mělo dojít k průměrnému zrychlení vyřízení těchto požadavků. Z této technologie těží především pevné disky nasazené v serverech.
NDA Z anglického Non-Disclosure Agreement, též Confidential Disclosure Agreement - CDA - jedná se o dohodu mezi dvěma a více stranami, jejímž předmětem je ochrana informací. Strany se touto dohodou zavazují, že neposkytnou informace, jichž se dohoda týká, nikomu dalšímu, nebo nedojde k jejich zveřejnění. Informace mohou být různého charakteru, od výrobních postupů až po obchodní tajemství. V IT NDA uzavírají např. výrobci hardwaru se svými partnerskými firmami, kdy se zavazují že nezveřejní informace o nově připravovaných projektech. Tyto NDA jsou většinou dočasné, v momentě kdy je nový výrobek uveden na trh, se část informací může zveřejnit. NDA může být i součástí pracovní smlouvy mezi zaměstnavatelem a novým pracovníkem. V extrémních případech je utajena i samotná existence NDA.
NDAS NDAS - Network Direct Attached Storage je úložné zařízení využívající Ethernetového rozhraní, ale již ne TCP/IP a DHCP protokolů. NDAS slibují vyšší výkon než NAS, samozřejmě jednodušší nastavení a obsluhu, ale jsou limitované pro použití pouze na lokální síti a orientované spíše na konzumní využití (kompatibilní se spotřební elektronikou).
Nehalem Nové architektura Intelu, nastupce současné Core, která má být další revolucí ve vývoji CPU. První procesory se mají objevit již v roce 2008. První CPU z této řady (jádra Yorkfield a Wolfdale) budou ještě využívat dnešní patici LGA 775 a již existující čipsety. V roce 2009 se objeví nová patice LGA 1160 a s ní nové procesory s jádry Lynnfield a Havendale. Prvně jmenovaný bude nativní čtyřjádro (s podporou Hyper-Threadingu známého z doby Pentium 4), 8 MB L2 Cache, integrovaným dual-channel řadičem pro DDR3 paměti a pravděpodobně i integrovaným grafickým jádrem (známe již z procesorů Rise MP6). Havendale bude pouze dvoujádro určené do levných sestav a pro kancelářskou práci, bude tedy obsahovat 4 MB L2 cache a opět integrované grafické jádro, řadič pamětí a také PCI-E linky. Díky této integraci a také díky opuštění konceptu klasické FSB se změní i základní desky, na kterých bude pouze jeden hlavní I/O čip místo dnešního North a Southbridge, FSB bude nahrazena rychlejší sběrnicí s názvem QuickPath. Nejvýkonnějším řešením z řady bude procesor s jádrem Bloomfield, pro který je plánována patice LGA 1366, který bude podporovat dokonce triple-channel řadič DDR3 pamětí (zpočátku na desce, později přímo v jádru CPU). Tento nejvýkonnější CPU (4 jádra, 8 MB L2 cache, HT) bude však využívat starší koncepce s klasickým čipsetem. Všechny tyto procesory budou vyráběny 45 nm výrobním procesem, a budou obsahovat rozšířenou instrukční sadu SSE4. Část těchto informací je doposud nepotvrzena a může se ještě změnit.
Netbook Označení Netbook zavedl Intel v souvislosti s uvedením své nové platformy Atom (kódové jméno Diamondville). Termín označuje malé, lehké (váha okolo 1 kg) a levné notebooky, určené primárně pro nenáročné použití - internet a jednodušší kancelářské aplikace. Jsou složené z komponentů s důrazem na nízkou spotřebu a vyzařování tepla na úkor výkonu, často používají SSD nebo paměťové karty místo klasických pevných disků, DVD mechanika chybí. Jako OS je nainstalován Linux nebo Windows XP. Nejčastěji používané procesory jsou Intel Atom, VIA C7 Nano, případně podtaktované verze klasických notebookových procesorů. Velikost displeje se pohybuje mezi 7" a 10", grafická karta je vždy integrovaná v čipové sadě.
Netiketa Soubor nepsaných pravidel, podle kterých by se měli chovat účastníci dění na Internetu. Stručně by se dalo toto internetové dvanáctero shrnout asi takto:
1. Chovejte se na internetu k druhým tak, jak byste se k nich chovali, kdyby stáli před vámi.
2. Dodržujte běžná pravidla slušnosti z normálního života.
3. Chovejte se podle pravidel místa kam píšete nebo přispíváte, internet je celosvětový a v různých koutech země mohou být různé věci nepřípustné.
4. Když posíláte e-mailem soubory nebo vkládáte obrázky, mějte na paměti, že mnoho lidí může mít o hodně pomalejší internetové připojení než vy.
5. Neporušujte autorská práva. Snažte se dodržovat pravopis. Nezveřejňujte nepravdivé nebo choulostivé informace.
6. Znáte-li v diskusi odpověď, která může pomoci, pomozte. Příště bude pomoženo třeba vám.
7. Pokud vám přišla zpráva, která neměla být adresována vám, upozorněte odesílatele a tuto zprávu smažte.
8. Nezneužívejte svoji moc, zvláště pokud jste například správce sítě.
9. Když někdo udělá chybu, nezlobte se na něj, i vy děláte chyby.
10. Nešiřte HOAX, upozorněte rozšiřovatele na jeho pochybení.
11. Nerozesílejte SPAM a reklamu.
12. Nestahujte nelegální software apod.
Nexus
Nizozemská firma Nexus Technology BV byla založena v roce 2000 skupinou expertů na tepelnou vodivost a snižovaní hluku v počítačovém průmyslu. Firma se zabývá výrobou produktů optimalizujících průtok vzduchu počítačem, chlazením a odhlučněním jednotlivých komponent. Naše články o společnosti Nexus.
nForce Označení pro čipové sady společosti NVIDIA. Nejstarší variantou byla rodina čipsetů nForce 2, používaná u základních desek se socketem A. Nahradila ji rodina nForce 3, která se na trhu objevila s prvními procesory AMD Athlon 64. Najít ji můžeme u socketů 754, 939 a 940. Další čipsety nesly označení nForce 4. Jednalo se o poměrně oblíbené čipové sady, avšak měly i své mouchy v podobě problémů s některými pevnými disky apod. Nalézt je můžeme v kombinaci se sockety 754, 939 a AM2 pro AMD platformu, ale také u socketu LGA 775 pro platformu Intel. Další rodinou čipsetů je nForce 500, která byla světu představena 23. května 2006. Najít ji můžeme na deskách pro Intel i AMD, určená je tedy jak pro socket AM2, tak pro LGA 775. Poslední a současnou rodinou je nForce 600, která byla uvedena na trh v listopadu 2006. Určená je opět pro obě platformy.
NFS 1) Zkratka dnes již legendárního simulátoru automobilových závodů Need For Speed společnosti Electronic Arts. Série herních titulů Need For Speed je rozšiřována každoročně, aktuálně se jedná o NFS: ProStreet.
2) Zkratka Network File System. Jedná se o Internetový protokol, který umožňuje vzdálený přístup k souborům skrze počítačovou síť. Tento protokol byl původně vyvinut spoločností Sun Microsystems v roce 1984, v současné době má jeho další vývoj na starost organizace Internet Engineering Task Force (IETF). Funguje především s transportním protokolem UDP a od verze 3 je možné použití s protokolem TCP. V praxi si můžete prostredníctvím NFS klienta pripojit disk ze vzdáleného serveru a pracovat s ním jako s lokálním.
nibble Nibble (též někdy psáno jako nybble, popř. česky jako nybl) je označení pro skupinu 4 bitů. Jedná se tedy o polovinu bajtu. 4 bity představují 16 možných hodnot, a tudíž nybl koreponduje s jedním hexadecimálním číslem (někdy se proto v angličtině používá termín "hex digit" nebo "hexit"). Tato jednotka se používala zejména v minulosti a původně označovala skupinu bitů menší než 8 (ale nemuselo se nutně jednat o 4).
NIC Network Interface Card - česky síťová karta, sloužící ke komunikaci počítačů v počítačové síti. Ve stolních počítačích má obvykle podobu rozšiřující karty do slotů ISA, PCI, PCIe nebo je přímo integrována na základní desce. V případě notebooků je síťová karta rovněž obvykle integrována na základní desce, může se ale používat i externí přípojení s rozhraním PCMCIA. NIC obecně rozlišujeme na síťové karty pro pracovní stanice a na serverové síťové karty. Ty jsou obvykle víceportové a musí poskytovat více funkcí (například zvýšenou datovou propustnost, rozšířené možnosti komunikace a snížené zatížení procesoru).
Každá NIC má v paměti EEPROM uložený jedinečný 48-bitový identifikátor (MAC adresu) a firmware.
Nidec
Japonská společnost Nidec byla založena 23. července 1973. Její nynější kapitál dosahuje 66 248 341 486 jenů (což je asi 43 760 000 korun) a zaměstnává 1 590 lidí. Zabývá se výrobou malých vřetenových motorů pro pevné disky a malých a středních bezvřetenových motorů, mimo jiné pro ventilátory, které Nidec i vyrábí. V portfoliu má i několik málo chladičů pro mikroprocesory, včetně modelů totožných s boxovanými chladiči Intel.
Nichicon
Společnost Nichicon (Kameoka) Corporation vznikla přejmenováním Kansai-Nii Works Corporation, Ltd. v říjnu roku 1960, která se v srpnu 1950 oddělila od Nii Works Corporation, Ltd. Zabývá se výrobou hliníkových a tantalových elektrolytických kondenzátorů, fóliových kondenzátorů, termistorů a dalších součástek.
Nippon Chemi-Con
Japonská společnost založená roku 1931 Toshio Satohem pod názvem Satoh Denki Kogyosho. Nynější název Nippon Chemical Capacitor Inc. získala při reorganizaci v srpnu roku 1947. Společnost se zabývá výrobou hliníkových elektrolytických kondenzátorů, vícevrstvých keramických kondenzátorů, fóliových a dalších kondenzátorů, varistorů, cívek a nejrůznějších elektromechanických součástek (zejména pro optické a disketové mechaniky).
Noctua
Rakouská firma Noctua vznikla ze spolupráce mezi rakouským Rascom Computerdistribution Ges.m.b.H, tajwanským Kolink International Corporation a partnerstvím s rakouským Österreichisches Institut für Wärmeübertragung und Ventilatorentechnik(ÖIWV). Jedná se o výrobce velmi kvalitního, výkonného a tichého chlazení počítačových komponent. Naše články o společnosti Noctua.
Northwood Kódové označení pro jádra procesorů Intel Pentium 4. Jednalo se jádra nahrazujíí přechozí s kódovým označením Willamette. Procesory Pentium 4 Northwood byly vyráběny 130nm technologií, takty se pohybovaly v rozmezí 1,6 až 3,06 GHz a byly určeny pro socket 478. Poslední verze tohoto procesoru již podporovaly Hyper Threading. Pentia 4 s jádrem Northwood byly později nahrazeny Pentii jádrem Prescott.
Novell Novell Inc. - americká softwarová korporace, kterou v současnosti tvoří velké množství malých firem, specializující se na síťové operační systémy (Novell NetWare a SUSE Linux).
NT New Technology - označení pro nové technologie, které použil Microsoft u operačních systémů Windows NT, 2000, XP, 2003 server a Vista.
NTFS New Technology File System, též NTFS - souborový systém (podobně jako FAT), na jehož vývoji se podílel Microsoft společně s IBM a poprvé ho použily u operačního systému Windows NT. NTFS používá 64-bitové adresy clusterů (FAT32 používá 32-bitové), díky tomu může být diskový oddíl velký až 16 EB (exabajtů - trilionů bajtů). Oproti FAT přináší NTFS několik novinek, například: dlouhá jména souborů, šifrování, kompresi na úrovni souborového systému, podporu pro přidělování práv k souborům, kvóty, hardlinky a symlinky (odkazy na soubory na úrovni filesystémů), žurnálování (všechny zápisy na disk se zároveň zaznamenávají do speciálního souboru/žurnálu, při havárii systému při zápisu, je možné nedokončené operace dokončit nebo zrušit).
NTSC National Television System Committee - soustava barevné televize se současným přenosem barev. Jedná se o standard, který je používán od roku 1954 v USA (vznikl ale již v roce 1940). Výhodami tohoto standardu je jeho úplná slučitelnost s černobílou televizí a jednoduchost přijímače. Z nevýhod lze jmenovat velkou citlivost signálu na zkreslení diferenciálním zesílením a diferenciální fází. Dříve se také často stávalo, že NTSC norma měla problémy s barvami, které nebyly sesynchronizovány s videem. NTSC video disponuje snímkovou frekvencí 29,97 fps a 525 řádky (reálně však pouze 486 řádky) Podobně jako norma PAL, tak i NTSC má několik verzí, jako např. NTSC-M, NTSC-J, NTSC-N ad.
NVIDIA
Společnost NVIDIA Corporation se zabývá výrobou grafických čipů, grafických karet, čipových sad i celých základních desek. Společnost byla založena v roce 1993 a v současné době patří mezi největší společnosti ve svém oboru. Proslavila se především svými grafickými kartami GeForce a Quadro a také čipovými sadami nForce. Naše články o společnosti NVIDIA.
NVIO NVIO Processor (NV I/O) - Jedná se o speciální přídavný čip, který je použit u grafických karet společnosti NVIDIA GeForce 8800 GTS/GTX (v případě těchto karet se nachází mimo jádro ve formě samostatného čipu). Jedná se o čip, který zajišťuje veškerou komunikaci mimo PCI-Express sběrnici (obsluhuje tedy i SLI), zajišťuje obsluhu grafických výstupů/vstupů a rovněž se i stará o HW dekódování (HD) videa a poskytuje HDCP ochranu. První verze tohoto čipu měly právě s HDCP ochranou problémy, to však vyřešila nová revize tohoto čipu. Grafické karty GeForce 8800 GTS/GTX disponují v čipu NVIO starší jednotkou pro akceleraci HD videa pojmenovanou jako VP1 (Video Procesor 1), která sama o sobě přináší jen velmi slabou akceleraci HD videa (VP1 používají také karty GeForce 7). V případě karet GeForce 8400/8500/8600 je čip NVIO integrován přímo v jádře a používá již nový VP2, který při akceleraci videa podává mnohem lepší výsledky. K dokonalosti je pak vše dovedeno u grafické karty GeForce 8800 GT, kde je čip NVIO opět integrován přímo v GPU a obsahuje nejen VP2, ale také BSP (Bitsteam Processor) a AES128, což jsou technologie, které ve výsledku přinášejí opravdu vynikající výsledky (nízké zatížení CPU) při přehrávání HD videa.
NVRAM Non-volatile RAM - označuje skupinu RAM pamětí, která k uchování uložených dat nepotřebuje elektrické napájení - například klasický flashdisk.
NX bit NX bit v případě procesorů AMD; XD bit v případě procesorů Intel - z anglického "Non executable bit". Jedná se o vlastnost všech novějších procesorů. Má za úkol zabránit útokům některých virů, které využívají přetečení vyrovnávací paměti (stack overflow). Pokud je takový útok detekován, procesor zakáže spuštění kódu a program ukončí. Předejde tím poškození počítače virem a jeho dalšímu šíření. Jedná se však pouze o jeden z mnoha možných způsobů virových útoků, takže samotný NX bit nenahrazuje funkci antivirového programu. NX bit je podporován procesory AMD64 (včetně Sempron64), Pentium M (od jádra Dothan), Pentia 4 s jádry Prescott a Smithfield, Celeron D a novějšími. Intel používá svůj vlastní název - XD bit ("eXecute Disable bit"). Kromě podpory ze strany HW je nutná i podpora ze strany operačního systému. Ta je defaultně zahrnuta ve Win XP SP2, Win 2003 Server SP1, Win XP Pro x64, Vista, Mac OS X a v novějších distribucích Linuxu.