Google Calendar a PDA
19.6.2007, Pavel Bureš, článek
Webová aplikace Google Calendar není žádnou novinkou. Připomeňme, že se jedná o propracovaný kalendář, který můžete používat na všech počítačích, kde máte k dispozici kompatibilní webový prohlížeč a připojení k internetu. Potěšující je, že Google Calendar je zdarma. Pro majitele kapesních počítačů je podstatné, že existuje velké množství aplikací pro přenos údajů z Google Calendaru do PDA.
Kapitoly článku:
- Google Calendar a PDA
- Synchronizace s Windows Mobile
Google Calendar se představuje
Přestože se některým uživatelům může Google Calendar zdát jednoduchý až primitivní, základní funkci, tj. plánování schůzek plní dobře. Prvním krokem k používání kalendáře je vytvoření účtu pro služby Googlu. Registrační proces je jednoduchý, je třeba zadat obvyklé údaje – e-mailovou adresu, heslo, jméno a příjmení, časové pásmo atp. Po úspěšné registraci se stačí přihlásit na adrese www.google.com/calendar. Pro pořádek dodejme, že registrací do Google Calendaru si nevytvoříte účet k e-mailové schránce Gmail.
Po přihlášení do kalendáře se vám naskytne pohled na vlastní aplikaci. V levé části obrazovky si všimněte malého kalendáře, kde jsou zobrazeny dny v měsíci. Kliknutím na libovolné datum se zobrazí jeho denní výpis. Většinu obrazovky zabírá jeden z pětice režimů zobrazení. Kladně hodnotíme, že se Google Calendar dokáže přizpůsobit rozlišení displeje či velikosti okna prohlížeče. Aplikaci jsme testovali na notebooku s displejem o rozlišení 1400 x 1050 bodů, ale i na menších displejích pracuje kalendář korektně, jen se zobrazí méně informací.
Při zadávání nové schůzky se zadává název, datum a čas začátku i konce.Dále je možno nastavit opakování (denně, každý pracovní den, každý lichý či sudý den, každý týden, měsíc nebo rok). Lze zadat i místo konání schůzky, vybrat kalendář a zapsat si popisek. U každé schůzky je možno nastavit zvukové připomenutí v rozsahu 5 minut – 1 týden. Pokud nechcete některé položky v případě sdílení kalendáře zobrazit ostatním, označte je jako osobní (Private). Záznamy označené jako veřejné (Private) jsou viditelném pro všechny uživatele sdílející kalendář. Jestliže se schůzka netýká jen vás, je možno dotyčné osoby ke schůzce přizvat, stačí do kolonky Guests napsat jejich e-mailové adresy. Google Calendar vám při psaní nabídne adresy, které byly v minulosti k odeslání použity.
Jak jsme již psali výše, uživatel má k dispozici celkem 5 pohledů na data – denní, týdenní, měsíční a agendu. Poslední pohled je uživatelsky definovatelný, což znamená, že si můžete vybrat, na jak dlouho dopředu se budou schůzky vypisovat.
V denním a týdenním pohledu jsou nejmenší časovou jednotkou půlhodiny, v měsíčním dny. Režim Agenda je pouhým výpisem schůzek.
Na Google Calendaru oceňujeme několik věcí. Mj. to, že po načtení se kalendář chová stejně jako aplikace pro váš operační systém, nemusíte čekat, než se něco načte atp. Další "vychytávkou" je možnost rychlého prodloužení trvání akce. Stačí kurzorem myši uchopit spodní část obdélníku se schůzkou a roztáhnout ho dolů, stejně jako je tomu např. v tabulkovém editoru.
V nastavení si můžete zvolit jazyk, kterým na vás program bude mluvit, čeština však chybí. Na výběr máte angličtinu, němčinu a další světové jazyky. Užitečné je nastavení časového písma, formátu data a začátku týdne.
Pokud uznáte za vhodné, můžete data ve svém kalendáři sdílet s jinými uživateli. Máte na výběr, komu dovolíte upravovat vaše schůzky a kdo se pouze dozví, kdy máte volno.
Kromě vlastního kalendáře můžete prohledávat i veřejné položky ostatních uživatelů. Nevíte, na které divadelní představení v Praze zajít? Stačí do vyhledávacího políčka napsat "divadlo v Praze" a kliknout na Search public events. Dostane se vám seznamu několika schůzek splňujících zadaná kritéria, navštívit můžete např. představení Chvála bláznovství.
Z dalších funkcí jmenujme jen krátce ty nejdůležitější. Upozornění na schůzku vám může být zasláno e-mailem i formou textovou zprávy. Překvapilo nás, že SMS přišla i na české číslo. Uživatel si může vytvořit více kalendářů, nastavit jim práva pro sdílení atp. Někdy zábavné, jindy i užitečné jsou Other Calendars (Ostatní kalendáře). Ty jsou často svázány s konkrétní zemí a obsahují státní svátky daného státu atp. Kalendářem, kterému nezáleží na státní příslušnosti, jsou fáze měsíce.
V příštím článku se budeme věnovat synchronizačním programům pro Windows Mobile.