V některých přesně specifických úlohách je již dnes kvantový počítač nadřazen. Bohužel, nebo bohudík je naprosto neuniverzální. Takže zatím musí být přesně navržen na danou úlohu a pak ho stejně umí ovládat jen "pár" lidí na světě. Je to docela sranda dělat na něčem co nikomu ani nedokážete vysvětlit jak to funguje :D
Odpovědět0 0
ENIAC se taky programoval tak, ze se vystupy z jednoho obvodu dratem spojili se vstupem druheho obvodu.
Zacit "neuniverzalne" ju uplne prirozene.
Kvantovy pocitac nemusi byt univerzalni. Kdyz ho "staticky" spoji tak aby faktorizoval velka cisla a budou pridavat dalsi a dalsi qubity tak to bude ta nejdulezitejsi vec co se v IT/kryptografii stala za poslednich X let.
Nejenom nove, ale i stare zasifrovane spravy budou desifrovatelne. To co dnes posilame cez sifrovane snapchaty si staci ulozit a desifrovat si to o 5 let kdyz bude mit kvantovy pocitac dost qubitu.
Odpovědět3 0
Eniac byl před 70 lety. Přičemž pokrok jde dopředu mnohem rychleji než tehdy a na kvantových počítačích pracuje nejedna laboratoř. Tipl bych, že reálně budou k mání v širším měřítku do deseti let.
PS: a ohledně toho, kolik lidí to s nimi umí. Hele na férovku: kolik lidí to opravdu umí s pc? Ano, rok co rok lezou z univerzit spousty "inženýrů", ale kolik z nich třeba opravdu umí programovat? Ne na úrovni: slepit kód ve visual basicu, nebo pokročilejší makra v excelu. Mám na mysli lidi, schopné se hrabat třeba v jádře systému. 5 ročně? A to možná přeháním..
Odpovědět0 2