Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing

24.12.2018, Jan Vítek, článek
Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing
Rok 2018 z hlediska grafických karet a čipů byl pro AMD a NVIDII diametrálně odlišný. Zatímco AMD si své zásadní novinky teprve chystá, NVIDIA na nic nečekala a rozhoupala se rovnou k revoluci. Jak to bude pokračovat?

Grafické karty v příštím roce

 
Nyní už nastupuje prostor pro spekulace, fámy a nezaručené informace, protože ani AMD a ani NVIDIA toho o svých budoucích grafických produktech moc neprozradila. Na Intel můžeme zatím zapomenout, protože jeho čas nastane (doufejme) v roce 2020. Řeč tak bude pouze o Radeonech a GeForce. 
 
 

AMD a Navi

 
AMD už zdá se vymačkala vše, co zbylo v generaci Polaris, když uvedla na trh Radeon RX 590 a s Vegou už se nechce obtěžovat do herního světa. To znamená, že nám zbývá se těšit na Navi, což má být generace vytvořená opět s ohledem na grafiku a hry, ne na GPGPU. 
 
 
A co víme o generaci Navi? S jistotou v podstatě jen to, že půjde už o 7nm čipy. Nyní doufáme, že se o Navi více dozvíme během veletrhu CES 2019, který proběhne v druhém lednovém týdnu. Dobře také víme, že TSMC už má rozjetou výrobu pomocí 7nm technologie a kdo by se obával, že tato firma snad nebude stíhat, poslední zprávy říkají, že tomu bude spíše naopak
 
O nástupu Navi můžeme už jen spekulovat. Problém je i ten, že prvním 7nm GPU firmy AMD je Vega 20 pro profesionální karty a akcelerátory, takže když se mluví právě o příchodu prvního 7nm GPU, o Navi se tím nedozvíme nic. 
 
První vyrobené čipy Navi by už měly být dávno v laboratořích AMD jako vzorky a z minulosti víme, že pak už lze během osmi či devíti měsíců očekávat na trhu hotové produkty. A pokud danou zprávu datujeme do letošního října, šlo by karty s GPU Navi očekávat někdy v polovině roku 2019. Ale co když AMD překvapí? Má ostatně šanci nyní nabídnout to, v čem NVIDIA selhala, a sice karty s výrazně lepším poměrem výkonu a ceny a ostatně přesně to se od Navi očekává, čili ne výkonnostní absolutorium.
 
Co se týče specifikací, na ty je opravdu ještě moc brzo, a tak můžeme zmínit leda prvotní odhady. Ty mluví o 40 CU, což lze přeložit jako 2560 Stream procesorů a to rozhodně není žádný šokující počet, i když ten byl vztažen k čipu Navi 12, který dle dosavadního stylu označování grafických čipů odpovídá low-endu. Už se však mluvilo o tom, že AMD chce změnit dosavadní styl v označování čipů, kde vyšší číslo znamená nižší řadu, a tedy i výkon. Pokud by měl být Navi 12 low-end vybavený 2560 SP, tak by případný Navi 10 musel být skutečné monstrum.
 
Čip s 2560 SP zase nevypadá na to nejlepší z generace Navi, když Polaris má až 2304 SP, ovšem celkový výkon ve hrách pak může ještě značně ovlivnit architektura a pracovní takty. Navíc se mluví o tom, že AMD nechce s Navi příští rok lámat výkonnostní rekordy a naopak chce nabídnout výkon srovnatelný s GeForce GTX 1080 za velice přijatelnou cenu. Mohl by něco takového zařídit čip se stejným počtem Stream procesorů, jako má i GTX 1080 CUDA jader? Těžko říci. 
 
 
Ovšem s ohledem na možnosti 7nm procesu, který dokáže dostat na plochu milimetru čtverečného asi 40 milionů tranzistorů, by teoretický Polaris se 2560 SP měl mít plochu kolem 150 mm2 oproti 232 mm2 v případě už reálného 14nm Polarisu s 2304 SP. Za předpokladu, že by šlo čipy architektury Polaris a Navi výkonnostně srovnávat dle počtu SP, tak by AMD vyrábělo 150mm2 GPU s výkonem GTX 1080, které by nebylo o moc větší než Baffin v Radeonu RX 560 nebo GP107 v GeForce GTX 1050 Ti. S takovým GPU by AMD skutečně mohlo a mělo být opět konkurenceschopné, jak ostatně slíbila samotná Lisa Su
 
Lisa Su ale uvedla ještě jednu důležitou věc, a sice že AMD chce být opět konkurenceschopné i v hi-endu, což by ale vůbec neodpovídalo tomu, že Navi nabídne nanejvýš výkon srovnatelný s GTX 1080. Takže můžeme vyhlížet CES 2019 a necháme se překvapit. 
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.