Hackeři loni okradli téměř miliardu lidí o 172 miliard USD
23.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Symantec, která vyvíjí např. bezpečnostní řešení pod jménem Norton, zveřejnila zprávu o rozsahu kyberzločinu ve 20 sledovaných zemích. Různým způsobem bylo okradeno 978 milionů lidí.
Společnost Symantec zveřejnila zprávu o kybernetických zločinech za minulý rok 2017. Ta se věnuje 20 zemím, které mají celkem 3,1 miliardy dospělých. Během minulého roku téměř třetina z nich, konkrétně 978 milionů, byla obětí kybernetických útoků. Celkem si hackeři měli přijít na 172 miliard amerických dolarů. Každá oběť tak ztratila v průměru téměř 4000 Kč.
53 % z tohoto čísla bylo obětí počítačových virů, neuvěřitelných 38 % zažilo zneužití platební karty. Ve 34 % případů došlo ke kompromitování uživatelského hesla, stejný počet lidi zažil i neoprávněný vstup do e-mailu nebo na účet na sociálních sítích. Obětí podvodných e-shopů pak bylo 33 % a celých 32 % napadených lidí kliklo na falešné odkazy v e-mailech, kde pak hackerům sami poskytli soukromé údaje.
Studie také zveřejnila některé z nedoporučovaných praktik, které mohly napomoci k úspěšným útokům. 20 % obětí používá na všech stránkách stejné heslo, 58 % z nich pak sdílelo své zařízení nebo heslo k němu s někým jiným.
Zmíněny byly i praktiky, které by bylo dobré následovat. Předně je to silné delší heslo, které je sice snadno zapamatovatelné, ale nemá spojitost s daným člověkem a je těžké k uhodnutí. Navíc by nemělo být stejné pro více účtů. Dvoufaktorová autentizace je rovněž dobrým nápadem. Na veřejné Wi-Fi se pak nedoporučuje dělat cokoli, kde lítají sítí vaše hesla, tedy nepřipojovat se k e-mailu, sociálním sítím nebo není dobrým nápadem ani nic kupovat či platit. V neposlední řadě je vhodné změnit výchozí hesla u nových zařízení, zejména routeru. Dobrou praktikou je neklikat na přílohy v e-mailech, které vypadají byť jen trochu podezřele a neuškodí i nějaký ten bezpečnostní software (firewall s antivirem).
Zdroj: symantec.com