Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Herní gigant GeForce 3 a jeho výkon

5.4.2001, Štěpán Mrázek, zpráva
Herní gigant GeForce 3 a jeho výkon
GeForce 2 Ultra již dnes nepatří mezi nejvýkonnější herní řešení .. pomyslnou korunu si již nyní může nasadit její mladší grafický čip GeForce 3. I když se více/méně sporadicky objevují v cenících tuzemských počítačových firem, skladem jej většina ještě nemá (v tuto chvíli prozatím nevím o jediné :-o).
Nic nestárne tak rychle jako grafické čipy, tedy je zde samozřejmě řeč o morálním stárnutí. Těžko označit za zastaralý kus hardwaru, o kterém jsme psali před necelým rokem jako o absolutní novince. V každém případě se o drastické zbrojení v oblasti grafických akcelerátorů postarala firma nVidia, která nasadila opravdu impozantní tempo vývoje. Její poslední novinka si bez jakýchkoliv problémů může nasadit pomyslnou korunu. Její jméno je GeForce 3 a tento článek je zaměřen na její výkon. Preview článek o tomto čipu si můžete přečíst zde.


Obr. 1 – Grafický čip nVidia GeForce 3

Jak je již uvedeno v úvodu, tento článek referuje o výkonu tohoto dozajista ostře sledovaného grafického čipu. Mezi prvními se objevily informace na serveru FiringSquad, kde provedli test referenční karty od společnosti nVidia vybavené tímto čipem a srovnávali jej s jeho „staršími“ kolegy GeForce 2 GTS a GeForce 2 Ultra.

Testovací sestava
V testovací sestavě byly použity dva výkonnostně různé procesory. Prvním z nich byl Intel Pentium III pracující na frekvenci 700 MHz a druhým pak AMD Athlon, který pracoval na frekvenci 1.1 GHz. Každý procesor samozřejmě pracoval v jiné základní desce, platforma Intel využívala model CUSL2-C od výrobce Asus (Intel 815EP). Procesor Athlon pak využíval desku Abit K7TA-RAID (VIA Apollo KT133A). Operační paměť o velikosti 256 MB typu PC133 SDRAM značky Corsair pracovala s nastavením CAS2. Pevný disk o velikosti 30 GB (IBM DTLA 307030) pak pracoval v režimu Ultra DMA/100. Následují jednotlivé testované grafické karty:
    • Referenční karta nVidia GeForce 3 64MB DDR
    • ELSA Gladiac 64MB DDR GeForce 2 Ultra
    • Leadtek WinFast 32MB DDR GeForce2 GTS

Pozn. Všechny testy probíhaly pod operačním systémem Windows 98SE s ovladačem grafické karty Detonator 11.01.

Výsledky testů

Quake III bez FSAA – Pentium III 700 MHz
Quake III FSAA 2X – Pentium III 700 MHz
Quake III FSAA 4X – Pentium III 700 MHz
Quake III bez FSAA – Athlon 1.1 GHz
Quake III FSAA 2X – Athlon 1.1 GHz
Quake III FSAA 4X – Athlon 1.1 GHz

MDK2 – Pentium III 700 MHz
MKD2 – Athlon 1.1 GHz

Evolva – Pentium III 700 MHz
Evolva – Athlon 1.1 GHz

Serious Sam – Pentium III 700 MHz
Serious Sam – Athlon 1.1 GHz

FSAA screenshoty

Co dopsat do závěru? Informace, že GeForce 3 je výkonnější než GeForce 2 je vcelku jasná. Na mě osobně udělal dojem nízkým výkonnostním poklesem (ve srovnání se starší GeForce 2) při použití FSAA (Full Scene Anti-Aliasing). Předpokládám, že výrobci grafických čipů se začnou více než doposud různými technikami snažit vylepšit kvalitu obrazu. FSAA je jedna z takovýchto možností, doposud však byla penalizována takovým výkonnostním poklesem, že její praktické využití nebylo příliš efektivní. GeForce 3 přináší v tomto obrat k lepšímu, ovšem za značnou cenu. Jako první jsem viděl v nabídce prodejců hardwaru kartu s tímto čipem od výrobce MSI. Cena se pohybovala slabě pod 24 tisíc Kč. Prostě grafická karta v ceně ojeté škodovky, nekupte to :o).


Zdroj: FiringSquad
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.