Historie společností v IT - Intel
- Historie společností v IT - Intel
- První krůčky Intelu
- Intel a skvělá léta sedmdesátá
- IBM PC a Intel 80.let
- 90.léta Intel Inside
- Pentium 4 - nenaplněná očekávání
Intel Pentium 4 Willamette 1.4GHz¨
Prvním jádrem Pentia IV bylo Willamette na 180 nm (L2 cache 256 kB) pro socket 423 na frekvencích 1,4 - 1,5GHz. Později jádra Willamette dosáhla až na hranici 2 GHz, ale vše pod taktovkou socketu 478. Bohužel pro Intel, Willamette nemohlo konkurovat ve svém výkonu ani Pentiím III ani stejně taktovaným Athlonům. V některých testech bylo dokonce poraženo levnými Durony. Vývojáři nebyli z Pentia IV rovněž příliš nadšení, neboť bylo potřeba dalších optimalizací pro slušný běh programů.
Intel Pentium 4 3,06 GHz (Northwood)
Proti Athlonům XP musel vyrazit daleko těžší kalibr, a tak bylo vysláno jádro Northwood se zvětšenou L2 cache na 512 kB a výrobním procesem 130 nm. Frekvenční rozsah tohoto jádra se pohyboval do 1,6GHz po ohromných 3,06GHz. Spolu s topmodelek přesahujícím 3GHz Intel opět uchvátil výkonnostní korunu, ale to už byly na cestě vysoko taktované Athlony XP a opět nižší cena.
Výkonnostní korunu Intelu v té době zachránilo jádro Galatin, které bylo ve své podstatě obyčejným Pentiem IV s přidanou L3 cache o velikosti 2 MB. Model Pentium 4 Extreme Edition s taktovací frekvencí 3,46GHz a rychlostí sběrnice 1066 MT/s byl paradoxně rychlejší, než později uvedené Pentium 4 Extreme Edition 3,73GHz založené na jádru Prescott.
Intel ale nesváděl boj pouze u desktopových procesorů. Do světa vypustil i mobilní Pentium 4, které ovšem bylo tak náročné na spotřebu energie, že se dalo stěží označit za mobilní procesor (okolo 75 W), a tak jasně kralovala pozdější Pentia M alias platforma Centrino, která představovala mimořádný úspěch pro Intel. Tyto procesory byly založeny na stejné architektuře jako staré Pentium Pro a pozdější Pentia III. Nižší frekvence a vyšší výkon na všech frontách. Intel po neschopnosti překonat frekvenci 4 GHz s architekturou Netburst pochopil, že tudy cesta nevede a své kroky směřoval ve šlépějích osvědčené architektury.
Intel Pentium 4 670
Prescott byl posledním jádrem pro single-core procesory Pentium IV. 90 nm výrobní proces přinesl především vyšší frekvence a nižší spotřebu, i když se Prescottu hanlivě přezdívalo „prskot“. Posledním modelem Pentia IV byl model 670 na taktu 3,8 GHz s novou revizi jádra s 2MB L2 cache (Irwindale alias Prescott 2M). Pokrevním příbuzných jádra Prescott bylo 65nm jádro Cedar Mill, které mělo stejnou architekturu s dlouhou 31-stage pipeline, ale podařilo se minimálně snížit spotřebu na hodnotu 65 W (TDP).
Posledním výkřikem architektury NetBurst byly Pentia D, které představovaly levná řešení v oblasti dvoujádrových procesorů. Pentia D byla kódově označena jako Tejas a profitovala z 65nm technologie. Intel měl s touto architekturou velké plány (dosažení mety 9 GHz), ale ustoupil od toho kvůli velkému potenciálu nastupující architektury Intel Core 2. Vysoko taktovaná Pentia D měla ovšem neúnosnou spotřebu okolo 150-160 W v zátěži.
Nastupující architektura Intelu je dnes všem čtenářům důvěrně známá z procesorů Intel Core 2 Duo a Intel Core 2 Extreme a jejich derivátů v podobě Pentia Dual-Core či ještě levnějšího Celeronu. Za 10-15 let se budeme jistě umívat i nad výkonem dnešních nejdražších a nejvýkonnějších procesorů stejně, jako když zavzpomínáme na historické procesory Intel 286 nebo 386.
Zdroj: Intel.com, Wikipedia, TomsHardware, Techreport, CPU-World