Hlasování o velkém třesku: změní se název Hubbleova zákona?
4.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Mezinárodní astronomická unie už v roce 2006 vyřadila Pluto ze seznamu planet naší soustavy, což se setkalo s kritikou, která vyústila ve zřízení elektronického hlasování všech členů. Ti nyní rozhodují o Hubbleově zákonu.
Astronomové z Mezinárodní astronomické unie (IAU) debatují o tom, zda by Edwin Hubble měl mít sám pro sebe svůj Hubbleův zákon, nebo to nově bude Hubble-Lemaîtreův zákon. Nejde o nic jiného než o objev toho, že vzdálené galaxie se od nás vzdalují a čím dále jsou, tím rychleji, což popisuje známá Hubbleova konstanta. IAU by tak ráda ocenila příspěvek i belgického astronoma, který rozšířil naše znalosti týkající se rozšiřování vesmíru a byl jím Georges Lemaître (1894 - 1966).
Georges Lemaître s graficky znázorněnou myšlenkou velkého třesku
Souhlas s přejmenováním Hubbleova zákona vyjádřila většina členů IAU, kteří se zúčastnili 30. setkání této organizace ve Vídni, ovšem bylo rozhodnuto, že konečný závěr bude vynesen na základě elektronického hlasování všech členů IAU, které proběhne později.
Objev velkého třesku byl jedním z nejzásadnějších ve 20. století a založen je právě na našich znalostech o akcelerovaném rozšiřování vesmíru popsaném právě v Hubbleově zákonu. Edwin Hubble v roce 1929 ve svém článku tuto myšlenku poprvé zveřejnil na základě svých astronomických dat, ale nebyl první. Když pomineme Cimrmana, pak o dva roky dříve už Belgičan Georges Lemaître ve své zemi zveřejnil ve francouzštině článek, který popisuje rovněž rozšiřování vesmíru, a to rovněž na základě astronomických pozorování.
Navíc v roce 1928 americký matematik a fyzik Howard Robertson v časopise Philosophical Magazine and Journal of Science zveřejnil rovnici týkající se rozšiřování vesmíru a koeficient určil na základě stejných dat, které využil Lemaître o rok dříve i Hubble o rok později. Astronomové dnes usuzují, že Robertson o práci Lemaîtra nejspíše netušil, ovšem to samé se nedá říci o Hubbleovi, který se s Lemaîtrem v červenci 1928 uviděl na 3. setkání IAU a je známo, že spolu o tématu rozšiřování vesmíru hovořili.
Jak je ale možné, že dnes považujeme Hubblea za hlavního objevitele rozšiřování vesmíru? V lednu 1930 na setkání Královské astronomické společnosti nastínil Arthur Eddington daný problém a zmínil, že chybí teorie, která by jej dokázala osvětlit. Když to zjistil Lemaître, zpravil Eddingtona o svém článku z roku 1927 a v reakci na to dostal příležitost tento článek vydat znovu, a to už v Monthly Notices (Royal Astronomical Society).
Mezitím však Hubble společně s astronomem Miltonem Humasonem navázal na svou práci a zveřejnil nové výsledky založené na mnohem bohatším vzorku dat z pozorování, který zahrnul asi desetkrát větší prostor ve vesmíru. Kvůli těmto datům byla ta předchozí už zastaralá, a Lemaître je proto z nové anglické verze svého článku vyjmul, takže to nakonec vypadalo, jako by s danou teorií podpořenou daty z pozorování přišel jako první právě Hubble a Lemaîtrovi koneckonců o prvenství v té době ani nešlo.
Nyní tak bude o uctění jeho památky přejmenováním Hubbleova zákona hlasovat přes 12.000 členů IAU ze 101 zemí a dá se říci, že na základě uvedených informací si Lemaître svou posmrtnou slávu opravdu zaslouží a možná více než Hubble. Ostatně právě Lemaître poprvé zmínil myšlenku týkající se toho, co dnes známe jako velký třesk. V tu dobu ale mluvil o prapůvodním atomu či "kosmickém vejci".
Zdroj: Astronomy