Hubble zachytil 15 tisíc galaxií v jednom obrázku
21.8.2018, Jan Vítek, aktualita
NASA před řadou let ukázala dobře známé Hubble Deep Field, obrázek celého pole galaxií složený ze 342 snímků. Hubbleův teleskop je nyní mnohem starší, ale i výkonnější, a tak tu máme aktualizované "hluboké pole galaxií".
Hubble Deep Field je nyní už ikonický snímek, který byl složen ze 342 samostatných snímků, jež Hubbleův vesmírný teleskop pořizoval po dobu 10 dní. Tento teleskop už měl být dávno doplněn mnohem výkonnějším Vesmírným teleskopem Jamese Webba (JWST), ale to bude bohužel trvat ještě alespoň tři roky. Do té doby bude muset Hubble vydržet a jak nyní ukazuje, stále má čím nadchnout.
Nový panoramatický pohled tak ukazuje více galaxií než dříve a těch je na 15 tisíc, přičemž přibližně ve 12 tisících z nich se ve velkém tvoří hvězdy, respektive probíhala, když světlo, které nyní vidíme, opustilo jejich hranice. Původní Hubble Deep Field přitom obsahoval na 3000 galaxií a později v roce 2003 NASA přišla s Ultra-Deep Field, kde už bylo na 10 tisíc galaxií. Pak tu máme ještě eXtreme Deep Field (XDF) z roku 2012, kde bylo také cca 10 tisíc galaxií a nyní jich tu tedy máme 15 tisíc, ovšem na ploše, která je v porovnání s XDF asi 14x větší. Z toho tak vyplývá, že zachycené galaxie jsou k nám blíže než v poli XDF.
Výše uvedený snímek ukazuje i galaxie, jak vypadaly alespoň 3 miliardy let po velkém třesku. Pozoruhodné detaily ve snímku zajistil Hubble Deep UV (HDUV) Legacy Survey, díky čemuž jsou v něm obsažena data od infračerveného do ultrafialového spektra, které by bylo při pozorování pozemskými teleskopy odfiltrováno atmosférou. Nejvzdálenější objekty jsou přitom zachyceny v infračerveném spektru, což zařídil červený posuv vlivem zrychlující se expanze vesmíru.
A jakou část oblohy nám to Hubble vůbec ukazuje? Jde o jen malý výřez ve směru Souhvězdí Velké medvědice, který však ukazuje vesmír hluboký cca deset miliard světelných let. Astronomové samotní mají zájem především o studium těch galaxií, v nichž probíhá divoká hvězdotvorba, a to jsou především z našeho pohledu ty nejstarší, čil nejvzdálenější. A právě proto čekají především na dokončení JWST, které se bohužel neustále oddaluje.
Zdroj: NASA