Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IBM Milipede - bilion bitů na jednom palci

18.6.2002, Zdeněk Kabát, článek
IBM Milipede - bilion bitů na jednom palci
Společnost IBM vyvinula novou technologii k ukládání dat, která je schopna uložit až bilion bitů dat na jeden palec! Dalo by se říci, že používá technologii děrných štítků, starou desítky let. V článku se dozvíte detaily o této nanotechnologii budoucnosti…
IBM Milipede je název nové technologie, která slouží k ukládání obrovských kvantit dat na malý prostor. Dr. Peter Vettiger, vedoucí projektu Milipede, ji označil jako „Návrat do budoucnosti mechaniky“. Nepoužívá totiž standardního magnetického či elektronického ukládání, ale „staronového“ principu děrného štítku. Základní princip je takovým, že tisíce mikroskopických ostrých špiček vytváří jakési vroubkování na tenkém plastickém filmu, kde je každý bit reprezentován právě jedním vroubkem.

Na rozdíl od děrného štítku obsahuje tato metoda dva zásadní rozdíly: Prvním a to asi nejdůležitějším faktem je přepisovatelnost, která činí technologii Milipede adeptem na použití v pevných discích budoucnosti. Druhá odlišnost je schopnost uchovat více než tři miliardy bitů na prostoru okupovaném jedinou dírkou v děrném štítku.



Obr. 1 – Technologie Milipede


Zde si půjčím od zdroje několik čísel: Na jednom čtverečním palci může být uchováno až bilion bitů dat, nebo-li dvacetkrát více, než zvládnou současné technologie. To znamená, že na prostoru o velikosti poštovní známky je možné uchovat data z dvou set CD-ROMů nebo 25 milionů stran tištěné knihy. Každý vroubek má průměr pouhopouhých 10 nanometrů, takže je asi 50 000x menší než tečka za touto větou. Současný prototyp používá k záznamu 1000 špiček, ale inženýři společnosti IBM vyvíjejí další verzi, na které se tento počet zečtyřnásobí (4000 špiček) a všechny budou zároveň pracovat na 7mm čtverci. Takovéto rozměry činí eventuelní disky velice malé a mobilní, současně s obrovskou kapacitou.

Trochu složitější už je samotné technologické provedení. Jádro Milipede je tvořeno dvourozměrným polem křemíkových konzolí tvarovaných do písmene V, které jsou 0,5 mikrometru silné a 70 mikrometrů dlouhé. Na konci každé konzole je špička směřující dolů o délce necelých 2 mikrometrů. Současný zmiňovaný prototyp obsahuje pole o velikosti 3mm x 3mm a obsahuje 32 x 32 = 1024 konzolí tvořených křemíkovou nanotechnologií. Dokonalý design zajišťuje přesné vyrovnání pole s ohledem na skladovací médium a tlumí vibrace a vnější impulsy. Elektronika je schopná adresovat jednotlivé špičky pro paralelní operace. Elektromagnetické přitahování pohybuje s velkou přesností se skladovacím médiem pod polem podél obou os tak, aby byla každá špička schopná číst a zapisovat na každé ukládací pole o straně 100 mikrometrů. Z toho vyplývá i potřeba nízkého napájení, protože na tyto jemné pohyby stačí přibližně 100 miliwattů.

Někoho jsem slyšel mluvit o tom, že točivá média nemají budoucnost a záznamové technologie by se měly zaměřit na média typu flash karty. Tento vynález společnosti IBM by byl jistě krok správným směrem. Technologie Milipede je ale ještě takové batole a nikdo není schopný říci, kdy by se média vybavená tímto nanosystémem mohla začít vyrábět ve větším množství. V každém případě lze tento pokrok označit jako průlom v oblasti ukládání dat a je velkým příslibem do budoucnosti.