Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IBM vstupuje do programu vývoje litografické metody příští generace

16.3.2001, Petr Klabazňa, zpráva
IBM vstupuje do programu vývoje litografické metody příští generace
A právě konsorcium EUV LLC by se mělo zárukou do budoucna. Otevřenou spoluprací s dalšími významnými výrobci s pokročilou technologií se otevírá reálná cesta např. k procesorům o frekvenci 10 GHz.
Do konsorcia EUV LLC (The Extreme Ultra Violet) vstupuje také společnost IBM, jak nás informuje ve svém prohlášení pro tisk. Jedná se odvětvové konsorcium pro podporu vývoje litografické technologie využívající ultrafialové záření o velmi krátké vlnové délce. IBM, jakožto největšího dodavatele informačních technologií asi představovat netřeba. Ale podívejme se raději blíže na vznik konsorcia. V roce 1996 začala společnost Intel rozsáhle financovat výzkum ultrafialového záření o velmi krátké vlnové délce a o rok později založila spolu s firmami Motorola a AMD konsorcium EUV LLC. Na začátku roku 2000 přistoupily společnosti Micron Technology a Infineon Technologies.

Tato litografická technologie by měla umožnit výrobcům polovodičů vyleptat obvody menší než 0,1 mikronu, a položit tak základy pro nové generace ještě výkonnějších mikroprocesorů a paměťových čipů s vyšší hustotou. Takto vyrobené procesory by měly v roce 2005 - 2006 dosáhnout rychlosti až 10 GHz.

Společnost IBM vstoupila do soukromého konsorcia vedeného společnostmi Intel, AMD, Motorola, Micron a Infineon, které spojily své síly s Národní virtuální laboratoří (která sdružuje Národní laboratoř Lawrence Livermore, Národní laboratoře Sandia a Národní laboratoř E.O. Lawrence v Berkeley) s cílem vyvinout litografickou technologii využívající ultrafialové záření o velmi krátké vlnové délce pro výrobu výkonnějších počítačových čipů.

Společně s IBM je nyní těchto šest velkých výrobců různých typů procesorů schopno poskytnout značné prostředky na program výzkumu litografie s použitím ultrafialového záření o velmi krátké vlnové délce. A navíc konsorcium EUV LLC přímo spolupracuje se skupinami SVGL (Silicon Valley Group Lithography) a ASM Lithography na komerčním využití této nové litografické technologie. Jejich cílem je, aby do roku 2005 byla k dispozici všechna potřebná výrobní zařízení. Konsorcium rovněž jedná s více než čtyřiceti společnostmi na výrobu infrastruktury z USA, které by měly zajistit výrobu a dodání všech klíčových komponent pro komerční využití.

Jak je vidět, tak se i IBM hodlá zařadit co nejdříve k počátkům vývoje nových technologických procesů, které by v dohledné době mohly přinést mikročipy s o řádově vyššími rychlostmi než se kterými se dnes setkáváme u výkonných CPU. Inu nechejme se překvapit, zda nožiček nových pouzder přibude a nebo nikoli :-o.


Zdroj Tisková zpráva