každých 4-5 let se výpočetní rychlost zvýší desetkrát (počítám-li i vylepšení nesouvisející s rychlostí procesoru, jinak 6 let a kousek).
Takže za 10 let budou vaše počítače doma stokrát rychlejší. A za 15 let budou tisíckrát rychlejší. A protože výpočetní rychlost takového craye bude opravdu (odhad) v THz, tak prostou matematikou dospějeme k názoru, že jej za 15 let máte doma. A za dalších pár let budé procesor této rychlosti mobilní zařízení pohánějící váš mobil (nebo komunikátor nebo jak se tomu bude v roce 2021 říkat).
Ale možná bude budoucí síla v distrubuovaných výpočtech a tak propojíme-li všechny počítače v jednom větším podniku, již nyní převýšíme rychlost budoucího Craye.
Ked ta zaujima, na akej frekvencii robil CRAY pred 10 rokmi a myslis si , ze to bolo okolo 2 MHz, tak si na omyle, je to totiz 1 GHz.
Počítač, který se programuje sám a vytváří tak kód 2. generace (program upravovaný jiným programem - viz. analogie s roboty 2. generace) byl snem Jamese Camerona a teď se do puntíku splnil......
Tak tuhle literaturu plnou frétných chrochtobuzností, fidloprciček a jiných patlocarátů můžu :-)))
>program upravovaný jiným programem byl snem Jamese Camerona a teď se do puntíku splnil
Asi před sedmi lety jsem se zabýval počítačovými viry (jó, to byly časy :-) a ty lepší z nich měly tzv. mutation engine, kterým se v rámci určitých hranic samy přeprogramovávaly. Pro antiviráky byly tyhle viry nikoliv snem, ale noční můrou - tentýž virus vypadal po každé mutaci jinak.
Za pár desítek let se tomu budeme smát. Vždyť jakým výkonem disponoval superpočítač CRY? Před dvaceti lety jsme se pohybovali řádově v MHz, dnes v řádově GHz a za dvacet let..
Kdyby ses orientoval v teto oblasti, vedel bys, ze MHz {nebo GHz} nehraji az zas tak velkou roly.
Tak on to, chudak, nevi... ale zase asi vi, jaky "y/i" se pise ve "velkou roli" :-))))
"No dobře," řekl klidně Hlubina myšlení. "Odpoveď na Velkou otázku..."
"Ano...!"
"Života, vesmíru a vůbec...," promluvil Hlubina myšlení. "Ano...!"
"Je..."
Hlubina myšlení se opět odmlčel. "Ano...!"
"Je..."
"Ano...!!!...?"
"Čtyřicet dva," oznámil Hlubina myšlení s nedostižnou důstoujností a klidem.
:-)))
Cit.: ... pro The National Center pro atmosférický výzkum
A co takhle pro Národní středisko pro atmosférický výzkum?
Předpovědi atmosférických změn se dají pochopit, ale předpovědi ceny ropy? Na to je každej počítač krátkej - to by museli mít špióny v OPECu, u Saddáma a kdovíkde ještě. Těžko bude takovej počítač vědět, že zítra spadne další airbus a že to zamává celým trhem...
Samoopravné kódy nejsou nic nového a světoborného, jak IBM předkládá. Kdo se problematikou aspoň trochu zabývá, tak ví. A pokud má počítač co počítat, tak pokud neběží bez zásahu lidské ruky, je to špatně navržený počítač, protože to zvládá každé pécéčko.
Ostatně klasickým případem samoopravného systému jsou Woknouz - taky se pořád musí opravovat, a uživatelé to musí dělat sami, je to tedy samo-opravný systém :-).
Jinak ten superpočítač bude zřejmě za pár let zastaralý (viz kdysi počítače Cray např.) a přijde zas něco dalšího (pokud si to někdo bude chtít zaplatit).
Ano mate pravdu, omlouvam se. Samozrejme jsem zvazoval tento termin, ale nakonec u mne vyhrala duvera v cesky narod=tento A termin pochopi snad kazdy :o).
Jinak s Vami souhlasim, predpovidat ceny ropy ... to je uloha vskutku narocna. A navic u nas by to asi ani neslo, protoze jak je zvykem pri zdrazeni na svetovych trzich je reakce okamzita. Naproti tomu pri zlevnovani se rika, ze se doprodavaji stare zasoby a snizeni ceny se projevi az za tri tydny (napriklad, nebo take tri mesice :o)... u nás
Samozrejme tento SP bude co nevidet zastaraly, to vite, ale ja osobne bych do budoucna preferoval podstatne zmenseni ... takhle by se mi nevesel (kdybych se jej rozhodl koupit) ani do pokojiku...
A co jako? K cemu ten Vas komantar vlastne je?
Dozvedeli jsme se, ze nevite nic o predpovidani cen ropy, ze jste odbornik na samoopravovaci kod a ze kazdy pocitac jednou technologicky zestarne...
Diky moc.
Mimo jiné jste se dozvěděl, že se autor omlouvá za použití anglického termínu. K tomu ten komentář je!
není zač.
za 10-15 roku ro bude tejne šumka
Právě jsem si přečetl časák z roku 1991. Předpokládá se v něm, že se v tomto roce (1991) najde na trhu místo až pro 3 superservery řady 386.