Je zajímavé sledovat jak se demokratické režimy dostávají do vazalské pozice vůči USA (např. celá EU, Indie, Japonsko, Korea) zatímco ty autoritativní se snaží o vlastní nezávislost a svobodu rozhodování (Čína, Rusko, Írán). U srovnání výsledků srovnatelných zemí Číny a Indie je vidět, že z dlouhodobého hlediska je lepší nebýt vazalem, ale chce to mít odvahu, vůli a inteligenci na začátku. Indie by mohla mít svůj národní procesor a operační systém (distro linuxu), ale musí lézt do zadku američanům, takže mají prd a ve srovnání objemu svých technologií nemají proti Číně šanci.
Odpovědět1 0
Jasně, že je lepší mít vlastní funkční ekonomiku. Jenže to nejde ze dne na den. Oni to budovali 35-40 LET. Silou miliardy pracujících. O to příšernější je, že tady se to co už bylo zlikvidovalo Dneska jede ekonomika na příslibu německé vděčnosti a toho, že škodovku nezavřou a neodvezou jinam, což je řekněme dost nejisté.
Odpovědět4 0
Je zajímavé, že ani v tak svobodné zemi jako je ta naše, nejsou lidi schopni přestat uvažovat jako ve středověku. Dělení světa na jednotlivé země je pohled primitivů a je jedno, jestli je to Amík věšící si na barák vlajku a mající pocit, že snad má něco z toho, že je nějaká firma americká, nebo Rusák bijící se v prsa, jak je jeho země vojensky silná a mající pocit, že on z toho nějak bude prosperovat, anebo nějaký Arabáček se samopalem doufající, že si ho prorok vezme k sobě.
Ti chytřejší tohle už dávno neřeší. Vezmou si z každé země to, co se jim hodí.
Odpovědět0 1
Akorát to má drobný problém: Co musíš nakoupit, tam jsi vydíratelný. A najednou musíš jednat s lidmi, které bys jinak ingoroval. Viz tvůlj arabáš se sapíkem.. Nebo reálnější varianta: Jak se vlastní bobmou vyhodil do povětří Palestinský terrorista. Tedy pardon, vyslanec.
Nemluvě o tom, že to možná na prachy vyjde levněji vyrobit v tramtárii a sem dovézt, ale příroda při tom dost brečí. Palivo spálené na dopravu sem, vysoce neekologický proces výroby TAM, plus často nějaké násilí..
Odpovědět2 0
A ti chytřejší už si založili nějaký stát? Takže neblábol. Svět se dělí na státy a my s tím nic neuděláme, protože to je přirozené celou historii lidstva.
Odpovědět2 0
Státy tu máme nějakých 5000 let, zatímco lidstvo asi 3000000 let, ale pro vás je to celá historie. Navíc jste vůbec nepochopil pointu. Nejde o to, jestli státy existují nebo ne, ale o to, že nás už nikdo nenutí, abychom byli na konkrétní stát nějak zvlášť navázaní. Ano, v nějaké státě bydlíme, v nějakém jsme daňovými rezidenty, ale majetek můžeme mít po celém světě a můžeme ho převádět daleko rychleji, než stát stačí reagovat.
Podívejte se, kolik peněz odteklo z Ruska, podívejte se, jaké obrovské majetky mají v zahraničí lidé z arabských států nebo třeba Norsko. Zkuste se podívat do Liberce, odkud se nezdráhají důchodci přestěhovat do sousední německé Žitavy, podívejte se na skladbu obyvatelstva v Německu, ve Francii či v Británii. To právě trošku natvrdlí lidé jako vy ještě nepochopili, že svět se změnil, a že už se nehraje na to, v jakém jsme státě, ale o to, jaký máme majetek. Lidé s tímhle uvažováním hlasovali pro Brexit, protože měli pocit, že stát je to, oč běží.
Je ale zajímavé, že lidé u nás na jednu stranu berou třeba Škodovku jako německou a hrozně jim vadí odliv dividend do zahraničí, ale na druhou stranu nejsou sto pochopit, že firmy nevlastní (v naprosté většině případů) stát, ale mohou to být oni sami.
Odpovědět0 0