Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel 845GL poslední z trojice nových čipových sad

24.5.2002, Štěpán Mrázek, článek
Intel 845GL poslední z trojice nových čipových sad
Společnost Intel vypustila v pondělí celkem tři nové čipové sady, jak jsme slíbili přinášíme jejich kompletní popis. Tento článek popisuje poslední z trojice a sice Intel 845GL.
Předem je nutno podotknout, že existence čipové sady Intel 845GL je reakcí na cenovou válku mezi výrobci čipových sad. Vezmeme li si parametry velice příjemnou čipovou sadu Intel 845G a podíváme se na cenu – 46 amerických dolarů, pak velice brzy začneme uvažovat o levnější konkurenci. Právě proto existuje čipová sada Intel 845GL, která je sice trošku „očesaná“ ale zase stojí „jen“ 31 amerických dolarů. Tedy je dražší jen asi o polovinu než konkurence :-).



Obr. 1 – Čipová sada Intel 845GL
kliknete pro zvetšení

Dost už ale obecných úvodů, pojďme se podívat na vlastnosti této čipové sady. Jak jsem už psal, je určitým způsobem „očesaná“, konkrétně postrádá podporu sběrnice 533 MHz FSB a možnost externí grafické karty. Toto ji předurčuje zejména do nejlevnějších systémů, které budou založeny převážně na procesoru Intel Celeron s jádrem Willamette 128. to ovšem neznamená, že není možné použít ostatní Pentia 4, pokud jsou postaveny na 400 MHz sběrnici není to problém.

Pozn.: Dá se ovšem reálně předpokládat, že společnost Intel postupně vyprodá 400 MHz Pentia 4 a tato sběrnice tak zůstane pouze Celeronům. Další změna u Celeronu se tak dá očekávat v souvislosti s nástupem Prescottu, který bude snad založen na 667 MHz (166 MHZ reálně) sběrnici :-).





Obr. 2 – Blokové schéma čipové sady Intel 845GL
kliknete pro zvetšení

NorthBridge 82845GL GMCH

Jak jsem už uváděl absence sběrnice 533 MHz a nemožnost použití externí AGP grafické karty je to co odděluje tento NorthBridge od čipové sady Intel 845G. Jinak zůstává vše při starém, podpora SDRAM PC133 a DDR SDRAM PC200/266. Stejně tak spojení se SouthBridge čipem pomocí Intel Hub Architecture.

SouthBridge ICH4

Jako SouthBridge je použit opět ICH4, který provází všechny nové přírůstky v rodině Intel 845. S jeho popisem jste se mohli setkat čipové sady Intel 845E začátkem tohoto týdne a tak jej nebudu zbytečně opakovat.

Pokud bych měl nějak dát najevo svůj názor, pak mi tato čipová sada připadá jako lehce zbytečná. Je sice jasné, že míří do low-end segmentu základních desek, ale přesto 31 dolarů a low-end ? Právě ovšem v low-end segmentu jde spíše o centy, než o dolary a tato čipová sada je pořád o dobrých 10 dolarů dražší než konkurence. Neříkám, že si nenajde své příznivce, na to je skupina uživatelů Intel produktů příliš konzervativní, ale masivní rozšíření jí osobně nepředvídám.


Zdroj: Intel