krok 1: výrobu šoupneme do Asie, tamní otroci jsou levní
krok 2: chrochtání nad obrovskými zisky
krok 3: neochvějný přechod technologického vývoje do hibernace
krok 4: situace se nám vymyká z rukou
krok 5: Asie nás doběhla, musíme něco udělat, bude to sakra drahé, ale my to dokážeme
"Svět" se těší na další grandiózní počiny modrého technologického giganta.
Odpovědět6 3
O čem to mluvíte? Intel jako jedna z mála amerických firem investoval hlavně doma. Máte tedy pravdu, že i v Asii čipy vyrábí, protože Izrael je zeměpisně v Asii, ale tam asi nebudou tamní otroci moc levní. Spíše budou dražší, než doma v USA. Totéž se asi dá říci i o druhé neamerické lokaci, tedy Irsku.
Odpovědět3 3
Jasne a co Filipiny a Malaysia? tam ludia robili skoro zadarmo
Odpovědět2 1
To jsou jen testovací a pouzdřící faby. Ještě mají takovou fabriku ve Vietnamu. Křemík ale vyrábějí jen v USA, Izraeli a Irsku.
Odpovědět3 2
Navíc ani u jiných firem se nedá říct, že by se něco přesouvalo. TSMC je taiwanská firma, Samsung korejská, obě vyrábějí převážně doma. Navíc ten přesun výroby není v případě čipů zase tak jednoduchý, při výrobě se používají dost exotické superčisté chemikálie a suroviny, a k těm potřebujete dodavatele. A ti jsou taky převážně v Asii.
Odpovědět2 0
jako by se s šlapací drezínou snažil dohnat rozjetý maglev (on ho jednou dožene) :) a teď vážně dokud nepříjdou s nějakou revolucí, tak se nic zásadního nestane ..jasně může získat podporu vlády + nějakých pár dalších BANů, ale to je asi tak vše, protože konkurence z asie bude asi levnější a Intel bude stále jen dotahovat ..
Odpovědět1 2
Ono asi vůbec nejde o to, být levnější nebo lepší. Stejně nebudou prodávat to nejlepší, co mají, alespoň do té doby, dokud pro to sami budou mít využití.
Asie pomalu zdražuje. Tamní pracovní síla je číl dál dražší, ohledy na životní prostředí čím dál větší. Navíc do ceny by mělo být, jak se ukazuje, započítáno geopolitické riziko. A to v Číně i na Taiwanu roste závratným tempem.
Jde jen a pouze o prachy. Na jiných průmyslových výrobcích taky nevydělávají ti, co vyrábí to nejlepší, ale ti, co toho dokáží prodat hodně s velkou marží.
Odpovědět2 2
Zrovna u výroby čipů je plat zaměstnance ve fabrice víceméně směšná položka. Ve srovnání s cenou strojů, spotřebou elektřiny, cenou samotného křemíku, chemikálií, údržby, udržování superčistého prostředí atd. A navíc je to vysoce automatizované, v poměru na mohutnost výroby tam dělá nesmírně málo lidí.
Odpovědět10 0
spolupráca s IBM prezrádza, že Intel vo výrobe zaspal ako šípková Ruženka, a rytier ktorý ju prebudí je kto iný ako IBM ktorá má najdlhšie nasadené EUVL vo výrobe zo všetkých firiem. Uvidíme čo prinesie spolupráca nielen do výroby , ale aj do vývoja kde Samsung má slušný náskok. 10+ tu bude zrejme oveľa dlhšie ako Intel sľubuje, to však nie je prekvapujúce.
Odpovědět2 0
A nebo je to opačně. To, že IBM začalo spolupracovat s Intelem není v první řadě o Intelu, ale o tom, že IBM vidí rizika v spoléhání se na Asii.
Odpovědět2 0
jop např. LENOVO ;) >> v první řadě jde o prachy a o nic jiného ..
Odpovědět1 1