Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel E7505: jeden Xeon nestačí!

5.11.2003, Štěpán Mrázek, článek
Intel E7505: jeden Xeon nestačí!
Čipovou sadu Intel E7505 popisuje společnost Intel jako univerzální čipovou sadu pro workstation a servery. Dnes jsme se podrobně podívali na specifikace této čipové sady.
Čipovým sadám určeným pro servery jsme se dosud na stránkách Světa hardware vyhýbali. Avšak naším cílem je popsat všechny aktuální čipové sady a tak se nyní začínáme věnovat i modelům určeným pro jiné než desktopové nasazení. Jedním z nich je i Intel E7505.

Společnost Intel je pověstná tím, že v serverové oblasti používá "časem prověřené" technologie. Ve srovnání s desktopovými kolegy tak mohou serverové technologie působit mírně archaickým dojmem. Příkladem může být systémová sběrnice u procesorů Intel Xeon, která v době kdy desktopu kraluje 200 MHz FSB i nadále pracuje na "pouhých" 133 MHz - byť s architekturou NetBurst. Pokud byste se pokoušeli hledat zde dual channel DDR400, pak by vaše snaha byla marná. Sdružení JEDEC dosud nevydalo oficiální specifikaci DDR400 včetně ECC. Dost ale obecných úvodů a pojďme se podívat na tuto čipovou sadu!

Popis každé desktopové čipové sady začínám tradičními slovy "tato čipová sada je tvořena dvěma čipy.". Zde bych je použít nemohl, neboť Intel E7505 spojuje celkem tři čipy. Prvním z nich je Intel E7505 Memory Controler Hub (MCH).

Intel E7505 (MCH)

Jeho úkoly jsou zcela klasické, spojuje procesor (případně dva procesory, neboť Intel E7505 je dvouprocesorový čipset), grafickou kartu, operační paměť a čip southbridge. Co se procesorové sběrnice týká, tak ta pracuje na frekvenci 133 MHz s teoretickou propustností 4,3 GB/s. Paměťová sběrnice využívá dvoukanálové uspořádání DDR266 a pracuje tedy se stejnou teoretickou propustností jako systémová sběrnice. Co se týká pamětí, pak jsou podporovány unbuffered či registered paměťové moduly s i bez podpory ECC. Grafická sběrnice pracuje přirozeně v režimu AGP 8x.

Intel 82801DB (ICH4-S)

Spojení s čipem southbridge je realizováno prostřednictvím sběrnice Intel Hub Interface 2.0, která zaručuje teoretickou propustnost 1 GB/s. Samotný čip southbridge zde není až zase tolik podstatný. Je jím I/O Controller Hub Intel 82801DB, zkráceně ICH4-S (serverová obdoba desktopového čipu ICH4), který podporuje až 6 portů USB 2.0, šestikanálové audio AC'97 a samozřejmě power management ACPI či APM.

Intel 82870P2 (PCI/PCI-X)

Poslední součástí čipové sady je čip Intel 82870P2, jedná se o 64-bitový PCI/PCI-X řadič. Ten se připojuje přímo na čip MCH (northbridge) pomocí 16-bitové point-to-point sběrnice. Čip samotný umožňuje využití dvou 64-bitových PCI-X segmentů pracujících na frekvenci 133/100/66 MHz. Příkladem jejich využití může být například 1G Ethernet.

Balení
  • Intel E7505 Memory Controller Hub (MCH) - 1005 pinové Flip Chip-Ball Grid Array (FC-BGA balení)
  • Intel 82870P2 64-bit PCI/PCI-X Controller Hub 2 - 567 pinové Flip Chip-Ball Grid Array (FC-BGA balení)
  • Intel 82801DB I/0 Controller Hub - 421 pinové Micro Ball Grid Array (µBGA balení)

Shrnutí

Pokud se podíváme na tuto čipovou sadu z klasického desktopového pohledu (133 MHz FSB, dual channel DDR266, AGP 8x, ICH4, …), pak se jistě mírně pousmějeme. Tenhle pohled je však chybný! V serverové oblasti jsou klíčové vlastnosti spolehlivost a využití vyzkoušených technologií! Osobně věřím , že se velice brzy dočkáme Xeonů s rychlejší systémovou sběrnicí - osobně typuji, že s nimi Intel vyrukuje po uvedení Prescottu. Stejně tak i nástup oficiální specifikace DDR400 s podporou ECC od sdružení JEDEC (údajně je její finální verze již na spadnutí) bude dalším argumentem pro uvedení Xeonů se systémovou sběrnicí 200 MHz. Zajímá vás proč? Dual channel DDR400 má stejnou teoretickou propustnost jako 200 MHz FSB QDR - 6,4 GB/s.

Zdroj: Intel