Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
22.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon.
Intel Element byl jen narychlo vymyšlený název, aby se nemuselo mluvit o "té věci", ovšem nyní je zřejmé, že slovo Element v názvu zůstane a tento koncept se stane základem pro novou třídu NUC generace Ghost Canyon, o níž se mluvilo již dříve. Dle starších roadmap se očekává její nástup v samotném závěru tohoto roku a uniklá recenze tomu napovídá.
Ve zkratce jde o zařízení, které využívá malou a veskrze hloupou desku se sloty PCI Express v rovněž malé skříňce. My pak do ní vložíme onen Element, čili počítač v podobě tlusté karty, který nese potřebný procesor, RAM i úložná zařízení a může být napojen přes PCI Express k vedlejší samostatné grafické kartě. A nemusí, ostatně procesory Intel mají vlastní iGPU, takže může jít o jinou rozšiřující kartu.
Jak ukazuje další obrázek se specifikacemi, máme tu jako základ NUC Compute Element s procesory 9. generace, a to mobilními čipy s TDP 45 W. Dále tu je plnohodnotný slot PCIe x16 určený primárně pro grafiku se spotřebou až 225 W a délkou do 20 cm a navíc ještě jeden PCIe x4 pod další záslepkou. Můžeme si tak nainstalovat třeba jednoslotovou grafiku a druhý slot využít pro další kartu, nebo oba zaplácnout jednou tlustou grafikou, ovšem s krátkým PCB pro Mini-ITX sestavy.
S chlazením hardwaru pomůže jednak perforovaná bočnice a pak také dva ventilátory v horním krytu, takže i když budou Compute Element a grafická karta těsně vedle sebe, zas tak moc by se potit nemusely.
500W zdroj od FSP
Uživatel se pak může pošťourat i v samotném hlavním modulu, což bude ostatně spíše nutnost k tomu, aby si nainstaloval paměti DDR4 do dvou SO-DIMM a také osadil sloty M.2. Máme tu také integrovaný 500W zdroj od FSP (nachází se ve skříni dole pod hlavní komorou s hardwarem), dále i Wi-Fi či Thunderbolt 3, podporu Optane, atd. Jde tak o veskrze velice dobře vybavené PC, které může zastat funkci desktopu. Ostatně k dispozici jsou třeba i karty s GeForce RTX 2070, které se vejdou do takového PC, například Gigabyte GV-N2070IX-8GC nebo MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX 8G.
To vše vypadá velice pěkně, koncept je zajímavý, ale je skutečně užitečný? Aby byl, musel by Intel jednak zaručit, že se skříň se zdrojem budeme moci využít třeba i za dva roky a ani pak nebude jisté, že to celé má smysl. Ostatně starší PC se dá prodat, nejlépe jako celek, ale kdo bude mít zájem o samotný Compute Element? A bude vůbec pro uživatele finančně výhodné koupit si nový, nebo to vyjde víceméně nastejno jako pořízení nového hardwaru i se skříní a zdrojem?
A když se nad tím zamyslíme celý tento koncept se v podstatě moc neliší od prosté základní desky pro klasická NUC či prostě desky s integrovanými komponenty, k níž přes PCIe riser kartu napojíme samostatnou grafiku. Zde je taková deska akorát "zakapotovaná" a opatřena chladičem. Šikovný uživatel si navíc může sám s využitím Mini-ITX komponent a SFX zdroje vytvořit něco velice podobného.
Zdroj: Koolshare