Takže pokud
- vyměním 4 malá jádra za 2 velká (využitá plocha jader bude dvojnásobek)
- dám o generaci lepší architekturu
- navýším TDP
- bezprecedentně navýším L2 na 14MB (tolik nemá Meteor ani v L3)
- vyrobím o 2 plnotučné generace lepší litografií (ze 7nm Intel na 3nm TSMC)
... tak je autor překvapený že došlo k 50% navýšení výkonu ... paráda.
Odpovědět3 0
No ono to bylo myšleno spíše jako překvapení pro jiné (kteří tady Intelu pořád vmetávají do tváře, že roky nic nedělá), osobně si myslím, že Lunar Lake by mohl být zajímavou vzpruhou pro Intel. Ale uvidíme, co vše se nakonec podaří.
Nicméně, TDP sama o sobě s tím max. výkonem nic moc neudělá, to spíše MTP (a tu neznáme). Dále, sice nahrazujeme malá jádra menším počtem velkých, ale současně ještě tato velká ztrácí HT, tedy počet vláken docela výrazně klesl (na druhou stranu běží na mnohem rychlejších jádrech).
Odpovědět0 0
Takže v budoucnu budou dělat bordel v generacích a rovnou už v tipů jader... Proč nenechat jen P+E nebo nenarvat do cpu více P jader?
Koukám na to z pohledu hráče, kde vím, že dost her nebude umět pracovat ani s E jadrama, natož ještě s dalšíma, když už Hyper-Threading dokáže nadělat neplechu.
Kdyby vyšli i5/i7 s 12-16 jádry udělali by možná lépe.
A pokud někdo hledá cpu na práci sáhne po Ryzenu i když zase nevím k čemu, když by dnes 90% softwarů mělo využívat práci přes cuda jádra.
Odpovědět0 3
Tak Lunar z pohledu hráče je zcela nezajímavý, naopak pro ty základní pracovní stroje co se "fasují" by to mohla být dobrá zpráva. To většinou bývají ULV kolem 15W a tam přechod z 2+8 na 4+4 by mohl být pozitivní. Mě vyměnili WL 4c8t za AL 10c12t a to bylo neštěstí, celkový dojem byl že výkon klesl na polovinu, můj osobní Ryzen 2500u (a to měl před upgradem jen 6GB RAM proti 15,5 u AL, zbylé dva byly alokované pro igpu) vyprášil kožich oběma nejspíše i díky Vega igpu, jelikož radeony našemu sw svědčí lépe než Intel i Nv srovnatelné řešení, ale amd nám bohužel nikdo nekoupí.
Problém Intelu je že E je efektivní převážně jen z pohledu plochy křemíku, zrušení HT by naopak mohlo být benefitem z pohledu efektivity, bohužel jeho zrušení příliš velký dopad na plochu mít nebude a žádné navýšení počtu jader neumožní.
Odpovědět0 0
ty řeči intelu mi připadají jako v čínské restauraci, chceme za každou cenu vyhovět.
z:není to jídlo pálivé?
o:ne není pálivé.
z:mám rád ostré
o:samozřejmě jé ostré
to jsou vždy pohádky a zatím jen ženou výkon nahoru za neúměrného množství spotřebované energie, to ukazuje i tesst i9-14900KS, kam až to jsou schopni se spotřebou dotáhnout
Odpovědět1 0
"ty řeči intelu"
Nevím o tom, že by tohle bylo oficiálním prohlášením Intelu.
Odpovědět0 0
"A ano on toto netvrdí, jen oficiálně tvrdí jiné nesmysly."
Ale stejně mu to vmetete do tváře.
Odpovědět0 0
Ano v tomto případě tvrdí že to je 150, maximálně jednou za deset let 250, ale testy ukáže při těch 430W s vodním, případně cryo chlazením, to zaslouží děkovné dopisy?
Jsou tu i světlejší stránky, třeba klidová spotřeba, nebo úspornost modelů bez úsporných jader a spousta dalších najde nějaký usecase, který přinese nějaké body pro Intel. Ale ten jejich marketing stylem nemožné do zítra a zázraky do tří dnů, nebo pět procesů do čtyř let (otázka kolik z nich bude od tsmc). Ale to je všude, naší markeťáci jim slíbili 200 toolů do konce roku(předminulého) a už mají čtyři, takže jsem převzal osobní odpovědnost a potrestal se R9, která při 65W ztratila 2% MT, teď po nějaké aktualizaci už 5% a Radeon co při pracovním vytížení odvede práci jak 5x dražší quadro, ve hrách to je trochu horší, ale kupovat teď, tak bych asi tu 4060 upřednostnil. Aktuálně to smysl nedává, uvidíme 5060(případně B2/3000, kde to nebude pro víkendové profi nasazení dávat cenově smysl) vs 8600( kde profi W varianta nepřinese adekvátní nárůst výkonu proti RX)
Ale 4p4e beru jako pozitivní krok proti 2p8e v daném segmentu, pokud tedy nebude standardem 1p3e, to bych už asi rozšlapal hned a šel se dotazovat na předčasný důchod pro rizikové profese...
Odpovědět0 0