Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Pentium 4 vs. AMD Athlon

11.12.2000, Štěpán Mrázek, zpráva
Intel Pentium 4 vs. AMD Athlon
Debaty o výkonnosti nového procesoru Pentium 4 z dílen společnosti Intel ve srovnání s konkurenčním AMD Athlonem jsou hlavní náplní následujícího článku. A navíc, na první pohled faktický rozdíl v pracovní frekvenci (Athlon poněkud zaostává) se dá také zohlednit, ostatně podívejte se sami…
Debaty o výkonnosti nového procesoru Pentium 4 z dílen společnosti Intel ve srovnání s konkurenčním AMD Athlonem jsou poněkud zbytečné neboť Athlon zaostává s pracovní frekvencí. Toto však rozhodně nevadí technikům z Tom’s Hardware, kteří problém vyřešili po svém. Prostě si Athlona přetaktovali na úroveň odpovídající Intelovské “čtverce”. No a Vy můžete porovnat výkonnostní rozdíl.

Testovací sestava

Procesor Pentium 4 byl vsunut do základní desky Asus P4T a pracoval se dvěma 128 MB PC800 RDRAM paměťovými moduly, které vyrábí firma Samsung. Dalším testovaným procesorem byl “obyčejný” Pentium III o frekvenci 1 GHz, který využíval služeb základní desky Asus CUSL2 a 128 MB PC133 SDRAM operační paměti.

Čest platformy Socket A hájily procesory AMD Athlon, s různým stupněm přetaktování a různou frekvencí sběrnice. Jednalo se o verzi se 200 MHz FSB, která využívala základní desky Asus A7V a 128 MB PC133 SDRAM operační paměti. Druhou volbou byl procesor s 266 MHz FSB, který byl instalován do základní desky Gigabyte GA-7DX s operační pamětí 256 MB DDR.

Testy probíhaly s pevným diskem IBM DPTA-305020 s rozhraním Ultra ATA/66 o velikosti 20 GB se souborovým systémem NTFS a grafickou kartou nVidia GeForce 2 GTS 64 MB (verze ovladače 6.47). Grafická karta byla nastavena na rozlišení 1024 x 768 v 16-ti bitové barevné hloubce s obnovovací frekvencí 85 Hz. Všechny testy probíhaly pod operačním systémem Windows 2000 SP1.

Výsledky testu

Výsledky testů hovoří spíše pro Intel Pentium 4, jeho náskok však není nijak závratný (v průměru se pohybuje okolo několika procent oproti Athlonu s 266 MHz FSB nataktovanému na 1466 MHz). Dá se reálně předpokládat, že novější testy, které budou využívat instrukce SSE2, přinesou Intelu další výkonnostní zisky. Jiná otázka je již výkon ku cena, či třeba dostupnost té či oné platformy. Nemohu si však odpustit poznámku na závěr a sice, že většina lidí v různých debatách na internetu hájí svoji oblíbenou firmu, ať již je jí Intel či AMD.


Zdroj: Tom’s Hardware