Intel: počítače Apple Mac příští rok přijdou s procesory ARM
25.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Před mnoha lety byly počítače firmy Apple zcela prosty architektury x86 a když na ni přešly, mohli jsme to vidět jako její velké vítězství. Nastala zlatá PC éra, která je však už ta tam a nyní se chýlí ke konci i její vliv na firmu Apple.
Apple ohlásil záměr přejít na procesory Intel uprostřed roku 2005, takže pokud to půjde dle plánu, zůstane u nich cca 15 let. To, že Apple hodlá opustit architekturu x86 a s ní i Intel, se měli dozvědět zástupci Axiosu přímo od Intelu a ostatně se o tom mluvilo už dříve. A má to smysl z několika důvodů. Před rokem 2005 byly počítače Mac založeny na IBM PowerPC a x86 rozhodně není jejich tradiční architektura, což není ani tak důvod jako připomenutí toho, že Apple u x86 v podstatě nic nedrží a určitě to nemá tak složité jako Microsoft se svými Windows.
Architektura ARM je už dlouho na vzestupu a tvořeny jsou na ní už i velice výkonné procesory, které jsou s to se uplatnit také v superpočítačích. Můžeme také očekávat, že Apple si svůj hardware bude navrhovat sám, takže si jej může ušít přímo dle svých potřeb. Vedle toho také bude moci sladit své platformy, o čemž mluví také Bloomberg, však dávno už nejvíce vydělává na iPhonech, které jsou právě založeny na ARM a stejně tak tablety. A konečně, pokud jde o skandály typu Meltdown a Spectre, pokud se něco takového opět objeví, už to nebude problém firmy Apple, leda by se to týkalo jejích vlastních procesorů a v takovém případě si za to prostě bude moci sama, ale nepřebere cizí problém. Nikdo ale dosud nepotvrdil, že si Apple bude procesory tvořit sám, i když se to od něj očekává. Kdyby ne, to by nám pak asi na žebříčku inovátorů klesl ještě níže.
Existuje tak dost důvodů k tomu, aby se Apple postavil na vlastní procesorové nohy a co se týče grafického výkonu, v tomto ohledu to asi nebude muset dělat. Radeony se používají i na deskách jako SolidRun MACCHIATOBin, které jsou založeny právě na procesorech ARM, takže není důvod, proč by tomu tak nemohlo být i v případě chystaných Apple Mac.
Je tak pravděpodobné, ale ne jisté, že v příštím roce přijdou na trh počítače Mac s procesory ARM a mohli bychom očekávat, že to už budou 7nm čipy vyráběné s přispěním technologie EUV, pokud ne rovnou 5nm čipy. Ostatně TSMC chce v druhém čtvrtletí zahájit zkušební výrobu pomocí 5nm technologie a pokud by měla do roka a do dne spustit masovou výrobu, jak se očekává, mohou v roce 2020 skutečně přijít Macy s 5nm procesory ARM, ale to už je jen čistá spekulace.
Co se týče propojení platforem, pak to má zajistit jistý projekt Marzipan. Ten umožní vývojářům vytvořit jednu verzi aplikace a tu pak provozovat jak na zařízeních pro iOS, tak pro macOS. První verze příslušného softwaru má být k dispozici od letošního června a nejdříve bude možné jen portovat aplikace pro iPad na Macy a v příštím roce se funkčnost rozšíří i na iPhonové verze, a to prostě kvůli rozdílu ve velikosti displejů a úpravám v UI. Od roku 2021 pak mají být vývojáři schopni vytvořit jen jednu jedinou zkompilovanou verzí, která bude pracovat napříč všemi zařízeními.
Zdroj: Bloomberg, Tom's Hardware