Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel poprvé veřejně předvedl Itanium

14.2.2000, Jindřich Šaršon, zpráva
Intel poprvé veřejně předvedl Itanium
Zatím “pouze” na 800MHz
Vývojářská konference ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) patřila k velmi plodným, spousta firem ji využila k prezentaci toho nejlepšího, s čím v dohledné době přijde na trh. Pozadu nezůstala samozřejmě ani firma Intel, která zde poprvé veřejně prezentovala nový procesor Itanium.

Vzorek, který byl na konferenci k dispozici byl taktován na 800MHz, ovšem ty, které si za několik měsíců budete moci koupit, budou tepat na 1GHz a rychleji. Pro Itanium byl také vyvinut speciální čipset (Intel 460GX), který počítá s podporou SDRAM, paměti Rambus a dalších pokročilých vlastností.

Vývoj procesoru Itanium trval pěknou řádku let a znamená kompletní změnu architektury. Zpětná kompatibilita bude de-facto zajištěna emulací (samozřejmě hardwarovou). Dokonalý pipelining, značné množství registrů a další vlastnosti jsou oproti stávajícím Pentiím velkým krokem kupředu. Rozepisovat zde podrobně vlastnosti Itania by bylo asi zbytečné, případné zájemce odkazuji na seriál “Architektura Mercedu podrobněji”, který vyšel na Světě hardware minulý rok.

Intel plánuje zahájení prodeje ve druhé polovině tohoto roku, kdy to ale bude konkrétně není ještě jisté. Druhá polovina roku může být také klidně po Vánocích. Na nový procesor se již ale intenzivně připravují jak výrobci hardware, tak i softwarový vývojáři. Na Itaniu proběhly
testy s 64bitovou verzí Windows NT, bez problémů také bootuje Linux a Novel.

Že se s Itaniem počítá potvrdily i přední firmy dodávající počítače. Hned, jak bude procesor k dispozici, se dočkáme serverů a pracovních stanic od Compaqu, Dellu, IBM, Hwelett-Packard a dalších. Podle viceprezidenta Intelu Gadi Singera bude architektura IA-64 řešením pro příštích 25 let. I když se mi zdá tento odhad poněkud přehnaný, je jisté, že 64 bitovým procesorům patří budoucnost a že stejně jako před nějakou dobou byly nahrazovány systémy 16bitové (286 a spol.), potká podobný osud za nějakou dobu i současná Pentia. Konkurence samozřejmě také nespí, takže uvidíme, co na Itanium řekne AMD se svým kladivem (SledgeHammer).

Dle InfoWorld